Nejlepší seriálové novinky roku 2016

Blíží se nám Vánoce, Silvestr a Nový rok. Rok 2016 nebyl nic moc. Fakt nebyl. Ale v televizi? Jo tam stál za to!

Jestliže se všeobecně tvrdí, že tento rok byl na filmovém poli jedno zklamání za druhým, tak o malém bráškovi filmového giganta by si to říct snad nikdo ani nedovolil. Kromě povedených pokračování už běžících sérií, jako byla Hra o Trůny, která přišla možná se svojí nejlepší sérií, se ukázala i spousta neskutečných nováčků. Seriálové novinky se umísťují na prvních příčkách žebříčků nejlepších seriálů všech dob a chystají se dost napínavé souboje o Emmy a Zlaté glóby. Musím rovnou říct, že jsem zatím nestihl zhlédnout všechny seriály, které bych rád, takže nemůžu do své „pětky“ dát například: Young Pope, českou Pustinu, Vinyl, Billions nebo The Night Manager. Tady to je. Nejlepší seriálové novinky roku 2016.

American Crime Story

Řekl bych, že tady se hrálo na velkou jistotu. Když se režisér Ryan Queen, tvůrce jednoho z nejlepších hororových seriálů všech dob American Horror Story, rozhodl zmapovat případ O. J. Simpsona, každý čekal naprostou pecku. Tato očekávání se ještě zvýšila potom, co se do projektu zapojily známé tváře, jako je John Travolta, David Schwimmer a Cuba Gooding Jr. (tři dalo by se říct skoro vyhaslé hvězdy).

A American Crime Story těmto očekáváním dostálo! A to sakra že pořádně. Chvílemi pomalejší tempo se díky vynikajícímu scénáři a skvělým hereckým výkonům podařilo lehce překlenout. K tomu si přidejte kvalitu látky, se kterou tvůrci pracovali a vznikne vám jeden z nejzajímavějších krimi seriálů, který tu kdy byl.

Westworld

HBO má velký problém. Nedá se mu vytvořit pořádný hit. Samozřejmě mají bezkonkurenčně nejpopulárnější seriál současnosti Hru o Trůny, který ale má už svojí šestou sérii a čekají ji už jenom další dvě. A ať se HBO snaží, jak se snaží, tak je to je sice spoustu nadprůměrných seriálů, ale žádná pecka ve stylu Sopránů, The Wire a nebo už zmiňované Hry o Trůny. A tak oslovila toho nejpovolanější ze všech. J. J. Abrahams si sice v minulých letech udělal velké jméno na filmovém plátně díky třem velkým ságám (Star Wars, Star Trek, Mission Imposible), ale své začátky prožil v televizi, kde vytvořil mimo jiné jeden z nejpopulárnějších seriálů všech dob Ztraceni. A co vytvořil J. J. tentokrát? Jako producent se posadil za kormidlo sci-fi Westworld a na židli hlavního režiséra dosadil jednoho z nejtalentovanějších scénáristů posledních let Jonathana Nolana, který si tak odbyl svůj režisérský debut.

A po devíti epizodách můžu s klidným svědomím říct, že HBO se to víceméně povedlo. Westworld někdy zápletkou trošku sklouzne k sci-fi béčku a myšlenkové pochody jsou někdy trošku uspěchané, ale jinak je to naprostá bomba. Skvělý vizuál, který tomuto sci-fi westernu dává neskutečně osobitý styl (i když westernů postupně přibývá). K tomu samozřejmě připočtěme neskutečný výkon Anthonyho Hopkinse a dalších, ale také i originální příběh. Uvidíme, jestli opravdu vzniká nový Game of Thrones, anebo jestli se dočkáme dalšího komerčního zklamání.

Vojna a Mír

Všechny čtyři ostatní seriály, které v mé pětce najdete, byste asi našli i v ostatních žebříčcích. Vojna a Mír je ale trošku speciální. Předloha Vojna a Mír má krásných 1416 stran a neznám snad někoho, kdo by ji přečetl. Proto opravdu oceníte, když z možná nejslavnější ruské knihy udělá někdo seriál. O to víc oceníte, že ji vytvořilo BBC, které je na předělávky slavných knih naprostý expert (připomeňme si Deset malých černoušků nebo Sherlocka).

Vojna a Mír možná působí chvílemi víc britsky než rusky, ale i tak se jedná o naprosto perfektní adaptaci. Skvělé krajiny, jejichž atmosféra na vás dýchá až tak, že se i vy můžete ocitnout v carském Rusku. Perfektní herecké výkony od poměrně neznámých herců, ale také výborná zápletka, která je skoro identická té, kterou napsal Lev Nikolajevič Tolstoj.

11. 22. 63

Díla Stephena Kinga už byla zpracována stokrát. Následovník Edgara Allena Poea nepíše jen jeho známé horory, ale častokrát se zabředne i do sci-fi, mysteriózna a thrillerů.  A teď se jeden z nich rozhodl převést do televizního hávu nikdo jiný než J. J. Abrahams.

Jak se mu to povedlo? Seriál, který vypráví o hrdinovy (James Franco), který se vrátí do minulosti, aby zachránil Johna Fitzgeralda Kennedyho, se neukázal jako akční série plná neskutečně napínavých momentů, ale jako napínavý příběh, který se více než na mindfuck momenty zaměřuje na pocity hlavního hrdiny a jeho vztahy s ostatními postavami. Slovo, kterým bych 11. 22. 63 popsal je „emoce“. Určitě to není To, Osvíceni anebo Pod kupolí. Spíše se podobá Zelené míli anebo Vykoupení z věznice Shawshank.

Stranger Things

I když všechny tyto jmenované seriály byly opravdu perfektní, tak tenhle kousek je naprostá bomba! Stranger Things je mysteriózní seriál, jenž vzdává holt všem osmdesátkovým peckám. A vzdává jej naprosto parádně. Skvělá atmosféra na vás dýchá jak živá, neskutečná muzika a v neposlední řadě sympatičtí prckové. Ale hlavně perfektní zápletka plná záhad. To všechno dělá ze Stranger Things, podle mého názoru, nejlepší seriál tohoto roku. Netflix se opravdu trefil!

Matěj Drápela

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 + thirteen =