Nej filmu

Published on Březen 7th, 2018 | by Sniperondra

0

Nejlepší hororové anime všech dob

Myslíte si, že vás animované postavy a příšery nedokáží vyděsit? Že animáče jsou spíše pro děti a mládež? Tento seznam nejlepších hororových anime vás přesvědčí o opaku. Ale čtěte rychle, než se vás někdo pokusí sežrat, zabít nebo proměnit v upíra či jiné stvoření noci.

Takřka všechny animované seriály mají své vlastní celovečerní počiny. Hrané nebo animované. Kromě celé filmové série Hellsing nedosahují kvalit jako jejich seriálové verze a často nesou identické názvy.

Another

První z řady animovaných hororů, které vás nenechají spát, je animovaný psychologický hororový thriller Another. Tento japonský televizní seriál od dvojice Cutomu Mizušima/Tošija Šinohara slavil úspěch v asijských zemích a na americkém kontinentu. Nevím, jakému ohlasu se těší v Evropě, ale u nás si vybudoval nevelkou fanouškovskou základnu. U Japonců platí, že co je kvalitní, nemusí mít tisíc epizod. Seriál Another je toho zářným příkladem. Přes svůj úspěch a kvalitu vznikla pouze jediná série o dvanácti dílech. Každá epizoda o pětadvaceti minutách. O to je atmosféra každého dílu hutnější. Another se odehrává škole roku 1998. Do místní školy přichází nový žák Sakakibara Kóiči. Jenže ihned má v prostorách nepříjemný pocit. A nemýlí se. Se školou, konkrétně s jeho novou třídou, není něco v pořádku. Všichni jako by se vyhýbali jedné dívce. Tajemné Misaki Mei, která Kóičimu učaruje na první pohled. Rozhodne se na vlastní pěst přijít na kloub tomu, proč se spolužáci chovají tak divně. Jenže, tím rozpoutá sérii bestiálních vražd, které jdou daleko za hranice obyčejné brutality. Seriál sází na animovanou brutalitu v okolí školních prostor. Dobře vystavěný příběh. A dobře známé téma děsivých panenek a loutek. 

Future Diary

Oproti předchozímu seriálu Future Diary využívá svých hororových chvilek poskromnu. Future Diary kombinuje hlavně animovanou akci s thrillerem, fantasy, sci-fi a romantikou. Vše se točí okolo studenta Amana Jukitera. Chlapce, který si píše deník do mobilu a baví se se svými imaginárními kamarády v imaginárním světě. Jeden z jeho smyšlených kamarádů vytvoří hru, která začne Jukiterův život ovlivňovat také ve skutečném světě. Zprvu jsou to mobilní zprávy o jeho budoucnosti. Toho okamžitě začne chytře využívat ve svůj prospěch. Brzy se dozví, že byl podveden. Existuje dalších jedenáct lidí. A všichni se nedobrovolně stali součástí zvrácené hry na život a na smrt. Jen jeden může přežít a stát se následníkem ne úplně imaginárního kamaráda. Trochu to připomíná Hunger Games nebo Battle Royale. Jelikož jde o animovaný seriál od Japonských tvůrců, těšte se na ulítlé nápady, zběsilou akci a hlavně na brutální úmrtí postav. 

Elfen Lied

Elfen Lied se počítá mezi mnohem známější animované hororově laděné seriály ze Země vycházejícího Slunce v našich luzích a hájích. Akční romantické sci-fi s prvky hororu slavilo úspěch po celém světě. Středobodem seriálu je Lucy a Kouta. Lucy je příslušníkem mutantské rasy dicloniů, kteří chovají k lidstvu naprostou nenávist. Dicloniové se od lidí liší růžovou barvou vlasů, dvěma výrůstky na hlavě a telekinetickou silou. Pro jejích nebezpečné schopnosti jsou zavření v přísně tajném vládním zařízení, kde jsou zkoumáni a následně likvidováni. Právě odtud Lucy uteče. Na druhou stranu Kouta je obyčejný člověk, který se po osmi letech setkává se svou sestřenicí. Jejích setkání po tak dlouhé době nabere nečekaný obrat, když na pláži najdou nahou růžovovlasou dívku s výrůstky na hlavě, ztrátou paměti a s poněkud infantilním chováním. Kouta a Yuka se dívky ujmou. S postupem času přijdou na to, že dívčina minulost je velmi temná a krvavá. Seriál Elfen Lied si vybudoval své jméno na velkém množství nahoty, krve a násilí všeho druhu.

KOUKNI SE  8 nejlepších romantických komedií všech dob


 

Hellsing

Spousta japonských animovaných seriálů různého žánru má své celovečerní animované nebo hrané verze. Ty ovšem nedosahují takových kvalit jako seriálové přírůstky. Výjimkou je animované univerzum kolem původního animovaného seriálu Hellsing. Seriál z roku 2001 se rozrostl hned o jedenáct stejně kvalitních filmových zpracování a další stejnojmenný seriál z roku 2011. Z toho by si měly vzít příklad americké hororové série. Třeba takový Pátek třináctého, jehož kvalita díl od dílu klesá.

Děj se točí okolo organizace Hellsing, která brání svět před upíří hrozbou. Ve Velké Británii se množí útoky takzvaných umělých upírů s biomechanickými čipy. Organizace má pro takové hrozby jedno eso v rukávu: Alucarda, který slouží lidem, přestože je upír. Organizace spolu s Alucardem musí přijít na to, kdo a proč čipy a umělé upíry vyrábí. Hellsing úspěšně krvavým způsobem křísí téma upírů a dává této mytologii úplně nový rozměr. Seriál sází na stylově propracovanou atmosféru, atypickou hudební kulisu a syrové podání děje. Seriál se často označuje jako počin, kterou musíte, než zemřete. 

Tokyo Ghoul

Akční dramatický horor s názvem Tokyo Ghoul si teprve razí cestu k českým divákům. Všude jinde ve světě již disponuje velkým počtem fanoušků. Během dvanáctí dílů se seznámíte s učitelem na jedné tokijské škole. Ken Kaneki se zakouká do jedné dívky. Jenže po Tokiu se prohánějí ghoulové. Od lidí jsou k nerozeznání. S tím rozdílem, že člověk je pro ghoula potravou. Dívka, se kterou si vyjde se stane jeho osudovou chybou. Je totiž ghoul. A samozřejmě se Kanekiho pokusí sníst. Shodou okolností dívka zemře a Kaneki je odvezený do nemocnice. Doktoři se ho snaží zachránit. A tak se rozhodnou transplantovat pár důležitých orgánů Kanekimu od mrtvé dívky. Operace Kena Kanekiho navždy změní. Například začne pociťovat odpor k lidskému jídlu. V ten moment se Kanekimu převrátí svět vzhůru nohama. V jeho blízkosti se začne rozrůstat násilí a krvavé útoky, na které doplatili nevinní lidé. Krev a postupně budovaná atmosféra jsou hlavními taháky seriálu o upírech v Tokiu.

KOUKNI SE  30 úžasných míst z Hry o trůny, která můžete navštívit

  

Šiki

Další z řady animovaných hororových japonských seriálů. Pod českým názvem Šiki sází na kontroverzní a maximálně ujeté podání příběhu a postav. Vše se točí okolo poklidné malé vesnice Sotoby. Jedno léto se sem přistěhuje nová rodina, a tím začne série podivných úmrtí místních. Zdejší lékař Tošio Ozaki nevylučuje propuknutí dosud neznámé infekce. Ale ani touto hypotézou si není jistý. Nacuno je přistěhovalec z velkoměsta, který všechny považuje za burany. Nacunova obdivovatelka také zemře a on začíná mít pocit, že ho někdo sleduje. Rozhodne se tomuto nepříjemnému pocitu přijít na kloub. O podivná úmrtí se zajímá také místní kněz Muroi Seišin. Ten je pro změnu v hledáčku dívky z nově přistěhované rodiny. Co se to děje v dosud poklidném maloměstě? Prozradit můžu, že půjde o hrozbu upírů, kteří přišli rozšířit své řady. Místní se budou muset připravit na mnoho bezesných nocí a diváci na sledování seriálu se zatajeným dechem. 

Attack on Titan

Attack on Titan patří mezi nejznámější japonské animované hororové fantasy seriály u českých diváků. Cílí na špičkové zpracování, které vypráví příběh o rodině a pomstě. V neznámé budoucnosti lidé bojují o přežití proti obrům – nadlidsky velkým stvořením, která se živí právě lidmi. Několik měst se rozhodlo změnit bezvýsledný útok v obranu. Kolem několika měst postavili až padesáti metrové ochranné zdi. Po staletí žili lidé v klidu, míru a blahobytu, i když naprosto odříznutí od okolního světa. Jednoho dne se všechno změnilo. V jednom městě jménem Maria došlo k útoku. Město napadl obr/titán, který jako první hradbu překonal. Od toho dne se všem občanům změnil život. Nejvíc Arenovi Jaegerovi, který spolu se svou adoptivní sestrou Mikasou přišel o matku. Oba se vydají vstříc pomstě a neznámému okolnímu světu, vyučit se bojovému umění, aby se s titánem, který snědl jejich matku, střetli po vzoru biblického souboje Davida s Goliášem. Na úspěch první série volně navazuje pokračující druhá sezóna, kterou tvůrci vypustili v loňském roce. Takže kvalita tam je a ještě bude. 

Parasyte: The Maxim

Jak už název napovídá, zde hrají první housle paraziti napadající lidská těla a živící se dalšími lidmi. Jeden takový parazit napadne hlavního hrdinu seriálu Izumi Šiničiho. Jeho kamarádům se parazita téměř podaří zahubit. Část se přesune z mozku do chlapcovy pravé paže. Po několika prvotních konfrontacích Izumi zjišťuje, že parazit není nebezpečný. Spíše nadmíru zvědavý. Jenže ne všichni lidé napadení parazity měli takové štěstí jako Izumi. Ostatní infikovaní jsou parazity natolik ovládání, že netuší, co činí. Například to, že zaživa pojídají druhé lidi. Neinfikovaná společnost se začíná zabývat nebezpečnými lidmi s parazity v těle. Včetně Izumiho. Je jisté, že tuhle parazitickou pandemii přežijí pouze nejsilnější. Humor, atmosféra, napětí a brutální smrt mnohých postav jsou stěžejní prvky seriálu.

KOUKNI SE  Pět akčních stereotypů, které fungují pouze ve filmu


 

Deadman Wonderland

Deadman Wonderland začíná klasickým seriálovým způsobem typickým pro ujeté Japonce. Hlavní hrdina, student Ganta Igaraši je odsouzený za zločin, který nespáchal. To netuší, co ho teprve čeká. Je poslán do věznice nesoucí název Deadman Wonderland. Věznice slouží jako zvrácený zábavní park a vězni jsou nucení bojovat o holé životy v nejšílenějších hrách. Ganta časem zjistí, že má unikátní schopnost manipulovat s vlastní krví. Má to spojitost s tím, že si z dětství vůbec nic nepamatuje? S podobně obdařenými vězni je zařazený do gladiátorských zápasů na život a na smrt. Ganta má obrovskou motivaci všechny porazit. Vítěz se totiž střetne s mužem v červeném, který stojí za  falešným odsouzením Ganty. Deadman Wonderland nesází tolik na hororové momentky jako na smrtící souboje věznů. Postupně budované drama s lepším zakončením než tomu bývá u většiny jiných animovaných seriálů. 

Death Note – Zápisník smrti

Poslední mysteriózně kriminální animovaný seriál, který nenechá jen tak nějakého diváka v klidu. Příběh se zaměřuje na studenta Lighta Yagamiho, který jednoho dne nalezne deník. Na něm je napsáno Death Note s podivným návodem k jeho použití. Údajně stačí napsat jméno osoby a pomyslet na její tvář. Následně dotyčná osoba zemře. Light tomu zprvu nevěří, ale udělá pár pokusů. Ty mu dokážou, že deník skutečně funguje. Začne ho používat na zločince nejhoršího druhu. Jenže jeho opojná hra na boha života a smrti nebude bez následků. Policie na vystopování vraha zločinců najímá tajemného L, který vyniká nadprůměrnou inteligencí a přesnou dedukcí. Do děje se následně zapojí Ryuk, skutečný majitel Zápisníku smrti. Stává se Lightovým průvodcem a komentátorem jeho hry na soudce, porotu a popravčího. Souboj dvou nejinteligentnějších osob v okolí je pouze třešničkou na dortu perfektně vystavěného příběhu s otázkou, kdy se člověk stává vrahem. Je správné, když někdo likviduje jen násilníky, pedofily, zloděje a jiné vrahy? Kam až taková posedlost spravedlností může zajít. Death Note vám to ukáže. A rozhodně půjde o jízdu plnou krve, morálních dilemat, akce, pátrání, napětí a smrti.

Vloni vznikla stejnojmenná hraná americká adaptace podle japonských komiksů. Kvalitativně to už takový hukot nebyl. 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.csfd.cz, www.imdb.com, www.comicbook.com

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the Author    Back to Top ↑