Dobré knihy akce

 
>
 

Nej filmu

vydáno 9. 01. 2018

Největší filmové finanční propadáky roku 2017

Následující seznam filmů se dá rozdělit do tří skupin. Filmy, které nevydělaly ani do výše rozpočtu. Do druhé skupiny se řadí filmy, které utržily větší sumu, než kolik činil rozpočet, ale ne dostatek. Po následných výdajích (provize pro kina, vyplacení propagace) se ponořily do mělčích či hlubších červených čísel. Do této skupiny propadly očekávané kousky jako například Blade Runner 2049, Valerian a město tisíce planet nebo Ghost in the Shell a Vetřelec: Covenant. Do třetí skupiny by se daly zařadit filmy, které vydělaly dostatek, aby jim na kontě pár desítek milionů zbylo i po následných výdajích. Přesto skončily snímky mírným finančním zklamáním oproti svým předchůdcům. Ukázkovým příkladem jsou Transformeři a Piráti z Karibiku

Král Artuš: Legenda o meči/King Arthur: Legend of the Sword

Dobrodružné fantasy Král Artuš se přesvědčilo o tom, že kladné recenze neznamenají vítězství. Režisérský počin Guye Ritchieho kupříkladu získal od recenzentů a diváků na stránce imdb.com známku 6,9/10. Češi a Slováci na csfd.cz hodnotili ještě lépe. Tam je film ohodnocený 74 procenty ze 100. A to je dost na obyčejnou popkornovou podívanou, která mnohdy ztrácela dějovou logiku. Po trikové stránce to vypadá dobře. Všechny ty efekty a zpomalovačky něco stály. Koneckonců rozpočet filmu se zastavil na 175 milionech dolarů. Jenže nadprůměrné hodnocení nekorespondovalo s návštěvností v kinech. Co do výdělku film naprosto pohořel. Finální celosvětové číslo se zastavilo na 148 milionech. Přesně tak. Artuš a jeho banda rytířů si nevydělali ani na vodu s chlebem. Jinak řečeno. Nepokryli ani rozpočet filmu. Takže původně plánovaná čtyři pokračování nebudou a film nejspíš skončí ve 100 milionovém mínusu. 

Lék na život/A Cure for Wellness

Druhý snímek, který nedokázal srovnat příjmy s výdaji je film Lék na život režiséra Gorea Verbinskiho (Hon na myš, Kruh, první tři filmy Pirátů z Karibiku, Rango). Tento počin zkombinoval hned několik žánrů dohromady- jako sci-fi, fantasy, drama, horor a mysteriózno. Verbinski do hlavních rolí obsadil známé, ale ještě ne tolik okoukané herecké tváře jako Dane DeHaan, Jason Isaacs, Mia Goth, Lisa Banes, Celia Imrie a další. Těžko říct, jestli právě to zlomilo filmu vaz. Když se člověk podíval na trailer, tak první, co mu vytanulo na mysl, bylo mysteriózní drama s Leonardem DiCapriem v hlavní roli – Prokletý ostrov. A s překvapivě originálním koncem. Jenže Lék na život našel pouze jed na svou smrt. Člověk by řekl, že rozpočet 40 milionů dolarů není těžké překonat. Verbinskiho parta z kin vyždímala slabých 26,5 milionů dolarů. To je zkrátka málo. 

Temná věž/The Dark Tower

Prvním z filmů na seznamu, které vydělaly více než stály, ale přesto skončily v mínusu, je dobrodružné westernové fantasy podle knižní předlohy Stephena Kinga, Temná věž. Film nebyl nijak prošpikovaný drahými speciálními efekty a tomu také odpovídá rozpočet. Režisér Nikolaj Arcel operoval s rozpočtem 60 milionů dolarů. Ani po stránce kritické film neslavil úspěch. Film se rychle zařadil do kolonky průměrných snímků, které nezaujaly, ani neurazily. Film nezachránila ani známá ústřední herecká dvojice Idris Elba – Matthew McConaughey. Film celosvětově vydělal necelých 72 milionů dolarů. Z toho si musíte odečíst provize pro kina, ve kterých se promítalo, plus propagace, která je zvlášť v USA sprostě drahá. Těch 12 milionů nad rámec rozpočtu je mrknutím oka pryč a ještě budou muset hoši doplatit. Takže na další pokračování nedojde. Alespoň ne v nejbližší době. King může být rád, že druhé filmové zpracování jeho knihy dopadlo přesně naopak.

KOUKNI SE  5 zloduchů, kteří si ve filmu zasluhovali lepší konec


 

Valerian a město tisíce planet/Valerian and the City of Thousand Planets

V loňském roce těžce narazil také francouzský režisér snímků jako Pátý Element, Brutální Nikita, Leon, Mafiánovi nebo Lucy. Režisér, scénárista a producent Luc Besson. Jeho filmové ztvárnění celosvětově známé a úspěšné komiksové předlohy se bohužel pro něj nesetkalo s takovým nadšením, jaké si představoval. I přesto, že z traileru byla patrná nemalá podobnost z Marvelovskými Strážci galaxie. Triky, kostýmy a celá výprava je skvělá. Jenže to nestačí. Spousta lidí řekla, že pokud měl film víc překvapit, tak musel mít premiéru o pár let dříve. Dnes jsou všechna dobrodružná sci-fi a fantasy na takové úrovni, že jen technická stránka filmu nerozhoduje. V čem je Valerian srovnatelný s ostatními filmy podobného ražení, těžce ztrácí jinde. Hlavně v kvalitní herecké základně. Dvojice Dane DeHaan a modelka lomeno herečka Cara Delevingne věkově komiksovým předlohám odpovídali. Jenže nenabídli herecký um svých vrstevníků. Besson může být rád, že částku, kterou do filmu nasypal, nepřivedla jeho studio Europa Corp na mizinu. Při rozpočtu neskutečných 177 milionů film vydělal pouze 225 milionů. Při vyplacení provizí pro kina plus kolik stála propagace… Tady půjdeme také do červených čísel. Bohužel. 

Blade Runner 2049

Jistou slzu smutku bude muset zamáčknout také režisér Denis Villeneuve. Ve svých padesáti letech má na kontě „pouze“ desítku filmů. Na druhou stranu všechny uspěly u diváků i kritické obce a vydělaly dostatečný peněžní obnos. Rozjetou sérii Villeneuvovi překazilo pokračování kultovního sci-fi Blade Runner s názvem Blade Runner 2049. Na kladné recenze od kritiků a nadšených názorů diváků i fanoušků si nikdo ze štábu, ani hereckého obsazení nemůže stěžovat. Volné pokračování podle stejnojmenné knihy spisovatele Philipa K. Dicka dostalo 8,3 bodů z 10 na imdb.com a 79% na csfd.cz. To jsou skvělé známky. Blade Runner z roku 2049 přišel do kin v říjnu, takže ještě může něco k dosavadní částce přihodit. Jelikož film stál 150 milionů a momentální výdělek činí 250 milionů, tak pár drobných milionů už film nespasí. Androidi přestali snít o elektrických ovečkách. Místo toho je teď budou strašit noční můry, ve kterých dluží 50 milionů dolarů.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové slasher filmy


 

Ghost in the Shell

Sci-fi snímek se Scarlett Johansson v hlavní roli, který vznikl podle japonské komiksové předlohy, se musí spokojit s průměrem. Ani svými trailery nedokázal příliš nadchnout a zaujmout. Udělat filmové zpracování knihy nebo komiksu, který už se stal kultovním, je těžký oříšek. Dá se říct, že Ghost in the Shell již od prvního traileru byl odsouzený k nezdaru. Tím nemyslím, že recenzenti film ztrhali. Nebo, že vůbec nic nevydělal. To ne. V rámci hodnocení šlo o slabší nadprůměr. Štáb filmu počítá, kolik bude muset doplatit, aby nezůstal nic dlužný. Při nemalém 110 milionovém rozpočtu vyinkasoval pouze 130 milionů dolarů a nějaké drobné k tomu. To na pokrytí všech výdajů nestačí. Film vznikl v koprodukci 9 zemí (USA, Indie, Čína, Japonsko, Hong Kong, Velká Británie, Nový Zéland, Kanada, Austrálie). Takže na vyplacení se můžou složit. To by neměl být velký problém. 

Geostorm: Globální nebezpečí/Geostorm

Dean Devlin se pohyboval v producentských a scenáristických kruzích. Vloni se rozhodl vystoupit ze stínu a zrežírovat svůj první katastrofický snímek. Od začátku nešlo nic podle plánu. Po pár odkladech premiéry přišel film do kin bez obeznámení veřejnosti. Tedy, pokud jste neviděli ani jeden trailer. Přesto že film operoval s nemalým rozpočtem 120 milionů dolarů, trikové efekty byly místy těžce počítačové. Ať už v ukázkách, nebo ve filmu samotném. Takový Den nezávislosti Rolanda Emmericha, který Devlin produkoval, stál 75 milionů. Geostorm mohl v kinech pouze překvapit. Jenže nepřekvapil. Bídná zápletka, nezajímavé postavy a triky místy k smíchu znamenaly celkový výdělek 183 milionů dolarů. Pro srovnání- levnější Den nezávislosti vydělal přes 800 a snímek 2012 přes 500 milionů. Katastrofické snímky nikdy neměly na růžích ustálo, co se týče návratnosti vkladů. Ale částka, se kterou se musel spokojit počin Deana Devlina, skončila daleko za očekáváním. 

Vetřelec: Covenant/Alien: Covenant

V poslední letech jde ke dnu také celá vetřelčí série. Prometheuse mnoho diváků považovalo za kopii prvního Vetřelce se Sigourney Weaver. Recenze nedopadly vyloženě špatně, ale oslavovat Ridley Scott nemohl. Malou náplastí bylo ztrojnásobení vkladů (při rozpočtu 130 milionů film vydělal něco málo přes 400). Pomalu se rozjely práce na pokračování. Čachry začaly hned na začátku. Neskutečné zmatky vznikly již při vymýšlení názvu. Zprvu šlo o jednoduchý a výstižný název Prometheus 2. Později tvůrci vypustili číslovku a nahradili ji slovem Covenant. A aby v tom měli diváci ještě větší guláš, Promethea zaměnili za Vetřelce. Pokračování Promethea nakonec dostalo název Vetřelec: Covenant. Finální hodnocení snímku nakonec kleslo ještě o něco níže. A s tím také tržba v kinech. Rozpočet Covenanta činil 97 milionů dolarů a celkový výdělek nepřesáhl 241 milionovou hranici. Pokračování stálo méně a ještě méně vydělalo. Rázem umlkly všechny zprávy o závěrečném filmu nové trilogie. Jestli Scott práci dokončí i přes nepřízeň osudu, ukáže čas. Kampaň nového Vetřelce bylo dost velká, takže se tvůrci budou muset modlit, aby neskončili v červených číslech.

KOUKNI SE  Nejlepší apokalyptické a post-apokalyptické filmy


 

Mumie/The Mummy

Celovečerní snímek s Tomem Cruisem měl odstartovat filmové univerzum hororových monster. Film na sebe dokázal vydělat. A po následných provizních výdajích ještě něco málo utržil. Celý plán na univerzum hororových monster nepohřbil malý čistý výdělek, ale hlavně negativní recenze, které novou Mumii naprosto ztrhaly. Často figuruje v žebříčku nejhorších filmů roku 2017. Při rozpočtu 125 milionů film utržil 405 milionů. Přesto na pokračování ani filmové spin-offy nedojde. Alespoň ne hned. 

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta/Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Co do hodnocení si noví Piráti z Karibiku napravili reputaci oproti vlažně přijaté čtyřce Na vlnách podivna. Finančně ale za čtyřkou i trojkou zaostává. Třetí Piráti s podtitulem na konci světa skončili 35 milionů před miliardovou metou. Čtvrtý film série následně miliardu pokořil. Dalo by se čekat, že Salazarova pomsta si povede obdobně. Chyba lávky. Do pátých Pirátů sice nasypali tvůrci méně, ale tržby se zastavily před 800 milionovou hranicí. Co do výdělečnosti hůře dopadl pouze první snímek. 

Transformers: Poslední rytíř/Transformers: The Last Knight

Očividně trpělivost fanouškům loni došla také s další rozjetou sci-fi sérií. Nekonečná válka mezi Autoboty a Deceptikony dostala od diváků v kinech žlutou kartu. Čisté příjmy se pohybují v řádech sta milionů. Přesto jde o zklamání. Proč? Čtvrtí Transformeři a jejich Zánik vydělal přes miliardu dolarů. Stejně jako trojka, která v některých kruzích nese podtitul Temná/Odvrácená strana Měsíce. Aby toho nebylo málo, páté dobrodružství robotů z vesmírů bylo nejdražší. Na natáčení Posledního rytíře padlo 217 milionů dolarů. A zároveň vydělalo nejméně. Celková tržba činí 605 milionů. To je o sto milionů méně než kolik vydělali první Transformeři. To zavání průserem a zdviženým prstem. Takhle tedy ne. 

Liga spravedlnosti/Justice League

Nezadařilo se ani DC. Filmová podoba Ligy spravedlnosti podle komiksové předlohy patří k tomu nejdražšímu, co jsme mohli v kinech zhlédnout v uplynulém roce. Pokud jste čekali, že film s rozpočtem 300 milionů dolarů dopadne dobře, jste na omylu. Hodnocení se pohybuje na úrovni jiného filmu ze stáje DC – Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti. Po finanční stránce plnohodnotná týmovka dopadla ještě o kapku hůř. Finální částka se zastavila na necelých 615 milionech. A to nemluvím o obrovské kampani, propagaci a provizi pro kina, ve kterých se film promítal. Jedna velká šlamastika. Navíc se v průběhu natáčení vystřídali režiséři. Zack Snyder od projektu odstoupil kvůli tragédii v rodině. Na jeho místo nastoupil Joss Whedon, který zrežíroval například první Avengery. Filmové univerzum od DC je v poslední době jako na houpačce. Jednou nahoře, jednou dole. Tak snad už brzo naleznou rovnováhu. 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.comingsoon.net. www.imdb.com, www.wikipedia.org, www.csfd.cz, www.youtube.com,

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


o autorovi    Nahoru ↑

    Dobré knihy akce