RECENZE: Pravidla moštárny: Irvingova tvorba není pro každého

pravidla-mostarny-duzeIrvingova šestá kniha, která vyšla ve Spojených státech v roce 1985, je hodnocena jako jedna z jeho vůbec nejlepších – za scénář ke stejnojmennému filmu obdržel dokonce Oskara. Film byl nominován v celkem sedmi kategoriích, získal však Oskary „jen“ dva. Ten již zmíněný za scénář a druhý obdržel Michael Caine za vedlejší roli Dr. Wilbura Larche.

I když jste četli knihu, viděli film, tak není proč si ještě neposlechnout audioknihu, která je k dostání na audioteka.cz a nabízí přes 28 hodin poslechu. A kdo knihu vypráví? Známý a oblíbený herec a dabér Ladislav Mrkvička a nutno podotknout, že mu role „vypravěče, předčitatele“ neskutečně sedí.

Jednoduchý příběh nečekejte

Pokud jste se již někdy s Irvingovou tvorbou setkali, tak určitě víte, že očekávat jednoduchý příběh od něj opravdu nemůžete. Jedná se o srdečnou a místy až nepříjemně upřímnou knihu, u které nemůžete nic předvídat. Když si myslíte, že už víte jak příběh dopadne, tak se stane něco úplně nečekaného. Kniha je plná smíchu, slz a lidských emocí. John Irving je autor velmi nestandardní, který se vyloženě vymyká tvorbě soudobých autorů. Můžete jeho knihy buď zbožňovat, nebo ze srdce nenávidět. Já patřím mezi tu první kategorii a knihu Pravidla mošťárny řadím hned za Svět podle Garpa, protože Garp je pro nás „Irvingáře“ nedostižný.

Dění v sirotčinci a jabloňových sadech

Děj se odehrává ve 40. letech 20. století ve státě Maine (USA) a vypráví životní příběh sirotka Homera Wellse. Hlavní hrdina se v sirotčinci v St. Clouds učí od místního doktora Larche (porodníka a potratáře) lékařskému řemeslu. Ten je pomocníkem ženám v nouzi, které se  na něj obrací s prosbami o potrat či jiné ilegální výkony. Kniha tak mimo jiné reaguje na problematiku potratů a jejich legalizaci v USA. V druhé části knihy se Homer rozhodne ze sirotčince odejít a prožívá svůj život v jabloňových sadech, do St. Clouds se však opět vrátí a přebírá funkci po doktoru Larchovi.

KOUKNI SE  Recenze: Jo Nesbo - Zatmění je jen pro silné povahy

Rozhodně si knihu nenechte ujít

John Irving používá ve svých knihách tzv. er-formu, v případě Pravidel moštárny by však kniha mohla být psána také ich-formou (Homer by byl stoprocentně skvělým vypravěčem)! V knize je používán jak jazyk spisovný, tak hovorový, autor používá velkou řadu odborných lékařských termínů.

Audioknihu určitě doporučuji těm, kteří milují Irvinga. Těm, jež se nemohou nabažit hlavní postavy Homera a celého jeho příběhu a čtou si knihu Pravidla moštárny stále dokola
a v neposlední řadě také čtenářům/posluchačům, kteří třeba o Johnu Irvingovi slyší vůbec poprvé, protože Pravidla moštárny jsou určitě tou nejlepší vstupenkou do Irvingova světa.

Kniha v sobě skrývá kouzlo, kterému ne každý porozumí…

LENKA JURAČKOVÁ

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
6
pravidla-mostarny-irvingova-tvorba-neni-pro-kazdehoAudioknihu určitě doporučuji těm, kteří milují Irvinga.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × 5 =