Pět nejlepších knih o fotbale

Já jsem Zlatan Ibrahimović – David Lagercrantz

Švédský fotbalista Zlatan Ibrahimović byl během své profesionální kariéry často středem pozornosti, především té negativní, a proto širší fotbalová veřejnost vnímá Ibrahimoviće jako horkokrevného egoistu. Podobná je i tato životopisná kniha, ve které se dozvíme o jeho neshodách s trenérem Guardiolou nebo o radách, které udílel José Mourinho Ibrahimovićově ženě. „Dopřej Zlatanovi dobré jídlo, dostatek spánku a postarej se, aby byl šťastný.“ Změnit pohled na rozmazleného Zlatana nám může vyprávění o jeho dětství. Ibrahimović vyrůstal v rozvrácené rodině původem z Balkánu, což výrazně podkopávalo jakékoliv představy o harmonickém dětství. Kniha nadchne líčením Ibrahimovićovy fotbalové kariéry i těžkostmi a křivdami, kterými si musel jako mladý projít.

Můj příběh – Alex Ferguson

Sir Alex Ferguson je trenérskou legendou nejen na Britských ostrovech. Tento skotský manažer 27 let úspěšně vedl fotbalisty Manchesteru United a i díky tomu si vysloužil šlechtický přídomek „Sir“. Ve své knize Ferguson popisuje začátky i konce své trenérské kariéry, své trenérské a mnohdy až otcovské postoje vůči hráčům. Kniha o jednom z nejlepších trenérů fotbalové historie by neměla minout příznivce kopané, tím spíše fanoušky Manchesteru United, kteří po Fergusonově odchodu nezažívají lehké časy.

Kmotr fotbal – Luděk Mádl

Fotbalový svět nezahrnuje pouze skvělé hráče a legendární trenéry. Jako všechny velké byznysy má fotbal u nohy těžkou kouli v podobě korupce. Poté co se Jiří Lábus a Petr Čtvrtníček postarali o dramatizaci úplatkářské aféry v čele s Ivanem Horníkem, se o něco méně humornou verzi českého kapříkářství pokusil novinář Luděk Mádl. Český sportovní žurnalista předvedl výbornou investigativní práci, jejímž výsledkem je kniha, která se bez skrupulí dotýká nejen Horníka, ale i dalších českých „Ivánků.“

KOUKNI SE  Nejprodávanější knihy měsíce listopadu

Soccernomics – Simon Kuper

Fotbal je svět plný čísel, ať už se jedná o statistické údaje nebo obrovské toky financí. Matematický pohled na věci si vzal novinář Simon Kuper a jeho práce vyústila v knihu Soccernomics. Tato publikace bohužel nevyšla v českém jazyce, přesto je doporučeníhodná pro všechny hloubavé příznivce fotbalu. Lákavý je už samotný podtitul knihy: „Why England loses, Why Spain, Germany, and Brazil win, and why the U.S., Japan, Australia – and even Iraq – are destined to become the kings of the World´s most popular sport.“

Láska a nenávist v La Lize – Sid Lowe

Kniha o jedné z největších fotbalových rivalit u nás vyšla v roce 2014. Tzv. El Clásico, tedy zápasy Realu Madrid a Barcelony, patří ke světově nejsledovanějším zápasům. Kniha Sid Loweho popisuje nesmiřitelnou rivalitu mezi oběma celky, která sahá už do dob před druhou světovou válkou. Loweho práce je výbornou sondou do zákulisí obou týmů a zároveň dokáže čtenářům přiblížit těžké období Španělska během občanské války v letech 1936-39. Obdobnou válku mezi Madridisty a Katalánci podložil Lowe i řadou rozhovorů s osobnostmi těchto týmů.

Ondřej Pražák

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × three =