KNIHA: Olivier Clerc: Dar odpuštění

Olivier Clerc – Dar odpuštění

Knížka Dar odpuštění nese podtitul Magické setkání s Donem Miguelem Ruizem, neboť autor (francouzský překladatel a redaktor Ruizových knih) měl v roce 1999 příležitost účastnit se týdenního semináře v mexickém Teotihuacánu vedeného právě tímto toltéckým duchovním učitelem. Olivier Clerc se nechal setkáním s Donem Miguelem a jeho přístupem k odpuštění inspirovat k napsání knihy, která nám odhaluje, jak zázračný Dar odpuštění používat v praxi.

V první části textu nazvaného Obroda v Teotihuacánu nás autor provází okolnostmi nezapomenutelného setkání s Donem Miguelem Ruizem. Připomíná nám (i díky Jaroslavu Duškovi) jistě známé Čtyři toltécké dohody (Nehřešte slovem; Neberte si nic osobně; Nevytvářejte si žádné domněnky; Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete). Olivier Clerc se stal zcela nečekaně učedníkem („Jaguárem“) Dona Ruize a obdržel od něj jako dárek symbolického křišťálového jaguára. Prošel procesem, kdy na pokyn duchovního učitele postupně poklekal před všemi účastníky semináře s prosbou o odpuštění. Tento silný a očistný zážitek pokračoval v dalších, dále uvedených krocích.

Pro Váš Dar odpuštění může přijít ta pravá chvilka na klidném místě se znalostí těchto následujících kroků:

  1. krok: příprava a přizpůsobení prostoru
  2. krok: dosažení vnitřního klidu
  3. krok: požádejte o odpuštění ostatní
  4. krok: vyžádejte si odpuštění od ďábla a od Boha
  5. krok: požádejte o odpuštění sebe samého
  6. krok: vyjádření vděčnosti

Možná Vás zaujal krok, v němž odpouštíme Bohu i ďáblu. V podání Oliviera Clerca se jedná o nejvíce pozitivní a nejvíce negativní projekci, kdy požádáním o odpuštění všechny neosobní vnější faktory říkáme: „Odpusť mi, že jsem tě vinil za to, že jsem se sám nevědomě rozhodl, že již více nebudu nemilovat nebo milovat méně, za to, že jsem tě činil zodpovědným za něco, co já, a jenom já mám sílu rozhodnout a změnit.“

KOUKNI SE  Nástěnný kalendář: Miluj svůj život 2024

V Dodatku nám autor nabízí svůj pohled na dvě z toltéckých dohod, kdy se můžeme pokusit vnímat je a užívat v jejich převráceném významu: „Berte si všechno osobně“ a „Vytvářejte si mnoho domněnek“.

Některé z nás může druhá dohoda Neberte si nic osobně zavést až k jisté ztrátě propojenosti s druhými lidmi. Brát si věci osobně a učit se z nich je prospěšné ve chvíli, kdy oceňuji, že „soudy a negativní poznámky ostatních spouštějí mé vlastní soudy o sobě samém“. Původ soudu mohu následně identifikovat, soud zpochybnit a osvobodit se od něj.

Při vytváření domněnek upozorňuje autor na skutečný problém, který „nevzniká tím, že si vytváříme domněnky (množné číslo), ale tehdy, když si vytvoříme jen jednu domněnku (jednotné číslo) a pak věříme, že tato jediná domněnka je pravdivá“. Olivier Clerc se snaží nalézt u každé situace alespoň dvě protikladné myšlenky, neboť „čím více děláte opačné, různorodé a protikladné předpoklady, tím méně budete automaticky některým z nich věřit“.

Pokusme se složit náklad vin a obviňování, který neseme a který nám často brání radostně a plně žít, neboť v odpuštění je léčivá síla, jež je určena nám všem.

 

Ilona Kafková

 

 

CLERC, Olivier. Dar odpuštění. 1. vyd. Praha: Dybbuk 2011. 146 s. ISBN 978-80-7438-056-3.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen − 14 =