Recenze: Postradatelní: Expendables 2

Byl to sen snad každého kluka, jehož pokojíček zdobily plakáty svalnatých hrdinů. To bylo v dobách, kdy televize měla jen dva kanály a o filmech typu Rambo jsme jenom tušili. Občas se někomu podařilo propašovat VHS kazetu dabovanou jedním člověkem všechny postavy bez rozdílu pohlaví, dost často v polštině, což ale nijak zvlášť nevadilo, přeci jenom tyto filmy nejsou zrovna založeny na dialozích. Hlavním a zároveň jediným smyslem filmu bylo porazit zlo prostřednictvím svalnatého hrdiny, nejlépe ovládajícího bojová umění. A když takový borci jako John Rambo, Komando, Rudý Škorpión dokázali jako jednotlivci porazit celou armádu, jak by to asi vypadalo, kdyby se dali dohromady?

Spojit nejslavnější akční hvězdy do jednoho filmu napadlo asi nejednoho tvůrce, ale teprve Sylvester Stallone tuto ultra-akční vizi před dvěma lety zrealizoval. A jeho film nemohl mít lepší načasování. Akční filmy se budou točit stále, ale takto už asi nikdy. Jelikož akční scény dnes vesměs vznikají v počítači, nemusí mít hlavní hrdina kdovíjaké svaly, ani nemusí být několikanásobný mistr bojového umění. Stačí, aby dobře vypadal, zbytek se odehraje mimo „hereckou“ akci. Hercům se dodělají svalnaté nohy, záběr se dynamicky sestříhá, doplní se ohlušující hudbou a máme tady super akční scénu, která zatlačí diváka do sedadla velkokina. Před projekcí Expendables 2 proběhla povinná připomínka chystaných premiér. Mezi nimi mě zaujala upoutávka na Jack Reacher: Poslední výstřel, kde Tom Cruise během pár vteřin holýma rukama zlikviduje asi pět o hlavu vyšších maníků. Nechci nijak podceňovat jeho fyzickou zdatnost, a už vůbec ne zdatnost hrané postavy, ale přeci jenom to působí přinejmenším úsměvně. Asi tak stejně vysoký Chuck Norris, ať už si o jeho osobě myslíme cokoliv, v dobách své „slávy“ byl známý mimo jiné tím, že se stal mistrem Evropy v karate, stejně jako Jean-Claude Van Damme nebo Dolph Lundgren. Arnold Schwarzenegger se Sylvestrem Stallonem zase definovali, jak má takový tvrďák vypadat po fyzické stránce. Tento prototyp akčního hrdiny už je za zenitem, nic proti tomu, ale je hezké si takhle nostalgicky zavzpomínat.

KOUKNI SE  Recenze: Narcos 3 je dramatickým nářezem i bez Escobara

Jako u většiny klasických akčňáků osmdesátých let nemůžeme očekávat žádný složitý, originální příběh. Žádné filozofování, žádný přesah. Svaly, tuny nábojnic, bojová umění a ty správné chlapecké hlášky. O nic víc v Expendables 2, stejně jak v prvním díle, nejde. Když vám zabijí kámoše, tak musíte udělat jediné: „Vystopovat, vyhledat, zlikvidovat!“ Dnes už by se mohlo zdát, že na dobrý film je to málo, ale není tomu tak. Postradatelní v dnešním světě ultra chytrých, speciálně přeškolených a podle poslední módy oděných krasavců, svojí jednoduchostí a přímočarostí paradoxně působí mnohem originálněji. A ještě k tomu dokáží být zatraceně zábavní.

Jestliže první díl, kde se nám partička Postradatelných představila, působil jako skica pro to, jak by to celé mohlo vypadat, dvojka už se blíží skutečným akčním orgiím. Asi největším zklamáním v jedničce byly příliš malé role pro Arnolda a Bruce Willise. I když to zpočátku tak nevypadá, ve dvojce už dostali stejný prostor, jako ostatní hrdinové a konečně si tak pořádně zastříleli. Sice už se nesetkáme se sympaťákem Mickeym Rourkem, zato jako hlavní padouch přibyla další legenda Jean-Cloude Van Damme a své místo dostal i nesmrtelný Chuck Norris. Panečku, to je jízda! Teď už opravdu chybí snad jen Steven Seagal. Samozřejmě našlo by se více hrdinů. Napadá mě takový Michael Dudikoff, Jackie Chan, nebo jako padouch Bolo Yeung, ale je nutné podotknout, že někteří ze zmiňovaných skutečně osloveni byli, ale ze všech možných i nemožných důvodů museli role odmítnout. Výsledek je i tak delikátní. Zatímco sestava prvního dílu byla takovým chutným předkrmem, dvojka už je noblesní hostinou. Uvidíme, jestli se dočkáme pěkně vypečeného zákusku v podobě Expendables 3. Hlad by rozhodně byl.

KOUKNI SE  Recenze: Špindl aspiruje na nejtrapnější český film roku 2017

Hlavní postavou i ve dvojce zůstává Stallone a Jason Statham. Právě i jim patří asi dvě nejlepší akční scény. Je to Stathamova exhibice s kadidlem v kostele, a pak neodmyslitelná závěrečná bitka hlavního hrdiny s hlavním padouchem. Trochu jsem doufal, a zpočátku některé zprávy v médiích tomu nasvědčovaly, že by mohl Lundgren dostat šanci vrátit Van Dammovi porážku z Univerzálního vojáka, ale nakonec hlavní roli hraje Stallone, a tak je nemyslitelné, že by největšího grázla mohl porazit kdokoliv jiný. Přesto si neodpustím jednu drobnou výtku, že tahle závěrečná akce jak rychle začala, tak rychle i skončí a oba herci si zasloužili vydržet trošku víc. Nicméně na tento drobný nedostatek se v takové porci akce snadno zapomene.

Úspěch obou dílů Expendables rozhodně není žádná cena za zásluhy. Na bojových scénách a koneckonců i na samotných hercích je vidět, jak na sobě herci makali. Postava Stalloneho v pětašedesáti letech je ohromující, a jestli je Chuckovi 70, tak skutečně některým fórkům o něm začnu věřit. Ale hlavní plus celého filmu tkví v tom, že se nebere vážně. I když nám chlapci naznačují, že ještě nepatří do starého železa, sami ze sebe si dělají legraci a celý film působí tak nějak uvolněně. Pravý fanoušek osmdesátek a devadesátek najde spoustu odkazů na nejslavnější akční filmy. Nepřekvapí ho motorka připevněná k obrněnému transportéru, protože ví, jak se správně zbavit nepřátelského vrtulníku. Arnold s Willisem si vzájemně vymění hlášky z Terminátora a Smrtonosné pasti. Být zavalen pod zemí zase není situace tak úplně neznámá Stallonemu od doby, co hledal cestu z tunelu pod řekou Hudson ve filmu Denní světlo. Zaslechneme narážky na vzdělání Dolpha Lundgrena a v neposlední řadě také jeden z klasických vtipů na postavu Chucka Norisse. Dohromady tak vzniká jakási encyklopedie akčního filmu. Dovedu si představit, že náctiletým tolik říkat nemusí a případné následující díly vyhledávat nebudou, ale já vidím ještě další možnosti jak ve výběru herců, tak odkazech na filmy, které by se daly vtipně použít. Jen doufám, že budou mít „poslední“ skutečně akční hrdinové dostatek soudnosti a nebudou se Postradatelní 7 odehrávat v domově pro seniory s pečovatelskou službou.

KOUKNI SE  Recenze na DVD: Sedmilhářky jsou povedené střípky z každého žánru

Pavel Urík

The Expendables 2
Akční / Thriller
USA, 2012, 103 min
Režie:
Simon West
Hrají:
Sylvester Stallone, Jason Statham, Liam Hemsworth, Dolph Lundgren, Jean-Claude Van Damme, Jet Li, Terry Crews, Randy Couture, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris,Scott Adkins, Nan Yu, Amanda Ooms, Charisma Carpenter, Nikolette Noel, George Zlatarev

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno