První dojmy z nejnovějšího dílu herní série Far Cry 5

Okénko do historie série Far Cry

Far Cry 1

Herní série Far Cry ušla od prvního dílu z roku 2004 pořádný kus cesty. Již první hratelná demo ukázka pod pracovním názvem X-Isle se setkala s obrovským úspěchem. To dalo studiu Crytek definitivní zelenou. Nejprve vytvořili svůj vlastní CryEngine. A o dva roky později vtrhla na pulty obchodů plnohodnotná verze. První Far Cry exceloval na poli technologickém, grafickém i herním. Přesto, že se děj odehrává na ostrově, potažmo na několika ostrovech, hra disponuje obrovským otevřeným světem. Lidští protivníci už slepě nenabíhali do střelby, ale jednali organizovaně, taktizovali a kryli se. Ať už jste si zvolili jakoukoliv míru obtížnosti.

První hra vás seznámila s bývalým vojákem Jackem Carverem. Jednoho dne si ho najme reportérka Valérie a chce aby ji dovezl k ruinám japonských pevností z druhé světové války. Jack cítí peníze, tak souhlasí. Při plavbě na nejbližší ostrov je přepadnou žoldnéři a Jackovu loď vyhodí do vzduchu. Valérii unesou a Jack se ji pokusí zachránit. V nalezení cesty k záchraně Valérie a úniku z ostrova Jackovi přes vysílačku pomáhá jistý Doyle. V průběhu hraní se dozvíte, že ostrov si přisvojil jistý šílený doktor Krieger, který se snaží vytvořit novou rasu supervojáků. Nepovedené pokusy (trigeni) začnou pobíhat po ostrově. Později je nahradí povedené exempláře. Zabojujete si proti oběma.

Far Cry 2

Ubisoftu potenciál a úspěch hry neunikl. Celou značku Far Cry od Cryteku odkoupil. Crytek ale s vývojem her neskončil. Jen začal vytvářet novou sérii, která dnes také patří mezi úspěšné – Crysis. Far Cry 2 již pod taktovkou Ubisoftu běžel na vylepšeném systému Dunia. Hráč dostal k prozkoumání ještě větší prostory a možnost plnit také vedlejší mise. Dvojka nemá s jedničkou nic společného. Nový styl hry, nový příběh, nové postavy, nové zasazení příběhu. Místo tropického ostrova s žoldáky a mutanty jste vržení do občanské války v Africe. Cílem hry je najít a zabít nechvalně proslulého obchodníka se zbraněmi, Šakala. Během celého hraní vaše postava trpí malárií. A právě to bylo sice něco nového, ale také kamenem úrazu. Často se totiž stalo, že hráči byli neustálým doléčováním, opravou vozidel a výměnou opotřebených zbraní natolik frustrovaní, že hru přestali hrát.

Far Cry 3

Třetí Far Cry spatřil světlo světa v roce 2012. Far Cry 3 se vrátil k tomu, co proslavilo jedničku, a přidal ještě něco navíc. Také v tomto případě se jedná o nenavazující příběh. Děj se odehrává na souostroví Rook Islands v Pacifiku, kam má namířeno hlavní postava Jason Brody s přítelkyní a partou kamarádů na dovolenou. Při seskoku ale každý končí na opačném konco ostrova a vás zajmou místní „piráti“. Vůdce Vaas Montenegro doufá, že za vás dostane tučné výkupné. A navíc je to tak trochu magor. Brodymu se podaří utéct a přidá se ke skupině, která už dlouho s piráty bojuje. Hra nabídla spoustu novinek, jako propracovaný systém perků a craftování (naučili jste se nepřátele zabíjet z vody nebo při letu na rogalu). Pomocí fotoaparátu jste si mohli zaznamenávat pohyb nepřátelských jednotek. Skvěle propracovaná byla také emoční stránka hry. Hlavní hrdina zažívá děsivé situace, a to vyúsťuje v nervozitu, povídání si sám pro sebe a těžké oddychování.

Far Cry 4

Far Cry 4 nabídl opět nové postavy, nový příběh a nové zasazení do prostředí. Coby Ajay Ghale se vydáváte do Kyratu splnit matčino poslední přání. Zemřela na rakovinu a přála si, aby její popel byl rozprášen právě zde. Jak už to tak bývá, hned při příjezdu vás zajme místní sekta Zlatá stezka. Sekta usiluje o sesazení diktátora Pagana Mina (blonďák v růžovém obleku). Tak vám nezbývá nic, než se vyzbrojit a zbavit zemi šíleného tyrana. Čtyřka již běží na Dunia Engine 2, a tak si krásu himalájských hor vychutnáte naplno. Hra se v mnoha ohledech vrací ke kořenům. Obrovský volný prostor, možnost rozhodování se při plnění misí a osedlat si slona. To všechno vytvořilo ze hry parádní zábavu na desítky hodin.

Far Cry Primal

V loňském roce studio Ubisoft přišlo z dalším kouskem do série (tentokrát bez číslovky v názvu). Zatím poslední Far Cry to vzal za úplně jiný konec a přinesl netradiční svěží vítr do herní série. Far Cry Primal nás zavedl do dob lovců mamutů. Od akční řežby se zbraní v ruce jsme se přesunuli do doby kamenné. Za nepřátelé máte divokou zvěř v rozlehlém a překrásném světě Oros, a místní kmeny, které vás chtějí zlikvidovat. Primal sází na survival atmosféru hry, živý svět a možnost ochočit si všechny druhy zvířat až na mamuta. Na něm se můžete v rámci několika misí projet, ale to je vše. Bát se nemusíte, protože zvířat je velké různorodé množství. Cílem je zabít jak vůdce kmene na severu, tak vůdce jižního kmenu. K tomu vám dopomůže plnění hlavních i vedlejších úkolů. Některým nemusí být Primal úplně po chuti, zvlášť kvůli naprosto jednoduchému ději, ale hře nelze upřít touhu zkusit něco zcela nového.

První dojmy z Far Cry 5

Úvodem

Na začátku příštího roku (27. února 2018) vychází nejnovější počin herní série. A my vám již nyní přinášíme první dojmy z první odehrané mise, která byla k dispozici na vyzkoušení na letošním veletrhu For Games v Praze.

V roli hlavního hrdiny dostanete za úkol vyčistit maloměsto od nepřátelských ozbrojených sil. Vyzkoušel jsem si akci na souši i ve vzduchu, se vším co k tomu patří a co tvůrci slibovali.

První dojmy ze hry

Hned na začátku si takříkajíc musíte vybrat parťáka. Buď půjde o frajera, který vám pomůže kropit nepřátele ze vzduchu, nebo nejlepšího čtyřnohého přítele člověka. Každý z nich má něco do sebe. S výběrem se trochu mění styl hry. Zatímco se psem můžete vyzkoušet své stealth schopnosti, kámoš s letadlem rozpoutá rychlé a účinné peklo. Pak se ale budete muset prostřílet k cíli.

Herně prozatím nemám co vytknout. Jen doufám, že se úkoly budou v průběhu hraní měnit. Aby nedošlo na repetetivní opakování týchž kroků. Prostě aby ostatní mise nebyly jako přes kopírák této hratelné mise. Tady jsem dostal za úkol osvobodit jedno městečko od náboženských fanatiků s puškama v rukách. Poté dojet s autem na kraj města, postřílel nepřátele, odpálit zátarasy a nakonec si vypůjčit letadlo, vyhodit do povětří základnu a konvoj a sestřelit nepřátelské letadlo. V rámci jedné mise je to fajn, protože se pořád něco děje. Ale pokud by se to mělo opakovat, tak to moc růžově nevidím.

Inteligence protivníků není naštěstí na úrovni šumící trávy, takže vám soupeři dají zabrat. Zvlášť, když se brání nebo útočí skupinově. Ovládání a udávání povelů psímu miláčkovi převzali tvůrci chytře z Primalu, kde to perfektně fungovalo.

Graficky hra vypadá taktéž parádně. Taky musí. A co dodat k hratelnosti? Nováčci budou mít se střelbou na konzoli zprvu problém (možná také u řízení letadla). Jako u každé hry, která si zakládá na střelbě do nepřátel. V tomhle ohledu budou mít hráči na pc výhodu.

Závěrem

Co říct závěrem. Podle prvních dojmů se mi Far Cry 5 jeví jako povedená FPS akce s parádní grafikou, nepřáteli, kteří vám dají alespoň trochu do těla, a nábožensky založeným záporákem, který sám sebe označuje za Otce. To vše v doprovodu věrného psa nebo kamaráda v letadle a s náloží úkolů a „brutální“ řežby, všude kam se podíváte. Jak bude video hra fungovat jako celek, si musíme počkat do 27. února 2018, kdy Far Cry 5 vychází.

Už teď zaznívají nespokojené hlasy z Ameriky. Některým se totiž nelíbí, že v pětce si na mušku vezmete Američany na jejich vlastní půdě. A co vy? Těšíte se, až budete moci radikálním fanatikům v Montaně zatápět sprškou kulek?

 

 

 

Ondřej Blahut

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fourteen + 1 =