Průvodce po nejlepších raw podnicích v Brně aneb životní styl na talíři

Poslední dobou se stává největší novinkou návrat ke starému a tento trend zasáhl díky Bohu i naši gastronomii. Příroda přestala mít přehled o tom, jak rychle se dostává člověk kupředu a jak moc ho pokrok ve skutečnosti stahuje zpět. Tisíce článků o pohance a jáhlech, které zaplavují internetové stránky o zdravé výživě, nepíší o výkřicích moderní doby, ale cennostech, které nám tu zůstaly z doby dávné. Stejně tak se do světa rozbíhá čím dál více informací o raw stravě, která si získává čím dál více nadšenců a která jde ještě daleko dál než do dob našich praprababiček – do doby, kdy se žilo a jedlo v souladu s přírodou a jejím bohatstvím. Líbí se mi jedno vysvětlení, které jsem si vyslechla při malém kurzu živé stravy v rámci Food Parku v Brně. Když vám na teploměru naskočí teplota vyšší než 42 °C, nebudete se asi cítit úplně dobře… Když tou samou teplotou projdou potraviny, objeví se vám na talíři něco, co už také téměř ztratilo život, něco s nižším obsahem enzymů, vitamínů a dalších důležitých látek. Vitariáni a zájemci o raw stravu se v Brně rozhodně najedí, i když je brněnská raw gastronomie teprve v plenkách. Tyto plenky jsou ovšem důkazem toho, že živá strava v Brně neumírá, nýbrž roste. První větší krůčky udělala spolu se založením restaurace Kiwi Raw Food a dnes si můžete raw jídlo, především dezerty, objednat i v rámci mnohých bister, kavárnách a cukrárnách. Tento průvodce po nejlepších raw podnicích v Brně neobsahuje všechna místa, která svoji nabídku „oživila“, ale přinášíme vám výběr toho nejživějšího. Všude je to malinko odlišné, ale společným jmenovatelem je příběh, kterým to vždy všechno začalo, a smysl, který raw strava dostává v momentě, kdy v ní člověk spatří podstatnou součást určitého životního stylu.

 

Raw with love aneb pozemský kousek sladkého ráje na Anenské

Nedaleko tramvajové zastávky Šilingrovo náměstí či Nové sady, záleží, jakou přístupovou cestu zvolíte, narazíte v zapadlé uličce na malou cukrárnu s velkým potenciálem – Raw with love. V celém Brně je to jeden ze tří čistě raw podniků, odkud neodcházíte pouze najedeni, ale i plní otázek a myšlenek, často i inspirovaní a nadšení z toho, že je skutečně možné realizovat své sny… A katedrála sv. Petra, kterou z malé ulice můžete zahlédnout, jakoby držela ochrannou ruku nad všemi, co se jednoho dne rozhodnou jít svojí vlastní cestou.

Cukrárna je opravdu maličká – prosklenými dveřmi vstoupíte nejprve do světlé předsíně a odtud už koukáte do jedné jediné, krásně uspořádané a vybavené místnosti, kde se nachází bar oddělující prostor k posezení od „kuchyně“, chladicí box s raw lahůdkami a dva menší stoly s židlemi. Interiér je laděn do stylu při12039304_465350490334366_1558053772150436839_npomínajícího Provence – na bílém stolku hoří svíčka, ticho vyplňuje hudba a na stěně visí ručně psaná cedule s nabídkou nápojů, od které váš pohled zaručeně sklouzne na dezerty. Cítím se trochu jako doma v kuchyni, usedám ke stolu s minulostí šicího stroje a pozoruji jednu z majitelek čistě rodinného podniku, která právě pracuje za barem. Dozvídám se, že kulinářské výtvory si mohou vychutnat nejen návštěvníci Anenské ulice. Za dva měsíce provozu se Raw with love zaměřilo i na zakázky na objednávku a cateringovou službu.

Nabízím si vodu, která je hostům k dispozici zdarma ve velkém skleněném džbánu s kohoutkem. V cukrárně jsem jediným zákazníkem, takže se přede mnou objevuje nejen podnos s talířkem, na němž se na mě usmívá pět sladkých pokušení, ale i členka týmu Raw with love. Samotné ochutnávce tedy předchází moje vyptávání a milé zodpovídání všech otázek. Všímám si, že se kolem mě nenachází nic, co by vybočovalo ze směru, kterým se tato cukrárna ubírá – jediným sladidlem je kokosový cukr nebo agávový sirup, při popisu dezertů na mém talíři se dozvídám, že kakaové boby, sušené banány a vanilka jsou odebírány od soukromé dodavatelky, která výdělek věnuje na podporu ugandských dětí. Další potvrzení, že raw neznamená jen pomleté oříšky s datlemi, ale směs kvality jídla a života.

Vidličkou ukrajuji kousek levandulového dortu. Jeho chuť je naprosto netradiční – levandulové květy s kávovým nádechem. Kokosový olej a kešu ořechy vytváří krém, který se s tradičními máslovými náplněmi nedá srovnávat, ačkoli je velmi bravurně nahrazuje. Jak mě později informuje druhá slečna raw cukrářka, vybrala jsem si čokoládovo-kávový den. A i přesto, že čokoládě neholduji a kávu nepiju, musím přiznat, že kávový zákusek dozdobený kávovým bobem nutí mé chuťové pohárky děkovat, že jsem zvolila právě toto datum. Ořechový korpus je potřený krémem nefalšované kávové, ale opravdu sladké chuti. Stejný krém je použit i v případě třetího dezertu – kávovo-čokoládové kostky. Společně s čokoládovou vrstvou připravenou z kvalitního kakaa se ale kávová vrstva převléká do naprosto jiné chuti. Důkazem toho, jak velkou roli hrají maličkosti, je lístek máty, jenž má potěšit oko, ale daleko více potěší ústa. Máta a čokoláda s kávou jsou pro mě spojením, pro nějž zkrátka nemám jiného výrazu než „nerozlučitelné“. Moje slovní zásoba se s dalším soustem vytrácí a začínám chápat ceny, které v této cukrárně rozhodně nejsou nízké. Čtvrtým dezertem je opět dort s klasickým raw ořechovým korpusem, na němž se nachází naprosto originální a nepopsatelná kombinace čokoládového patra s avokádem a citronového krému s granátovým jablkem. Protiklady se skutečně přitahují – sladkost a jemná kyselost, kterou musíte ochutnat najednou, aby vám dokázaly, že černá a bílá mohou být v harmonii. Celý zážitek končí mandlovou kuličkou z kakaových bobů, kterou bych doporučila lidem zamilovaným do devadesátiprocentních čokolád. Po smršti sladkého je tato tečka opravdu hořká, nicméně kulatá stejně jako svět – ač někdy trochu hořký, baví nás.

Zákusky, za které zaplatíte od 20 do 90 korun, můžete zapít kvalitní praženou kávou za 45 korun, citronádou za 52, čajem za 35 nebo 45 i horkou, ne tak často nabízenou, cascarou (čaj ze suchých slupek kávových třešní sloužíc jako alternativa kávy) za 60 korun. Čerstvý fresh přijde vaši peněženku na 45 korun za 2 dcl. Jak už jsem zmínila, můžete si raw pochoutky odnést i domů v krabičce. Posezení ale rozhodně stojí za to, stejně jako nadělit někomu delikatesní dárek v podobě poukazu, který v Raw with love můžete zakoupit.

Jen těžko se dá porovnat Raw with Love s prvním Raw Live Food. Návštěva obou podniků byla stejně příjemná, ale naprosto odlišná – cukrárna byla samozřejmě sladší a její dezerty jsou královnami. Ačkoliv byl jahodový cheesecake v Raw Live Food božskou záležitostí, ostatní výborné dezerty jsou spíše princeznami rostoucími do krásy, o trochu levnější a dobré, ale nedozrálé. Je to ale samozřejmě tím, že oba podniky jsou přes společnou ideu trochu odlišné. Než jsem napsala první řádky této recenze, přemýšlela jsem, k čemu bych raw dezerty z této cukrárny přirovnala, abych se vyhnula přehnané chvále působící příliš levně. A potom mě napadlo, že všechny dezerty byly jako salsa – plné energie, zábavné, elegantní i vášnivé, a jakmile jednou okusíte, musíte znovu.

Otevírací hodiny: Po – Pá 10 -18:30, So – Ne: zavřeno
Webová stránka: http://www.rawwithlovebrno.com/

Kvalita surovin: + +
Obsluha: + +
Prostředí: + +
Ceny: –

CELKEM: 96 %

Raw Live Food – živá restaurace s čistou chutí a myšlenkou

Na prvním místě v seznamu vybraných brněnských podniků, které se profilují jako raw restaurace, nebo svoji nabídku alespoň obohacují o raw pokrmy či dezerty, stojí napsáno Raw Live Food. Adresa v závorce je mi známá – Josefská ulice se nachází v samotném centru města – ovšem z živoucí ulice poblíž Hlavního nádraží se tato živá restaurace na rohu Josefské a Orlí nehledá úplně snadno. Nicméně kdo hledá, ten najde, a kdo hledá příjemné místo, kde může objevit rozmanitost jednoduchosti, nebude při vstupu do čisté a stylově vybavené restaurace zklamaný. Vstupuji do budovy, v níž se nachází několik dalších obchodů a zřejmě i kanceláří. Trochu skrytá restaurace, kavárna a cukrárna v jednom už při pohledu na vystavené dezerty otevírá dveře všem milovníkům zdravého a kvalitního jídla.

Po uvítání si vybírám stůl a pročítám menu, které se mění každý týden. Interiér působí uklidňujícím dojmem – světlé, žlutě vymalované stěny, dřevěné stoly s koženými židlemi a několik obrazů a fotek na zdích dotvářejí v nevelkém prostoru pohodovou atmosféru, malinko narušenou hrající hudbou. Kromě tří poléveRawLiveFood (2)k, raw krekrů s několika druhy pomazánek a čtyř hlavních jídel čekají na vitariány i nevitariány i tři sladké tečky.

Naštěstí se nemusím dlouho rozhodovat a stůl přede mnou se plní hezky naservírovanými talířky a talíři s malou ochutnávkou všeho, co si dnes zákazníci mohli objednat. Začínám polévkami, které se připravují téměř před mýma očima za barem. Jako první zkouším hráškovou polévku ozvláštněnou sušenou cibulkou, sušenými rajčaty a malými krekry, které lahodí nejen mému oku, ale i mým chuťovým pohárkům. Jemná chuť čerstvého hrášku se ve spojení s rajčaty mění v nasládlou a je tak naprosto odlišná od chuti druhé špenátové polévky. Ta se dá popsat jako čerstvá s autentickou, ale mírně nahořklou chutí, kterou neovlivní ani kousky sušených rajčat. Po osvěžujících polévkách zjišťuji, že nuda, kterou mnozí lidé přisuzují zeleninovým jídlům, je pouze předsudkem vznikajícím ze strachu z něčeho nového. Česneková pomazánka s nasekanými čerstvými rajčaty a posypaná pórkem, svěží papriková s nádechem oliv a vítězka dipů – avokádová nátěrka s cibulí a rajčaty  –  jsou pro mě nejlepším důkazem toho, jak báječně chutná příroda. Bez kuchyňské soli, bez chemických dochucovadel, a přesto s každým kouskem lněného krekru potřeného jednou z pomazánek ochutnáváte něco naprosto odlišného.

KOUKNI SE  Když chcete psa, je lepší pořídit si psa nebo fenu?

Hlavní chody mají opět nápad. Křupavé cuketové špagety s medvědím česnekem a kousky rajčat sice v porovnání se špagetami z červené řepy a celeru nejsou chuťově tolik výrazné, ale rozhodně se jim nedá připsat méně bodů. Překvapením se ovšem stává brokolicový kuskus – medvědí česnek vytváří ve spojení s brokolicí ostřejší směs, která se na jazyku rozplývá až do máslové chuti díky přidaným kešu oříškům. Pokud si rádi čas od času dopřejete wrap, můžete ochutnat jeho raw verzi s čerstvým hráškem, salátem, paprikou a kukuřicí. Sušená placka z lněných semínek, dochucená zřejmě sušenými rajčaty a kurkumou je opět trochu nahořklá, ovšem skvěle okoření směs uvnitř.

Dávám se do řeči s paní číšnicí, která mě informuje nejen o složení servírovaných jídel, ale i o chodu restaurace a návštěvnosti. Restaurace Raw Live Food si od července 2015, kdy se objevila na brněnské raw scéně, stihla získat jak stálé návštěvníky, tak srdce těch, kteří do svého jídelníčku sem tam rádi zařadí něco sladkého. A poté, co jsem se seznámila s několika dezerty v tomto podniku, není důvod přemýšlet o tom, proč. Datlovo-oříškové kuličky jsou již známou sladkostí, jejíž chuť se podnik od podniku příliš neliší. Jahodový cheesecake byl ale absolutním vrcholem celé ochutnávky a s trochou nadsázky a humoru mohu říct, že moje nadšení z raw stravy se díky němu proměnilo v lásku. Poměrně hodně sladký korpus z oříšků a datlí vyvážila lehkost krému z kešu oříšků, kokosového oleje a jahod. Se zavázanýma očima by běžný strávník těžko uhodl, že se ve složení dortu nedá najít žádná smetana, želatina či bílý cukr. Raw banánová palačinka se skořicí a malinový chia pudink s čerstvými malinami a kousky banánů mohou být sice pro mnohé až příliš radikální alternativou klasických smažených palačinek s marmeládou a přeslazených vanilkových pudinků, ale přes jejich jinou chuť a odlišný vzhled nejen dobře chutnají, ale zkrátka nutí k nakrojení. Z výživového hlediska dáváte svému tělu skutečný zázrak, který je sice o něco dražší, ale který vám hodně vydělá – zdraví má totiž hodnotu daleko větší. Posledním dezertem, který můžete ochutnat, je plněný košíček. Tajné ingredience částečně prozrazuje jeho zdobení, které napovídá, že základ je pro tentokrát vytvořený z pistácií a mandlí a naplněný kombinací mrkve a máku, které nemůžu pojmenovat jinak než jako milující se pár. Špetka karobu, datle a plátky jablíčka nahoře mi moji téměř první zkušenost s raw stravou dělají ještě sladší, než se na počátku zdálo.

Kromě týdenního menu najdete při vstupu do restaurace i jídelní lístky. Co se nápojů týče, může si člověk objednat i čerstvě lisované zeleninové a ovocné šťávy, smoothies nebo kávu z kvalitní pražené kávy arabica s možností volby sojového mléka. Mezi nápoji lze najít i víno, které, jak jsem se posléze dozvěděla, odebírá restaurace od soukromého dodavatele, stejně jako například některé druhy ovoce a zeleniny.  Jediným malým otazníkem pro mě zůstávají džusy značky Granini, které jsou velmi často doslazovány cukrem a nekorespondují tak úplně se zásadami raw stravy. Tento otazník mi ale rozhodně nebrání odpovědět si na otázku jinou a to, jestli se mají lidé vypravit do Raw Live Food a vyzkoušet energii živého jídla a pocítit energii samotného místa. Odpověď zní: rozhodně. Za polévku zaplatíte většinou 45 Kč, u hlavního jídla se cena pohybuje od 115 do 130 Kč. Za kvalitu si připlatíte u dezertů, které vás vyjdou i na 69 Kč, ale věřte, že to za to stojí. Čerstvě lisované šťávy jsou k dostání za 59 Kč, ale i za 115 Kč podle toho, jaké ovoce si vyberete.

Slovo „čistý“ jsem použila již několikrát, ale nemůžu najít jiný výraz, kterým bych mohla pojmenovat chuť, prostředí i myšlenku Raw Live Food. „Osobní zkušenost, přesvědčení a snaha něco změnit…“, tak zní odpověď paní servírky a zároveň zdravotní sestřičky na moji přímou otázku, proč dělají to, co dělají. Zároveň se při rozhovoru přikláním k názoru, že nejde jen o jídlo, ale o způsob života a jakousi jinou cestu k rozvoji vlastní osobnosti. Každý volí svoji vlastní cestu, na které by mu nikdo neměl přikazovat směr, a to ani ten výživový. Každopádně pohled na spokojené návštěvníky kolem mě, můj spokojený žaludek a personál, který ve své práci vidí vedle přivýdělku i smysl, je důkazem toho, že žádná cesta není nikdy špatná, pouze vždy jiná.

Otevírací hodiny: Po – Pá:    9 – 19:00, So – Ne:   zavřeno
Webové stránky: http://www.rawlivefood.cz/

Kvalita surovin: + +
Obsluha: + +
Prostředí: + +

CELKEM: 92 %

 

Kiwi Raw Food: cesta do středu brněnské vitariánské nabídky

Je nádherné podzimní dopoledne plné vlažných slunečních paprsků snášejících se společně s barevným listím na spěchající brněnskou populaci. Svoje tempo jsem se rozhodla zpomalit obědem v druhé raw restauraci, kterou můžete v Brně navštívit. V mém seznamu je druhá, v ČR je však údajně první, a svoji jedinečnou pozici dává najevo už u vchodu. Přes Obilný trh se vydáte přímou čarou kupředu a po nějaké době narazíte na nepříliš pěknou budovu, kde sídlí obchod s potravinami Brněnka. Jako by nám Kiwi Raw Food vzkazovalo, že se máme více než do země koukat kolem sebe – namiřte proto svůj pohled do prvního patra, až potom vás o správném vchodu přesvědčí cedule na pokreslených železných vratech. Po schodech stoupám zvesela nahoru – na prvním odpočívadle mě ujišťuje další cedulový navigátor a nakonec už stojím před prosklenými samootevíracími dveřmi do „supermarketu“, kde nacházím naprostý klid a zastavený čas, o který bychom sebe a své žaludky neměli okrádat. Prázdná místnost, do níž vstupuji, hraje roli jakési předsíně a do samotného prostoru restaurace už žádné dveře nevedou – náhoda, nebo symbol otevřenosti všem a vzkaz, že na chuť může raw jídlu přijít každý?

Prostory restaurace jsou úplně jiné než v předešlých podnicích. Stěny jsou vymalovány klidnou zelenou barvou a kromě šesti dřevěných stolů se v restauraci nachází i část s kobercem, kam můžete zřejmě poslat malé ratolesti, ale kde si podle mého mohou celkem dobře zarelaxovat i dospělí. Váš pohled si stoprocentně udělá zastávku u knihovny s repertoárem, který sahá od dětských knih přes časopisy o přírodě a cestování, až po čapkovskou klasiku a odbornou literaturu přibližující principy živé kuchyně. Před dveřmi do kuchyně stojí klavír, nad barem visí cedule s dnešní specialitou, kterou jsou zelné krekry, a ručně psanou reklamou na kurz Nevaření, který můžete s místními (ne)kuchaři absolvovat. Tichou hudbu přerušují mixéry připravující čerstvé menu pro dva další hosty a mně pomalu dochází, že ačkoliv je zvukKiwiRawFood mixérů tradičním hudebním doprovodem raw restaurací, zní to v Kiwi Raw Food přece jen trochu jinak.

Mladá slečna mi přináší jídelní lístek v naprosto úchvatném látkovém obalu a vodu zdarma. Z nabídky rychle pochopíte, že zde nenajdete žádné týdenní menu – jak se zpětně dozvídám, servírovaná jídla jsou obměňována jednou za čas v závislosti na surovinách a chutích raw kuchyně této restaurace. Kiwi Raw Food vyměnili styl za skutečnou přirozenost – žádná káva, žádný alkohol, žádné kupované džusy. Zahřát se můžete pouze čerstvým zázvorovým čajem, osvěžení a především vitamínovou sprchu vám přinesou čerstvě lisované šťávy nebo koktejly, za něž zaplatíte průměrně 89 korun. Cena půllitrové sklenice datlového koktejlu se skořicí, bananga či švestkové varianty však vzhledem k surovinám jistě není přehnaná.

Rozhodla jsem se vitariánsky poobědvat, a proto začínám svoje živé hody květákovou polévkou. Zajímavou volbou by mohla být i polévka koprová či pomerančová s kokosem. V jídelním lístku mi závorka prozrazuje, že se můžu těšit na květákový krém ochucený česnekem a petrželkou. V jednom talíři se nachází 3 různé chutě – jemnost přechází do trošku nakyslé svěží chuti, kterou vystřídá příjemná nahořklost slaných krekrů, kterými je polévka posypána a v podstatě i dosolena. Dozdobení polévky – krekry, naklíčená čočka a fazole mungo a ředkvičky – není zřejmě zvoleno náhodně, poněvadž dává květákové polévce šmrnc i co se chuti týče. Dokážu si představit, že kdyby krém neměl pokojovou teplotu, nepoznám ho od klasické květákové.

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Po polévce volím hlavní jídlo, jehož cena se v Kiwi Raw Food šplhá od 160 až ke 200 korunám. Co se cen týče, dostává se tato restaurace v našem hodnocení na 1. místo. Jsem zvědavá, jaké cuketové špagety vyčaruje kuchyň tohoto podniku, a proto se můj prst zastavuje na cuketových spirálkách s avokádem a rajčaty. Rozhodovat se můžete například mezi květákovou plackou se žampiony, brokolicovou věžičkou, zeleninovou rolkou, anebo sladkým chodem v podobě pohankových placek či banánové rolády. Cuketové spirálky by se daly s klidem přirovnat k al dente špagetám pomodoro. Pěkně naservírovaná a s o něco bohatší omáčkou než v Raw Live Food se na vás směje střední porce čerstvých cuket s kousky rajčat, avokáda, mangoldu, s para ořechy a lněným olejem. Barevná i chuťová rozmanitost, včetně parmazánu z para ořechů, který dává spirálkám italský nádech, zaslouží plný počet bodů.

Po sladkém zakončení pátrám v seznamu dezertů a ve výběru mi pomáhá i slečna servírka, která mě informuje o tom, že hotové jsou prozatím pouze dva – mandlové očko a makový řez. Vítězem je mák. Prvním překvapením je velikost dezertu, který je poměrně malý. Druhým překvapením je pak plná chuť máku, jehož mírnou nahořklost krotí datlová poleva. Tento zákusek se poměrně dost odlišuje od ochutnaných moučníků v Raw Live Food i v obou cukrárnách – korpus je tak jemný, že připomíná slaďoučké syrové těsto, které člověk sem tam ochutná při pečení vánočních perníčků. Dle informací od pana kuchaře je jeho sladkost 100% přírodní, bez agávového sirupu či kokosového cukru. V porovnání s předešlými raw dezerty je tato maková lahůdka trochu obyčejná. Kiwi Raw Food vám připraví i raw palačinky s různou náplní, vytvarují datlové kuličky nebo uspokojí vaši touhu zakousnout něco slaného. Lněné nebo topinamburové krekry za 35 Kč, zeleninová svačinka ve formě cibulové placky s avokádem a rajčaty za 70 Kč nebo dýňový či jiný salát za 139 jsou další možnosti, jak zdravě zahnat malý hlad. Za klasické obědové menu (polévka, hlavní chod a dezert) zaplatíte přibližně 250-300 korun.

V Kiwi Raw Food jste opravdu ve středu vitariánské „planety“, která má prozatím pověst nového a neprozkoumaného prostoru, ale která zve všechny, aby se přesvědčili, že raw znamená ryzí chuť života a čisté úmysly k tomu. Pozvat se můžete nechat na zmíněné kurzy nevaření, do klubu zdravých snídaní a jejich webové stránky vám řeknou vše, co by měl strávník o tomto typu stravy vědět. Všechny ostatní podniky v Brně jakoby obklopovaly tuto nejdéle fungující raw restauraci a chránily jí tak před vlivy, jež by z raw restaurace mohly udělat jen restauraci s raw nabídkou. Atmosféra není tak „domácká“ jako v navštívených cukrárnách, ale jejich vlastní Slunce, které Kiwi Raw Food ze svého loga servíruje do každého talíře, vás svým způsobem zahřeje. Žádná sladidla a dochucovadla, pouze ovoce, sůl a sušená rajčata. Všechny ostatní přísady dodává příroda a nadšení s poselstvím. Kiwi Raw Food má dva stejně důležité cíle – pochutnání si na zdraví prospěšném jídle a vysvětlení, že nám příroda i přes všechny naše chyby dokáže odpustit a dát to nejlepší pro naše zdraví.

Otevírací hodiny: Po – Pá: 10:30 – 16:00 hod. So: 11:30 – 21:00 hod.
Webová stránka: http://www.kiwirawfood.cz/

Kvalita surovin: + +
Obsluha: +
Prostředí: + +

CELKEM: 90 %

 

Be fresh – rychlá naděje spěchajícího Brna

Vracím se na ulici Josefská a svoje výlety po místech s raw nabídkou končím přesně tam, kde jsem začala, jen o několik domů dál. V pasáži, kde dříve bývala herna, se v lednu tohoto roku narodilo hravé miminko brněnského světa Fast Foodů a už na první pohled je vám jasné, že bude bílou ovcí rodiny. Interiér je sladěn do bílé barvy, která v celém prostoru zdůrazňuje čistotu a vyzařuje do jinak tmavého průchodu, ve kterém se Befresh nachází. 6 bílých stolků se svíčkami i koutek pro děti zvou strávníky, kteří tolik nespěchají, k posezení a vychutnání si čerstvých jídel. Vychutnat si je ale mohou i pospíchající jedinci, kteří zde mohou vzít své zdraví do vlastních rukou a odnést si všechna nabízená jídla s sebou. Za barem, kde se vše připravuje, si všímám i vystavených superpotravin, které je možné zakoupit, stejně jako fotografie z Nového Zélandu na stěnách. Jasné nejsou jen stěny, ale i spojení zdravého občerstvení s ohleduplností k prostředí, ve kterém žijeme – skvěle řešený odkládací pult s koši na třídění plastů, papíru a bio odpadu mi připomněl, že jsme na přírodu přece jen ještě nezapomněli.Befresh2

V nabídce je velmi snadné se orientovat – vybrat si může jak vitarián, tak i celiak, vegetarián, vegan a člověk věnující se fitness nebo paleo stravě. U všech pokrmů či nápojů najdete příslušný symbol. Menu je „fastfoodové“. Rychle se tak před vámi na kulatém podnose objeví wrap, sandwich, salát, ovocný i zeleninový fresh nebo smoothie. Ceny jídel jsou srovnatelné s běžným fast foodem. Za salát kuřecí s klíčky, kuřecí se špenátem nebo řepný s kozím sýrem zaplatíte v přepočtu od 65 do 139 korun, nejdražší wrap stojí 119 Kč a zajímavé sandwiche z ciabatty a opravdu lákavých surovin jako například uzeného pstruha z moravského krasu a semínkové pomazánky také nepřesáhnou cenu 119 korun. Zeleninové a ovocné šťávy stojí většinou 69 nebo 89 korun, dle velikosti a použitých surovin. Cocodise z ananasu, jablka, banánu, jahod a kokosového oleje, doporučený panem majitelem nebo Srdcovka z červené řepy, lněného semínka a mrkve jsou zajisté kombinace obohacené o suroviny, které v Brně v takové podobě jen tak neochutnáte. Na ceduli nad barem si můžete vybrat i výhodnou nabídku Kombo Fresh – kombinaci ciabatty a freshe za zvýhodněnou cenu. Ačkoliv jsem neochutnala, utkvěl mi v hlavě Brněnský zen a Slunce v duši – názvy, které mě jistě donutí se v tomto fast foodu ještě zastavit na rychlé doplnění energie a dobré nálady, kterou mi chutné jídlo vykouzlí pokaždé. Smoothie pro supermany, které by mimo jiné mohly skvěle nahradit párek v rohlíku a navíc zabodovat u vašich malých ratolestí, povyšují toto zdravé rychlé občerstvení na úplně jinou úroveň a dělají z „be fresh“ „be fit“. Navzdory opravdu kvalitním superpotravinám se ceny nevyšplhají nad 105 korun za velké smoothie a ochutnat můžete například Maratonce z acai, chia semínek, jahod, jablka a pomeranče, nebo Mozkovnu, v níž se míchají a doplňují chutě banánu, makového mléka a nepraženého kakaa. Každý den potěší kolemjdoucí polévka, za niž zaplatí 35 nebo 45 korun, a zahřát se můžete i čajem za 29, zelenou kávou za 42 nebo zázvorovým čajem za 38 korun.  Není to zřejmě hrající Evropa 2, která zve do Befresh cizince z celého světa, protože úsměv se na tvářích dvou turistek z Ruska rozlévá, až když ochutnávají svoji objednávku.

Co se Raw nabídky týče, hledejte symbol mrkvičky a třešní. Raw nabídka v tomto Fast Foodu není příliš široká, ale podnik spolupracuje s kuchařem živé stravy panem Martinem Vlkem, se kterým se snaží připravované pokrmy nejen vymyslet, ale především doladit a ještě více oživit, aby si získaly více příznivců. Mrkvičku a třešně najdete u 4 jídel a neomezenou volbu máte i u nabídky fresh šťáv a smoothie. Máte-li chuť na salát, můžete ochutnat mexický salát s avokádem, cibulí, dýňovými semínky a cherry rajčaty s okurkou, slunečnicí a listovým salátem, obohacený o špetku chilli, nebo kari salát s avokádem, cibulkou, zelím, klíčky, slunečnicí a rajčaty. Hned vpravo od salátů si pozorně prohlédněte seznam wrapů – raw coleslaw a květákový wrap za 50 a 75 korun jsou další možností pro každého milovníka raw stravy. Pokud chcete doplnit živiny a nezaujme vás jedno ze živinami nabitých smoothie, řekněte si u baru o raw protein za 50 korun.

Nechávám si doporučit od pana majitele a obsluhy v jednom a usedám ke stolu. Za chvíli už přede mnou stojí pěkně naservírovaná plastová miska s květákovým wrapem a smoothie Detoxator. Celkem nízká cena (75 Kč) odpovídá i velikosti porce, která sice není velká, ale postačující. Salátový list je naplněný kousky křupavého čerstvého květáku, jehož svěží, ale neutrální chuť je doplněna ostřejší cibulkou, paprikou, slunečnicovými a dýňovými semínky. V momentě, kdy se mi na vidličku dostává avokádo, kterého bohužel není víc, a šťavnaté klíčky, zapomínám poslední argumenty, kterými bych raw stravě mohla něco vytknout. Překvapuje mě jednoduchost tohoto jídla a chuť květáku, která je doladěna pouze jemnou zálivkou. Na první pohled jídlo není tolik „provařené“ jako v Raw Live Food nebo Kiwi Raw Food, ale jsem ve Fast Foodu, ne v restauraci, a nutno uznat, že se zde chvályhodně a naprosto odlišně kloubí chuť, vzhled, zdraví a čas. Na konci mého výletu do kuchyně vitariánů, si v tomto rychlém občerstvení pomalu uvědomuji, jaké je Raw Food – nepotřebuje překombinovanost a nehledá identické náhrady za bagety a burgery. Befresh vám, tak jako všichni raw kuchaři a cukráři v Brně, naservíruje přírodu, která se nemusí převlékat do společností přijatelného, obvyklého obleku, ale může v klidu zůstat v negližé.

KOUKNI SE  Jak vyléčit černý kašel? A jak černý kašel poznáte?

Možná ještě lahodnější než květákový wrap je Detoxator, smoothie z ananasu, jablka, banánu, špenátu a zeleného ječmene. Každý lok z napěněného zelného koktejlu má svůj průběh. Od kyselejšího exotického ananasu a jablka přes banánovou sladkost až k zemitému špenátu a velmi specifickému ječmenu, který se ale v případě tohoto smoothie kouká z povzdálí, takže jeho příchuť pouze objímá všechny suroviny, jež spolupracují na výbornou. S Befresh jsem se rozloučila bez raw dortíku i raw palačinek, ale přesto s mandlovou kuličkou z mandlí, skořice, rozinek, olivového oleje a agáve sirupu, která byla výtečná a bez tradičně přidávaných datlí jiná, i když ve srovnání s předešlými podniky spíše milá než famózní.

60-70 objednávek denně je náznak toho, že se Brno ocitá u rozcestníku a namísto k Subway a jiným fast foodům se odhodlává volit odbočku doprava a věnovat stejný čas jiné kvalitě. Zakladatel Befresh si na počátku položil otázku, kterou si dnes klade spousta lidí a kterou zodpověděl sestavením menu pro 6 stravovacích směrů – co vlastně znamená zdravá strava? Befresh má v oblasti raw ještě kam postupovat a už pracuje na větší promyšlenosti a nápaditosti. I vy se můžete vzdělávat a navštívit jeden z kurzů raw kuchyně přímo v Befresh. Velké ocenění zaslouží idea, že zdravě může korespondovat se slovem „rychle“, avšak s „rychle“, které se vztahuje na přípravu, ne na vychutnávání si, na které bychom si všichni měli vyhradit dostatek času. V první recenzi jsem zmínila svůj názor, že neexistuje jedna jediná správná cesta. V poslední části seriálu o Raw Food svoji úvahu rozšířím o poznatek, že téměř všechny cesty, kterými se v honbě za zdravým životním stylem můžete dát, se sbíhají v Befresh – snad se tedy brzy stane známou zastávkou spousty zákazníků s chutí k jídlu a životu.

Otevírací hodiny: Po – Pá 10:01 – 20:02
Webová stránka: http://be-fresh.cz/

Kvalita surovin: + +
Obsluha: + +
Prostředí: + +

CELKEM: 89 %

 

Odhaleno: Recept na podzimní úsměv v cukrárně SMILE

Na můj dotaz po dalším místě, kde sladká pokušení ožívají a rozbíhají se do náručí zvědavců i nadšenců raw stravy, odpovídá google odkazem na cukrárnu Smile. Po třech raw podnicích v centru města nasedám do trolejbusu č. 30, který mě přibližně 25 minut veze na Náměstí 28. dubna v Bystrci, a to do naprosto klasické cukrárny a kavárny v jednom. Z autobusové zastávky na vás při vystupování pohlíží pěkný kostelík, za kterým se skrývá opravdu multifunkční budova, v níž kromě cukrárny Smile najdete třeba i květinářství nebo malý penzion. Podzimní listí přikrylo venkovní posezení a období zachumlaných momentů s horkým kakaem připomíná i výzdoba, která při vstupu působí malinko překombinovaně, ale po chvíli ve vás vyvolá pocit domácí pohody. V přední části se nachází chladicí box s bohatou nabídkou běžných zákusků, dortíků i zmrzliny. Můj první a ne poslední úsměv přichází v momentě, kdy si všimnu hezké cedule „raw dezerty“. Ty zaujímají čestné a poměrně velké místo. První patro chladicího boxu není jediným důvodem, který je povyšuje nad skupinku poctivých větrníků a přežitých rakviček.

SMile (2)Obsluha mě vítá stejně jako nápis venku – „smile“ je zřejmě nejen název cukrárno-kavárny, ale i pracovním úborem zaměstnanců. Z fialkové cukrárny s pár stolky pokračuji do větší, modře vymalované kavárny, ze které se můžete dostat i do samostatného salonku. Během čekání na raw speciality si prohlížím obrazy na stěnách, některé i s prodejní cenou, a celkem rozsáhlý nápojový lístek, na kterém nechybí tradiční kávové speciality jako Vídeňská káva za 39, Latte macchiato za 45 či Alžír za 50 korun, horká čokoláda za 45 a trochu tvrdší ohříváky jako grog se skořicí, svařené víno nebo čerstvý zázvorový čaj po 35 korunách. Vedle takové samozřejmosti jako je čaj, coca cola nebo džus si můžete ťuknout i skleničkou vína, půllitrem piva nebo čtvrtkou ledasčeho ostřejšího. Na kavárenské „netypy“ z nápojovo-jídelního lístku mrkají dokonce utopenci a chlebíčky.

Daleko zajímavější je ale raw sortiment, který cukrárna Smile zařadila od dubna letošního roku na podnět pana majitele, jenž v živé stravě objevil energii a vzkaz, který se rozhodl poslat dál. K narozeninám můžete sobě či svým milovaným objednat jeden z 15 raw dortů – ze složení napsaného na letáčku je jasné, že Smile je raw-začátečníkem, jehož kousků se vaše dezertní vidlička ovšem rozhodně nemusí bát. Společně se šesti raw dezerty je mi předložen i letáček umístěný již na boxu ve vstupní části cukrárny, který srozumitelně objasňuje podstatu raw stravy a úpravy pokrmů. Před prvním soustem registruji, jak se kavárna pomalu ale jistě zaplňuje sladkomily, jejichž společnost je mi příjemnější než zprávy z hrajícího rádia. Ty přestávám vnímat v okamžiku, kdy si očima i chuťovými buňkami vychutnávám nejoriginálnější raw dezert za dobu mého raw objevování – dva kousky štrúdlu ze stejného, ale pokaždé jinak zpracovaného těsta, a stejné skutečně štrůdlové náplně, jakou znám z domu. Strouhaná jablíčka se skořicí a rozinkami jsou zavinutá do hmoty z mandlí, lněných semínek, rozinek a agávového sirupu. Za 35 korun se na talířku přesvědčíte, jak moc lze vykouzlit z mála – zatímco první jinak rozmixované těsto je hutné a provede vás od sladkého začátku k nahořklému konci, druhé těsto s nepomletými lněnými semínky je křupavé, lehké a hebké. Nejlevnějším raw zákuskem je domácí raffaello za 25 Kč. Jediné, co mi připomíná raffaello od Ferrerra je mandle uvnitř lehce nasládlého jakoby marcipánového obalu z kokosové mouky, oříšků, kokosového oleje a kapky agáve. Svojí neobvyklou chutí se z pouhé napodobeniny známé staré sladkosti stává nová kokosový pamlsek. Mezi klasiky cukrárenských pultů trochu vyčnívá klasik raw svačinek, který se rozhodně nesnaží nahradit svůdné křivky dortíků – raw banán v máku. V ceně 45 Kč se kromě pochutnání ukrývá i ponaučení, jak snadné je si doma zdravě a bez dlouhé přípravy zamlsat.

Jablečný dort mě překvapuje svojí svěžestí a smetanovou chutí pevného krému. Opravdu sladký korpus skvěle doplňuje krémovou vrstvu, jejíž jablečná příchuť váš jazyk pouze pohladí. Jen těžko bych našla jiná slova pro druhý, tentokrát banánový, dort. Korpus je opět daleko výraznější než krém. Oproti dezertům z cukrárny Raw with love musí oba tyto dorty dostat chvalitebnou známku – chutnají dobře, ale chybí jim ještě pár kroků na cestě za dokonalou a vyváženou chutí a překvapujícími kombinacemi, které jsem objevila na Anenské. Nutno podotknout, že zavřené oči by mohly mnohé degustátory oklamat, protože oba krémy jsou téměř máslové, což zřejmě způsobuje množství kešu a kokosového oleje, kterého je více než ovoce.

Ve 3 hodiny odpoledne je už cukrárna i kavárna takřka plná, což svědčí o tom, že cukrárna, která pod firmou Smile existuje již 20 let, dospěla a stala se oblíbeným cílem Brňanů, převážně z této části města. I přes svůj věk jde ale cukrárna s dobou, která hledá na jedné straně stále něco nového, na straně druhé i něco zdravého. Volba raw dezertů, módního a současně neuvěřitelně zdravého způsobu gurmánského mlsání, je pro cukrárnu Smile prozatím experimentem, jenž čeká na zpětnou vazbu hostů. Jak se dozvídám, největší překážkou jsou pro cílovou skupinu především ceny. Recepty z rukou pana majitele a internetových stránek jsou tak přizpůsobeny dostupným surovinám, protože hlavně cenová dostupnost ovlivní další osud živých zákusků. Zachovat tradiční a stát se bystrckým novátorem, ukázat, že i v okrajové části Brna je zákazník v centru pozornosti – to je, myslím, filosofie malé a útulné cukrárny Smile. S radostí vyplňuji dotazník, jakým se cukrárna snaží zjistit přání svých hostů. Na Náměstí 28. dubna sice prozatím nenajdete 28 raw dezertů a 28 čarovných kombinací, jaké můžete ochutnat na Anenské, ani nezapomenutelnou vzdušnost jahodového cheese caku z Raw Live Food, ale v jednom kousku raw štrúdlu zde okusíte minimálně 28 vzpomínek na babiččin štrúdl, na podzimní vůni skořice a jablek a možná, že i 28. důvod ke  „Smile“.

Otevírací hodiny: Po – Pá  8 – 20:00 hod, So – Ne  9 – 20:00 hod
Webové stránky: http://www.cukrarna-kvetiny.cz/cukrárna

Kvalita surovin: +
Obsluha: + +
Prostředí: +

CELKEM: 87 %

 

Další, rozhodně ne všechny, tipy, kde se dá najít RAW:

SKØG Urban Hub (s asi největším arašídovo-datlovo-jablečným raw dortem v Brně a cuketovými špagetami s pestem)

Forkys (s raw smoothie)

Tukaloka Café (s raw dorty)

Cukrárna na Orlí (s raw dezerty)

Kavárna Topolino (s raw zákusky)

Veg8Café (s raw lahůdkami)

 

 

 

Blanka

(Velké díky osobní fotografce Pavlíně Jedličkové, Raw with love za poskytnutí hezké fotografie a všem podnikům za nezapomenutelný zážitek).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen + two =