5 nejlepších českých filmů roku 2016

Ačkoli se v dnešní společnosti objevují velmi negativní názory na současnou českou filmovou tvorbu, myslím si, že každý rok vznikají velmi kvalitné české filmy, které rozhodně stojí za zhlédnutí. To dokazuje i uplynulý rok 2016, ve kterém se mihlo několik velmi zajímavých českých titulů. Podívejte se s námi na nejlepší české filmy roku 2016.

5Učitelka

České historické drama Učitelka získalo 10 nominací na Českého lva, ale nestačilo proměnit ani jednu z těchto nominací. Režíroval jej Jan Hřebejk, který má na svědomí přední české snímky jako Pelíšky, Musíme si pomáhat nebo Kawasakiho růže. Scénáře se již tradičně chopil Petr Jarchovský, který s Hřebejkem velmi často spolupracuje. Zajímavostí je, že celý film se točil v srpnu, ačkoli se velká část děje odehrává v zimě. Exteriérové scény tak byly velmi nákladné. Pro tento film se také dlouho nedařilo sehnat peníze, než je filmu darovala slovenská produkce pod podmínkou, že se děj přesune do Bratislavy.

Snímek Učitelka je založen na základě skutečných událostí, které se staly v 70. letech minulého století. Je příběhem učitelky, která skrze rodiče svých žáků získává různé nepeněžní benefity a skrze své žáky jejich rodiče manipuluje a vydírá. Rodiče se proto chtějí této učitelce postavit na mimořádné třídní schůzce. Problémem je, že tato učitelka je členkou komunistické strany, a proto je velmi těžké nalézt odvahu a postavit se proti tyranii manipulativní třídní učitelky.

Tento film vznikal jako alegorie pro jakoukoliv vzpouru, hlavně se ale v tomto snímku objevují narážky na sametovou revoluci a film obdivuje odvahu všech, kteří se v roce 1989 postavili útlaku totalitního režimu. Film vypráví o tom, jakou má moc jednota obyčejných lidí.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

4Já, Olga Hepnarová

Snímek Já, Olga Hepnarová napsali a režírovali Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Pro Weinreba znamená tento film jeho celovečerní režisérský debut. Předtím natočil pouze tři krátké studentské filmy. Zajímavostí je, že jeden z těchto krátkých filmů se jmenuje Všechno je sračka a pojednává o životě Miroslava Davida, který s Olgou Hepnarovou žil půl roku před incidentem, který ji neslavně proslavil. Petr Kazda před tímto filmem režíroval pouze komedii Tady hlídám já, která se stala naprostým propadákem u kritiků i diváků. Loni se oba tvůrci více dostali do pozitivního povědomí filmových kritiků i diváků úspěšným snímkem Já, Olga Hepnerová, který získal devět nominací na Českého lva, z nichž proměnil tři. Film také získal čtyři Ceny české filmové kritiky.

Já, Olga Hepnarová je psychologické životopisné drama natočené podle skutečné události. Je příběhem mladé ženy jménem Olga Hepnarová, která v roce 1973 nákladním autem zabila 8 lidí v centru Prahy. Svůj čin považovala za akt pomsty vůči společnosti, která jí celý život ubližovala. Snímek si klade za cíl vykreslit příběh Olgy Hepnarové s emocionálním odstupem, aby se neklonil ani na stranu Olgy Hepnarové, ani na stranu lidí, kteří ji měli za úkol soudit.

3Masaryk

Snímek režiséra Juliuse Ševčíka Masaryk potvrzuje, že české kinematografii loni dominovala životopisná dramata. Masaryk získal celkem 12 ocenění Český lev, což se ještě žádnému jinému filmu v historii nepodařilo. Nápad na film Masaryk se zrodil v hlavě scénáristy Alexe Koenigsmarka, který ale v roce 2013 zemřel, a tak scénář dokončil režisér Julius Ševčík a scénárista Petr Kolečko. Masaryk vyniká skvělou hudbou a oslovujícím příběhem o zkažených snech a touhách. Druhé světové válce se věnuje ze zcela odlišného pohledu než většina válečných filmů. Soustředí se na malý příběh muže, který na druhou světovou válku neměl téměř žádný vliv, a zkoumá do hloubky jeho osobnost a psychologii.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Děj filmu se odehrává v období těsně před druhou světovou válkou, v roce 1938, kdy Jan Masaryk (Karel Roden), syn Tomáše Garrique Masaryka, působí jako diplomat Československa ve Velké Británii a snaží se naklonit světové mocnosti na stranu své země. Česká politika vyvíjí na Masaryka velký tlak a má od něj velká očekávání vzhledem k tomu, že jeho otec Československo založil. Nicméně Masarykova duše touží po něčem úplně jiném. Jan Masaryk hledá únik před svým jménem a svými politickými odpovědnostmi v alkoholu, drogách a zábavných večírcích.

Příštím projektem Juliuse Ševčíka bude thriller The Keys to the Street, ke kterému napsal scénář Christopher Nolan.

2Teorie tygra

Teorie tygra je režisérský debut Radka Bajgara v oblasti filmu. Radek Bajgar v minulosti spolupracoval na různých seriálech pro TV Nova jako Soukromé pasti, Comeback, Ulice nebo Expozitura. V roce 2012 ale založil svou vlastní produkční společnost, kde vznikla i Teorie tygra. Do hlavních rolí obsadil Jiřího Bartošku a Elišku Balzerovou, kteří byli za své role v tomto snímku nominováni na Českého lva. Jiří Bartoška také loni dostal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. V tomto filmu se dále objeví například Tatiana Vilhemová, Jiří Havelka nebo Jakub Kohák ve své jediné dobře zvládnuté roli.

Příběh filmu Teorie tygra se točí okolo Jana (Jiří Bartoška), kterému zrovna zemřel tchán. O životě jeho tchána vždy rozhodovali jiní a lidé okolo něj nikdy nerespektovali jediné jeho přání nebo jeho touhy. Jan si pomalu začíná uvědomovat, že je také pod pantoflem, a tudíž může dopadnout stejně. A tak se vydává na cestu za svobodou a splněnými touhami.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Pozitivně laděný snímek svou atmosférou připomíná Vratné láhve Zdeňka Svěráka a rozehrává veselá témata, která může přinést krize středního věku. Zároveň se inspirativně soustředí na svobodu jednotlivce.

1Anthropoid

Historické životopisné drama Anthropoid natočil britský režisér Sean Ellis. Anthropoid ale vznikal za pomocí české produkce a ve filmu se objevuje celá řada českých herců jako například Aňa Geislerová, Alena Mihulová, Jan Budař nebo Ondřej Malý. Film si vysloužil celkem 13 nominací na Českého lva, ale vyhrál pouze cenu filmových fanoušků. Anthropoid se daleko více než na nacisty soustředí hlavně na emocionální vykreslení kladných hrdinů a vzdává hold jejich památce. I proto je Anthropoid válečným filmem s nejmenším počtem zobrazených hákových křížů, jaký jsem kdy viděl.

Snímek Anthropoid vychází ze skutečných událostí o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, který byl hned po Hitlerovi a Himmlerovi považován za třetího nejvýznamnějšího muže Třetí říše. Film se primárně soustředí na osud vojáků českého zahraničního odboje Josefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří v prosinci roku 1941 provedli výsadek do své okupované vlasti a měli za úkol naplánovat atentát na Heydricha.

Pavel Melotík

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

18 + fourteen =