Knižní nej: Nejlepší povídky roku 2016

Poznejte nejlepší povídky roku 2016 a nechte se inspirovat! Na pultech se objevily nestárnoucí klasiky, ale i nové sbírky současných autorů, jejichž jména už jsou zárukou kvalitního čtenářského zážitku.

Anthony Doerr – Sběratel mušlí
sberatel-musliAnthony Doerr nebyl v Česku nijak známý, dokud nezískal jedno z nejprestižnějších ocenění, na jaké
může spisovatel dosáhnout. Pulitzerova cena román Jsou světla, která nevidíme mu otevřela dveře i do českých knihoven. Zpětně český trh obohatila i sbírka povídek Sběratel mušlí, která byla vůbec první knihou, kterou Doerr vydal. Jednotlivé příběhy čtenáře přivádějí jak do víru civilizace (autorovo rodné Ohio), ale také do divočiny (Afrika). Můžete se projít po pláži se slepým sběratelem mušlí, kterého doprovází německý ovčák, nebo listovat o kousek dál a spolu s Doerrem zkoumat různá úskalí lidské existence, od zlomeného srdce, přes zklamání, zármutek a touhy až k pomalému zotavení.

Peter Hoeg – Příběhy jedné noci
Noc 19. března 1929. Taková by byla odpověď na obligátní otázku, co spojuje všechny povídky ve sbírce. Jedna noc prožitá v různých koutech planety různými postavami. Autor si získal celosvětový obdiv svým vytříbeným stylem, který kombinuje fantaskní prvky s nádherným jazykem a drtivým černým humorem. Podle mnohých recenzentů je právě tato sbírka vrcholnou ukázkou toho, proč je Peter Hoeg nejpřekládanějším dánským autorem.

P. D. Jamesová – Vánoční vražda a jiné povídky
P. D. Jamesová je pokládaná za mistryni detektivního žánru. To samo o sobě by jistě stačilo k tomu, aby se dostala do výčtu knižních nej, ovšem pro mne je mnohem důležitější, že je zároveň výtečnou spisovatelkou. Detektivní žánr má své fanoušky a ti vyžadují to své. Ne vždy je pro ně důležité, aby byla kniha napsaná pěkným jazykem, postavy byly citlivě prokresleny a vyprávění se neomezilo pouze na konstrukci kriminální zápletky. P. D. Jamesová je výbornou volbou pro všechny, kteří mají rádi všechno výše zmíněné v jednom neodolatelném balení. Čtyři dosud nevydané povídky ozdobí pulty knihkupectví uprostřed listopadu.

KOUKNI SE  Knižíšek pro naše nejbližší

Martin Reiner – Jeden z milionu
Jeho kniha Básník (Román o Ivanu Blatném) získala Magnesii literu a vlnu oprávněného zájmu čtenářů. Povídky Jeden z milionu se
neomezují na lidské extrémy. Příběhy loví ve vodách středního proudu, kde více či méně dobrovolně žije většina z nás. Vztahy, ambice, zodpovědnost, klíčová rozhodnutí, která se nepřihodí samy od sebe, ale musíme je pracně vpravit do života vlastními silami…

Eudora Weltyová – Zlatá jablka
zlata-jablkaJih Spojených států má v literatuře sví nezastupitelné místo. Eudora Weltyová (mimo jiné také oceněná Pulitzerovou cenou) patří již ke klasikům americké literatury. Její obraz amerického jihu je plný svérázných postaviček, které dokážou být komické, ale řada z nich skrývá pod povrchem neblahá tajemství. Román Zlatá jablka je skládačkou menších příběhů se všemi druhy „jablek“ – od těch krásných po ta nahnilá.

Největší slabinou každého výčtu je fakt, že se do něj nevejde všechno. Milovníci Ernesta Hemingwaye by na první místo vepsali nové vydání jeho Povídek (Odeon), fanoušci F. S. Fitzgeralda zase sbírku Bláznivá neděle a jiné povídky (Naše vojsko). Místo P. D. Jamesové by jistě mohla zabrat první dáma detektivky Agatha Christie se sbírkou povídek s věhlasným Herculem Poirotem. Ať patříte do kterékoliv skupiny, nepropásněte tyto povídkové pochoutky.

Sandra Procházková
Úvodní foto: Pixabay

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

10 + four =