Recenze: Aristokratka na koni opět baví

Aristokratka na koni je již třetím dílem úspěšné série z pera Evžena Bočka. Tak jako v předchozích knihách se opět vrátíme na zámek Kostku prostřednictvím deníku Marie Kostkové z Kostky.

Pro ty, kdo nejsou obeznámeni s dějem prvních dvou knih, ve stručnosti zrekapituluji, oč jde. Kostkové s Kostky – „nejchudšího zámku v Čechách“ v restituci získali zpět své rodové sídlo, na nějž se ze spojených států přestěhovali. Ujali se nejen jeho správy ale i poměrně svérázného personálu. Kastelán Josef nesnáší návštěvníky. Hospodyně paní Tichá má slovník dlaždiče a nevyčerpatelnou zásobu domácí ořechovky, kterou celý den průběžně popíjí. Slušným panoptikem je i samotná rodina Kostkových. Otec Marie se poměrně svérázně vyrovnává s katastrofální finanční situací, což mu vynese přezdívku „debilní škudlil“. Matka Vivien je posedlá princeznou Dianou a imunní vůči češtině. Od krachu a bídy je má zachránit manažerka Milada. Ta je rozhodnuta „vytěžit“ návštěvníky za každou cenu.

Pestré zámecké osazení i nápady manažerky Milady jsou zdrojem humorných situací, na kterých celá kniha stojí. Aristokratka postrádá dynamický příběh. Čtenáře čeká situační humor a vtipná přirovnání kořeněná občasným dobře umístěným ostřejším výrazem ostře kontrastujícím s prostředím šlechtického sídla.Book cover

Pro ty, kteří jsou obeznámeni s předchozími díly, může být prozac a ořechovka už ohraným modelem, který ztrácí svou sílu.  Od minula se vlastně nic nezměnilo. Stojaté vody vyprávění rozčeří příjezd tetičky Nory. Scvrklá stařenka mluví se zesnulými předky v přítomném čase, z tarotů čte budoucnost a ví o tajných skrýších zámku Kostka.

KOUKNI SE  Recenze: Odbočka v lesích umí pěkně zavařit

Aristokratka na koni cválá odnikud nikam. Jak začala, tak i končí. Dá se tak velmi dobře očekávat další díl. Obavy z vyšumění zajetých receptů na výrobu humoru se naplňují jen z části. Autorovi se daří držet laťku a bavit dál tak, jak tomu bylo v předchozích dílech. Pokud by skutečně uvažoval o pokračování, obávám se, že už by to chtělo přidat víc než jen senilní stařenku stiženou narkolepsií.

Marii  propůjčila v audioknize svůj hlas, stejně jako v předchozích dílech, Veronika Khek Kubařová. Její mladistvý hlas Marii Kostkové z Kostky zkrátka sluší. Bravurně si poradila i se skřehotavým napodobováním projevu knížete Schwarzenberga nebo žvatláním její americké matky Vivien. Humorné situace ještě umocňuje svým hlasovým projevem a graduje tím jejich náboj. To je oproti tištěné knize velmi příjemné a přidává jí to tam, kde by čtenář mohl cítit určitou únavu z prozacu a hektolitrů ořechovky či podobných obehraných kousků.

OneHotBook

Hudební předěly jednotlivých kapitol jsou tvořeny stejně jako v prvních dvou dílech jednoduchým klavírním motivem.

Aristokratka díky absenci děje dovoluje čtenáři začít v podstatě kdykoliv. Aristokratku na koni si tak můžete vychutnat bez znalosti předchozích dílů a klidně se do nich pustit hned poté. Pokud předešlé knihy znáte, víte, do čeho jdete a vaše očekávání budou zcela naplněna. Veronika Khek Kubařová je báječným důvodem, proč si audioknihu poslechnout.

S knihou se určitě zasmějete. Pokud patříte mezi četná stáda muflonů, zkrátíte si stylově čekání na novou návštěvní sezónu, než hrady a zámky opět otevřou své brány.

KOUKNI SE  Michal Čagánek posílá Boha na dovolenou

Kristina Doubravová

Aristokratka na koní, Evžen Boček, Vypráví Veronika Khek Kubařová, OneHotBook, 2016

Audioknihu zakoupíte ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekRECENZE: Extrémní spojovačky dot to dot
Následující článek9 žen, které by se mohly stát novým Jamesem Bondem
recenze-aristokratka-koni-opet-baviKniha navazuje na předcházející díl a opět baví stylem, na který jsme u Evžena Bočka zvyklí.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five + three =