Neznámé filmy úspěšných videoher

Filmy podle videoher? Něco takového už tady bylo, říkáte si. V tomto článku jsem se zaměřil na velmi specifický okruh filmů podle počítačových/konzolových předloh. Každý zná tituly, které jsou nějakým způsobem mediálně profláknuté, zkrátka známé. Například Need For Speed (podle stejnojmenné herní série), nepříliš úspěšný Max Payne (děj převzal z jedničky), filmová série Resident Evil či Lara Croft. Neměl bych opomenout průměrného Dooma, mlátičku v několika verzích jako je Tekken, Street Fighter a jeho porce pokračování. Nebudu zmiňovat krátkometrážní snímky. Koneckonců o těch se už psalo a navíc by to bylo na dlouhé povídání (psaní). Víme už také, co nás čeká do budoucna ve světě filmů podle videoher.

V tomto článku jsem se zaměřil na filmy podle více či méně úspěšných videoher, které moc lidí nezná. Může se tedy stát, že v několika málo chvílích se dozvíte o filmech, o kterých jste neměli ani páru, že existují. Tak jdeme na to.

Hororová adventura jakou je Alone In The Dark (Sám v temnotě) by sama o sobě žádnno1-aloneinthedarký filmový protějšek nepotřebovala. Dá se říct, že adventury jsou takové interaktivní filmy s větší či menší volností. Přesto své filmové zvěčnění má, a to hned dvakrát. O první ztvárnění se postaral německý režisér Uwe Boll. Mimochodem má na svědomí velkou spoustu filmů podle PC her. I přes hlavní herecké obsazení v podobě Christiana Slatera (Interview s upírem, Lovci myšlenek, Bobby, seriál Mr. Robot) a Tary Reid (série Prci, prci, prcičky) dopadl snímek katastrofálně. Nejen, že vydělal ubohou polovinu rozpočtu (rozpočet = 20 mil. dolarů) ale navíc v roce 2005 byl nominován na nejhorší film roku. Proto ani nemá cenu mluvit o ději, kdo bude chtít, může si ho přečíst na jakékoliv filmové databázi. O tři roku později měla premiéru pouze v německých a amerických kinech dvojka. Alone In the Dark 2 nijak zvlášť nenavazoval, ani se neinspiroval herními pokračováními. Režie se ujala dvojice Michael Roesch, Peter Scheerer. Ale i ti dostali do filmu pár známých herců – Rick Yune (Rychle a zběsile, Dnes neumírej, Pád Bílého domu), Rachel Specter (seriál Gilmorova děvčata, Jak jsem poznal vaši matku, film Zkus mě rozesmát), Lance Henriksen (Terminátor, Vetřelci, Vetřelec 3, seriál The Strain), Danny Trejo (Desperado, Grindhouse: Machette, Predátoři, Černá mamaba) a další. Snímek dopadl podle očekávání, ještě hůř než jednička.

Další na řadě je opět horor ale akčnějšího rázu – Dead Space. I tato úspěšná herní trilogie má na kontě 2 celovečerní snímky. První snímek z rokmaxresdefault (1)u 2008 nese podtitul Downfall. Režisér Chuck Patton dokázal, že i animák může být děsivý a velmi krvavý. Další animák, který by malé děti neměly vidět. Snímek byl natočen jako prequel prvního Dead Space. Nečekejte žádné známé videoherní postavy v animovaném kabátku. Přesto se jedná o solidní jízdu. Postavičkám propůjčili hlasy Jeff Bennett, Bruce Boxleitner, Jim Cummings, Grey DeLisle a další. Děj: Posádka lodi USG Ishimura na jedné vzdálané planetě nalezne náboženský artefakt a uloží jej na palubu lodi. V momentu, kdy se začnou z artefaktu uvolňovat dlouho hibernující mimozemšťané, nastává na lodi peklo. Začíná boj o přežití nejen postav, ale i známého vesmíru. Pokračování s podtitulem Aftermath (Po katastrofě) už tolik kladných ovací nesklidilo. Pokračování, opět animované, vzniklo již na motivy prvního Dead Space. To samozřejmě zapříčinilo sníženou originalitu a pokles kvality. Filmový Dead Space se totiž často porovnával s tím herním, který měl jasně navrch. Děj hry je shodný s dějem snímku Aftermath. O hlasy se postarali Christopher Judge, Peter Woodward, Yorgo Constantine a jiní.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

U dalšího filmu podle videohry můžete být rádi, že ho neznáte. Filmové Company of Heroes herní předloze CompanyOfHeroes-Movie-02nepomáhá, naopak těžce ubližuje. Nepomohlo ani hvězdné obsazení – Tom Sizemore, Chad Michael Collins, Vinnie Jones, Dmitri Diatchenko, Neal McDonough a Richard Sammel. Don Michael Paul zrežíroval po všech směrech špatné válečné drama. A je to vidět i na jeho filmografii, která čítá jednu podprůměrnou béčkařinu za druhou. Děj: Oddíl amerických vojáků během 2. světové války učiní objev, který by mohl zajistit nacistickému Německu rychlé a definitivní vítězství. Přes jasné nebezpečí míří do nepřátelského území najít německého jaderného fyzika, aby nacistům zabránili ve vítězství. Akce je požehnaně, ale trpí velmi nízkým rozpočtem, a ten je znát.

Dále. Kdo by neznal dnes již veleúspěšnou herní sérii Far Cry. Po úspěšné čtyřce v Himalájích se chystá další hra. V pořadí pátá nese název Far Cry: Primal. Nejnovější pc hra nás tentokrát zavede do nového prostředí, ale i do nové doby. Ocitneme se v kůži jednoho z lovců mamutů v době kamenné. To je jen na okraj. Far Cry také disponuje svým vlastním filmovým protějškem. Jediné, co snímek přejímá z první hry, jsou postavy a jejich jména. Případně pak specifické vlastnosti/předměty. Tento fakt nahrává originalitě, která je opravdu škaredě zadupána do země. Původně jsem si myslel, že půjde18j5duuo0t2x3jpg o filmové zpracování Far Cry 1. Trochu opakování nikomu neuškodí. První Far Cry se odehrává na nespecifikovaném ostrově. Zde se jako Jack Carver probouzíte v nějakém polorozpadlém bunkru z 2. světové války. Na začátku se seznámíte přes telefon s místním vědcem, který ti je ochoten pomoct. Prvním hlavním úkolem je najít Valerii, ženu, která byla s vámi na lodi, než se potopila. Během hledání se dozvíte o jistém doktoru Kriegerovi, který se snaží vypěstovat novou lidskou rasu. Kombinuje lidskou DNA s DNA trigenů, což jsou podivné hororově vyhlížející nestvůry. Později se setkáváte s Kriegerovými úspěšnými experimenty a také s Valerií. Cíl hry je rázem zcela jasný, překazit doktorovy plány, zabít vše co se hýbe a zničit jakoukoliv budovu/místnost aby nikdo nemohl pokračovat v díle. Samozřejmě Kriegera zlikvidovat. Tak nějak jsem se těšil na ztvárnění trigenů. Byl jsem ale rychle vyveden z omylu. Film si jde svou cestou. To by tak nevadilo, kdyby děj nebyl naprosto průhledný, dialogy o ničem a triky odfláknuté. Jak jsem již napsal, film si bere pouze postavy, například Jack Carver ve své havajské košili. Dalšími jsou doktor Krieger a Valérie, pro změnu zvědavá novinářka. Děj: Valérie se přes známého dozví o jisté tajné vládní základně na ostrově, kde dochází k podivným událostem a tajnostem okolo ní. Najme si loď s Jackem a vyplouvají směrem k ostrovu. Tady přichází všechny kameny úrazů. Prostředí tajné základny na ostrově nevypadá příliš důvěryhodně. Spíše jako 5 let opuštěná základna s několika „udělátky“ navíc aby se neřeklo. I ve filmu se doktor Krieger snaží vytvořit novou lidskou rasu. Pro změnu v podobě geneticky vylepšených vojáků. Nejde mu tedy o ovládnutí světa jako jeho hernímu padouchovi. Těch pár vylepšených vojáků vypadá jako by vybírali hráče z NBA. Všichni jsou vyšší než normální lidé. Aby to vypadalo reálněji, i když to tak nevypadá, „natřeli je bílo“. Zkrátka všichni geneticky upravení vojáci mají 2 metry a jsou bílí jako stěna. Kdyby si na tom tvůrci dali záležet, tak by to i fungovalo. V tomto případě to vypadá nanejvýš vtipně. Konec filmu si určitě dokážete představit. Nic jiného než happy end na druhou. Za režií opět stojí Uwe Boll. Ve filmu si zahráli Til Schweiger, Emmanuelle Vaugier, Udo Kier, Michael Paré, Chris Coppola, Michael Eklund, Don S. Davis, Ralf Moeller a další.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

A co takoví Mario a Luigi? Ano i takoví mají svůj celovečerní snímek. Jmenuje se jednoduše Super Mario Bros. 125fa3666769ffd8a4cc478ed8baa6690e70b015.jpg__846x0_q80Film vnikl na motivy stejnojmenné hry od společnosti NINTENDO. Rozdíl oproti hře je v tom, že postavy nejsou animované, jak by se dalo čekat ale hrané. Děj je následovný. V Brooklynu záhadně mizí mladé dívky. Jednoho dne někdo unese i krásnou archeoložku Daisy, do které je zamilovaný instalatér Luigi. Tomu nezbyde nic jiného, než se se svým bratrem Mariem vydat do podzemního dinosauřího světa pod Brooklynem. Zde vládne krutý Koopa, který má na svědomí všechny únosy včetně Daisy. Triky neoplývají kvalitou, ale vzhledem ke vzniku filmu v roce 1993 se to dá odpustit a pochopit. Jelikož film se stal finančním propadákem, tak je jasné, že úspěch nepobral. Ani u Super Mario Bros. není nouze o zvučná herecká jména. Kupříkladu John Leguizamo (Luigi), Bob Hoskins (Mario), Dennis Hopper (Koopa), Samantha Mathis (Daisy). Nezůstalo jen u herců. Také štáb obsahuje nejednu kapacitu. Hudbu složil Alan Silvestri (Predátor, Propast, Forrest Gump, A-Team, Avengers). Scénář napsal Ed Solomon (Muži v černém, Charlieho andílci, Podfukáři). Jedním z režisérů je Dean Semler (Šílený Max 2 – Bojovník silnic, Tanec s vlky, Trestná lavice, Zloba – Královna černé magie, Poslední lovec čarodějnic).

Jedním z kvalitních pokusů je filmový LEGO: Batman. Hra sklidila úspěch. Především o malých hráčů. Film si vedl obdobně. Pár nápadů a in8048_5spirací posbíral i z komiksů. Film je více založen na herním pokračování Lego Batman 2: DC Superheroes. Hudbu k filmu složil Bratislavský symfonický orchestr. Děj: Oslava Bruce Waynea jako Muže roku přidá na obrátkách v momentě, kdy na scénu vtrhne Joker s bandou superpadouchů (např. Riddler, Two-Face) po boku. Batman se s nezvanými hosty vypořádá, ale jeden unikne – Lex Luthor. A zmízí také tajná zbráň , destruktor. Batman povolává své přátele do boje proti padouchům vedeným Lexem Luthorem a Jokerem. Vedle Batmana se objeví Superman, Wonder Woman, Green Lantern a Liga spravedlivých. Jde o odlehčený animák z prostředí DC univerza. Takže se dočkáte i trefných hlášek a vtípků. Možná právě proto by si film LEGO: Batman zasloužil více pozornosti a diváků.

Mám pocit, že už jsem na konci, ale ještě jsem na pár filmů podle videoher zapomněl. Fin3bf6c5a6aee4ef8a4091b33fe0ade5f6lm DOA: Na život a na smrt disponuje také svou herní předlohou. Jde o bojovou herní sérii Dead or Alive. Ani v tomto případě se po stránce filmové nedá říct, že by šlo o úspěch. A čtyři spoře oděné ženy ovládající bojová umění to nevytrhnou. Tina je přebornicí v oblasti ženského wrestlingu, Christie ovládá zlodějské řemeslo a nájemné vraždy. Princezna Kasumi je mistryní asijských bojových umění a Helena miluje extrémní bojové sporty. Tyto čtyři hrdinky se musí spojit v boji proti silám zla. Řekl bych, že jde o více než tuctový příběh plný neskonalých klišé. Snad je i dobře, že filmovou verzi úspěšné bojové série zná jen málokdo. Ústřední čtveřici si zahrály Jaime Pressly, Devon Aoki, Holly Valance a Sarah Carter.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Dante´s Inferno má také svou filmovou verzi se stejným názvem. Na českých databázích jej najdete pouze pod Dantes-Infernonázvem Dantovské peklo. Na animovaném snímku spolupracovaly 4 země – USA, Japonsko, Singapur, Jižní Korea. V podstatě nejlepší filmové zpracování videohry, ze všech zmíněných. Stojí za to zhlédnout. Co jsem si všiml, jen velmi malý okruh lidí ví, že tento film existuje. A to je veliká škoda.

Ve zkratce přidávám posledních pár filmů, které ale dělají svým herním předlohám spíše ostudu. Takže nedoporučuji jimi zabíjet čas. Uvést bych je měl, přeci jen článek se věnuje neznámým filmům podle her. Dead Rising. Epická masakrální hororová řež. Stejnojmenný film pokračuje ve stejném duchu, ale bohužel to nějak postrádá kýžený efekt a vychází na prázdno. Area 51. Sci-fi z prostředí nám velmi dobře známé Oblasti 51 v USA. Hra má nečekaně ulítlý děj, takřka bez hranic. Někdy až příliš, což ji ubližuje. Nicméně film je natočen ve stylu found-footage (Záhada Blair Witch, Monstrum). Takových tu bylo už spoustu ale i přesto jsem na něj byl zvědavý. Bohužel krom několika vyklepaných záběrů na dovedně vytvořené šediváky film postrádá smysluplnější děj, uvěřitelnější prostředí. Je to tako159630669_897b87vé nemastné neslané. A to za filmem stojí režisér Oren Peli. Zrežíroval první Paranormal Activity. Red Faction: Počátek vyplňuje mezeru mezi dvěma počítačovými hrami. Red Faction: Guerrilla a Red Faction: Armageddon. Získal tak podstatnou svobodu jak naložit s dějem. Film bylo možné vidět pouze v televizi. Zpracování sci-fi tématu tak naráží na malý rozpočet, nesympatické neherce a bídné celkové zpracování. Konzolová řežba Heavenly Sword ve stylu God of War je poznamenána nedodělaným stejnojmenným filmem, který zná jen hrstka lidí. Film nevypadá zle a v konečném zúčtování jde o animovaný snímek vyplivnutý do světa předčasně. Obsahuje spoustu nedodělků a chyb. I postapokalyptická akční série S.T.A.L.K.E.R. má svého filmového bratříčka. Jelikož film pochází z Uruguaye, tak je poznat, že moc zkušeností s trikovými efekty nemají. Film vypadá dost amatérsky po všech směrech snad až studentsky. Skoro jako by si dospěláci řekli. „Uděláme si netradiční školní sraz. Vemte paintballové pušky, hoďte na sebe něco ošoupaného, vemte si plynové masky, se kterýma jsme cvičili za studené války ve škole a sejdeme se na improvizované poušti u lesa.“ Film nese název S.T.A.L.K.E.R.: Monolith´s Whisper.

Tak to jsou podle mého úsudku nejméně známé filmy podle videoherních předloh. Zdá se mi, že u mnohých z nich je dobře, že je nikdo nezná. Pošramotilo by jim to pověst stejně jako filmový Max Payne tomu hernímu.

 

Ondřej Blahut

 

www.imdb.com, www.collider.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 × 1 =