Italské restaurace v Brně aneb kde se na stůl servíruje skutečná Itálie

FOTO: Piazza

Italská kuchyně se vloupala do jídelníčku celé Evropy a pro svoji lehkost a chutnou eleganci si získala srdce nejednoho Čecha. Označením „Italský restaurant“ nebo „Pizzeria“ se dnes pyšní leckterá restaurace, která má s Itálií mnohdy společný především název a několik po česku připravených „typických“ italských jídel. Ačkoli si i v takových podnicích můžete pochutnat, nikdy v nich nedostanete možnost ponořit se do autentických vůní a chutí prosluněné země, jejíž regiony se spojují v jednu jedinou temperamentní krajinu gurmánů a milovníků života. Rozhodli jsme se Vám představit několik brněnských restaurací, které ve svých kuchyních cedí, míchají, krájí, dochucují a servírují italsky. Restaurace, které dokazují, že i na Moravě se dá objevit kousek lahodné Itálie, která se nepřejí.

 

Castellana – domácí italská kuchyně podle tradičních receptů s poctivostí a dohledem italského jazyka

Před více než dvěma lety se v Čechách objevila Itálie na stole – internetový obchod dodávající na české stoly italské sýry, uzeniny, vína, oleje, těstoviny a jiné produkty vysoké kvality, které k tomu navíc podporují malé výrobce z Itálie dodržující originální postupy, k nimž patří i použití lásky neuváděné ve složení. Itálie na stole postupně zrála a dostávala daleko jasnější tvary, které se jednoho dne zakulatily do podoby bistra v Juliánově. Touha majitele a jeho rodiny uchovat recepty jeho prababičky a babičky, doručit originální Itálii pod nože a vidličky Moraváků a vytvořit příjemné prostředí pro všechny, kdo chtějí pochopit, jak taková Itálie na stole vypadá a že se vlastně to nejlepší z italské pokladnice receptů na jeden stůl nikdy nevejde, vedla k otevření nové italské restaurace v ulici Novobranská. Malá Castellana Trattoria je dlouhým krokem k něčemu, co v Brně bezesporu chybělo, a získala si tak nad některými italskými restauracemi určitý náskok. To něco je domov čistých italských chutí, které se nepřizpůsobují a nekompromisně se řídí striktními zásadami původních receptur. Zásadami kontrolovanými rodilým Italem a jeho vlastními chuťovými vzpomínkami na rodnou Itálii, které Vám čas od času připraví on sám a které mu nedovolí předložit návštěvníkům to, co nechutná „italsky“. Obraz s nápisem „Amore per la cucina“ – láska k vaření –  je vlastně tou nejvýstižnější odpovědí na otázku, co podpírá základy Castellany a co spolu s vůněmi z kuchyně poletuje kolem vracejících se hostů.WP_20160321_10_58_50_Pro

Interiér Castellany je zkrátka útulný a přívětivý, hřeje a nutí opět použít slovo „domácí“, které se v této restauraci skloňuje od rána do večera. Kostkované ubrusy na stolech s bílými a černými dřevěnými židlemi a podsedáky, malé karafiátky ve váze, jednoduché obrázky italských dobrot i s překladem na zdech a vystavené oleje na okenním parapetu působí velmi prostě a přitom elegantně. Součástí interiéru je i kráječ šunky Berkel, na kterém Vám prosciutto nakrájí na téměř průhledné a nasládlé jemné plátky. Otevírací doba v 11 hodin je tichým začátkem poměrně hlasitých hovorů a přátelských setkání později přicházejících hostů, kteří přehluší i italskou hudbu a zvuky z kuchyně. Restaurace má k dispozici ještě sklepní prostor s dalšími 30 místy a vinotékou, který si čas od času pronajmou firmy či lidé hledající vhodný prostor pro oslavu a který se plní i při pravidelných degustací italských a moravských vín.

Zasvěcení českého šéfkuchaře proběhlo úspěšně – důkazem je i fakt, že se téměř vše, co najdete na jídelním lístku, vyrábí přímo v Castellaně, popřípadě dováží z italských regionů. Česká obsluha s italským temperamentem Vás rozhodně nepřehlédne, ačkoli příprava pokrmů, které nejsou ten den součástí obědového menu, může trvat trochu déle. Důvodem je čerstvost, která u některých chodů musí být zachována přípravou těsně před podáváním. Nespěchejte a počkejte si! Od 11:00 do 14:30 si ale jistě najdete svého favorita i v obědové, cenově zvýhodněné, nabídce, která se skládá z 1 polévky, těstovin, risotta a seconda ve formě ryby nebo masa s přílohou. Stálá nabídka se pravidelně obměňuje – stálicemi zůstává například luxusní přehlídka neodolatelných lákadel Itálie na stole, vyzrálý T-BONE steak Fiorentina nebo filovaná hovězí veverka Tagliata. Spousta receptů se do lístku zařazuje podle sezóny a nabídky dodavatelů, takže v Castellaně okusíte takové originalitky jako kakaové pappardelle s kančím ragú, aktuálně třeba risotto s krémem z medvědího česneku, lardem a mléčnou pěnou nebo jehněčí od Lukáše Hejlíka na různé způsoby.

12495004_620213931450439_6178379639781901296_n
FOTO: Castellana Trattoria

K polévce dostávám okamžitě i ošatku s domácí focacciou pokapanou olivovým olejem. Polévka z hnědé čočky, čerstvých rajčat s křupavými kousky mrkve a mírně pikantním přízvukem, na který u čočkové polévky nejsem zvyklá, je oživená petrželkou a zahřívá ostrým vzkazem, který na ní zanechal italský recept a možná i kousek feferonky. Casarecce all arrabbiata s chilli a rajčaty, risotto con pancetta e zucchine i filátko z tresky s bramborovým pyré a pečenými rajčaty vypadají na talířích ostatních skvostně, ale přesto si nechávám doporučit něco z „castellanských“ primi a secondi, které se na menu opakují. Spaghetti Frutti di mare jsou bez přehánění ty nejlepší čerstvé těstoviny, které jsem kdy ochutnala – al dente bych si je dala klidně jen s trochou olivového oleje a parmezánem. Přestože zde kladou větší důraz na potěšení z chuti než na umělecký dojem jídla, perfektně zpracované mořské plody jsou i krásně naservírované. Spaghetti jsou smíchané s mírně pálivou a bezchybně dochucenou rajčatovou omáčkou, trochou kapary, s česnekem a řapíkatým celerem a obložené čerstvými křupavými krevetami, slávkami, kalamárovými kroužky a srdcovkami. Trefou do toho nejlepšího v Castellaně jsou bezesporu i rybí pokrmy – Filetto di branzino, filet z mořského vlka, svou vůní i formou podávání připomíná dovolenou na jihu, kde Vám ugrilují právě ulovené poklady z podmořské hladiny. Nevysušená šťavnatá ryba, jejíž maso je uprostřed malinko syrově růžové, leží na bohatém salátu z paprik, rajčátek, mrkve ala julienne a salátových listů, kterému stačí pouze olivový olej, kvalitní balzamiko a několik kapek citronu. Nic víc, nic míň – jen více prostoru samotným surovinám a méně zbytečných přísad, tak vypadá rafinovaný kuchařský um.

 

Ta nejdůležitější rada při návštěvě Castellany, která už zazněla, je: Nespěchejte! Dejte si kávu, zastavte čas na sebe a své přátele s pomocí sladkého dezertu nebo sklenkou vína, které by bylo škoda vypít v rychlosti a nedoplnit italskou šunkou nebo sýrem Parmigiano Reggiano. Castellana Trattoria je restaurace, kterou otevírala láska k této práci a odhodlání povařit každou omáčku s tím nejvýraznějším kořením – s tradicí předávanou z generace na generaci, spojenou s vášní a odmítáním všech odboček a zkratek, které by svedly pokrmy vařené v malé Trattorii z původní, prověřené a bezpečné cesty k nezaměnitelnému italskému jídlu.

Otevírací hodiny: Po – Pá 11.00 – 23:00, So 12.00 – 22.00, Ne   11.30 – 16.00

Webové stránky: http://www.castellana.cz/

Bezlepková nabídka: NE

Cena menu (polévka/předkrm + hl. chod + dezert): od 285 Kč

Cena denní nabídky:  od 140 Kč

Prezentace jídla: + +

Obsluha: + +

Prostředí: + + + +

Kvalita surovin: + + + +

Celkem: 98 %

 

Italia Bar – klasika bez kompromisů a inspirace dovážená přímo z Itálie

 Kousek od Náměstí Svobody Vás do kouzel italské kuchyně zasvětí Italia Bar. V 90. letech byla tato restaurace jedním z prvních míst v Brně, kde jste mohli ke stolu usednout s nefalšovanou italskou recepturou přivezenou z italských končin a pečenou vůbec v první originální italské peci na pizzu, kterou zde majitelka nechala vystavět. Na vybudování Italia Baru se spolupodílely i cenné rady známých z Itálie, které jednoho dne doručil osobně jeden italský kuchař, jenž se zdržel po celých 15 let – po dobu, během které mohl vše předat dnešnímu šéfkuchaři. Italia Bar tak pomalu vyrostl z pizzerie v restauraci s nabídkou, která neobsahuje 100 položek, ale která stoprocentně nabízí to, co byste měli z italské národní kuchyně ochutnat. Šikovné české ruce se dokonale naučily italské postupy a dodnes se dotýkají převážně klasiky bez zbytečných novinek a pokusů. Nečekejte zážitkovou restauraci s talíři plnými nejnovějších trendů a umělecky prezentovanými chody. Čekejte italskou domácí kuchyni kombinovanou s poctivostí a surovinami dováženými převážně z Itálie, doplněnou o pocit, že jste v italském domě u italské rodiny a jíte to nejlepší, co by si dopřál i vytříbený italský jazyk.

14
FOTO: Italia Bar

Tradice a italské kořeny sahají z kuchyně až na práh podniku, přes který hosté vstupují nejprve do odděleného kuřáckého prostoru s barem. Interiér Italia Baru, na kterém se podepsal architekt Šmídek, připomíná 20. léta, stejně jako typické barevné lampy od Gio Pontiho. Na první pohled obyčejné, ale vkusné a elegantní zařízení s pěkně prostřenými stoly, na nichž nesmí chybět látkový ubrousek a skutečně originální „bryndáček“ pro milovníky pasty, jde ruku v ruce s tím, co se odehrává v kuchyni – zásnuby několika nerozlučitelných ingrediencí, nestárnoucí autentická inspirace z italských hrnců bez marné snahy rozpoutat pro hosty velkou českoitalskou revoluci. Téměř jako ve všech italských restaurantech Vás ke vzdálenému jihu přiblíží italská hudba a fotografie na stěnách.

Dalšími sedmimílovými botami, které Vás přenesou do Itálie, je stálý jídelní lístek a denní nabídka. Ze stálé nabídky jsou pro Vás čerstvě připravovány různé druhy těstovin jako například špagety alla carrettiera s česnekem a petrželí, domácí lasagne nebo fetuccine s uzeným lososem, a Váš prst se může při výběru zastavit i na risottu připravovaném vždy minimálně pro dvě osoby. Risotto po milánsku se šafránem, který z Itálie přiváží osobně paní majitelka, je stejně lákavé jako jídla na objednávku – různé druhy masa jako třeba telecí biftek na grilu či šalvěji, ale i lilek po parmsku a další – nebo propečená pizza či pizza pane s rozmarýnem a parmazánem. Na seznamu dezertů se objevuje i parmazán Grana padano – skvělé zakončení pro všechny, kdo svůj život shledávají sladký i bez neochuzených italských zákusků. Stálý jídelní lístek obohacuje denní nabídka složená z prima a seconda, tedy ze dvou chodů v pořadí, v jakém byly dříve podávány v Itálii. Primo, většinou čerstvá pasta nebo polévka, i secondo, často masitý pokrm s lehčí přílohou, si kladou za cíl následovat sezónní nabídku a připravit pro vás speciální požitek, za který sice zaplatíte o něco víc než za běžné obědové menu v Brně, ale který si opravdu vychutnáte.

KOUKNI SE  3 nejlepší recepty pro zpracování rakytníku

Pasta fresca al limone, čerstvé těstoviny s citronem a trochou parmazánu, voní svěžestí a překvapují, protože i přes ostřejší citron jsou jemným pohlazením a ukazují, jak se málo může spojit v dost. Absolutně nic nepostrádají ani lahodné špagety s mušlemi. Pouhý česnek, petrželka a máslový podtón dávají chuť jak křehkému masu, tak celému pokrmu, který si nežádá dlouhý popis, ale Vaši ochutnávku. V Italia Baru pocítíte na vlastní jazyk, že ačkoli vzniká italská krmě většinou rychlou kombinací delikates, vyžaduje i zkušenosti a znalosti. Díky těm si můžete od šéfkuchaře nechat předložit poměrně drahou specialitu, za kterou by Vám prý sami Italové utrhli ruce. Touto perlou je baccalà – sušená treska ze severu, jejíž úprava si žádá několik dnů a kterou pak v konzistenci podobné majonéze stačí namazat na opečené domácí pečivo, které si Italia Bar peče každý den ve své velké peci stejně jako piškoty Savoiardi na tiramisu, a věřte, že budete vychutnávat se zavřenýma očima. Baccalà po benátsku s mlékem, trochou protlaku a minimem koření, které by mohlo zbytečně překřičet specifickou chuť třesky, se podává s opečenou polentou a je taktéž trefou do černého.

Věta „tohle je Itálie“ Vám v hlavě zazní i po objednání špaget alla Carbonara s křupavou slaninou a sametovými žloutky a rozhodně oceníte i pečené papriky s olivovým olejem a kapary nebo naprosto úžasné cibulky upravované v hřebíčku a skořici, které si můžete přiložit na talíř ke králičí roládě nebo rozpadajícímu se telecímu s bramborovou kaší. Adresa Italia Baru je adresou pro všechny gurmány, kteří rádi připisují na svůj seznam specialit i regionální, po domácku vyrobené, laskominy, jež si v Brně jen tak někde nedáte. Mezi takové se určitě řadí i mostada – hořčice z hrušek či jablek s extraktem z hořčičného semínka, která Váš jazyk nejprve oklame sladkou chutí ovoce a v zápětí ohromí pořádným řízem.

Italia Bar je jeden z podniků, v němž jsou trochu vyšší ceny jídel přímo úměrné odvedené práci a použitým surovinám. Italia Bar a jeho kuchyně je něco jako pravé tiramisu – jeho chuť je všude podobná a přitom neopakovatelná a oblíbená, suroviny jsou všem známé, a přece neexistuje jeden jediný recept na jeho přípravu. Navštivte Italia Bar a posuďte sami, zda ve Vás tato italská klasika bez kompromisů zažehne stejnou lásku, s jakou se rodí většina Italů.

 

Otevírací hodiny: Po – Ne   8.00 – 22.00

Webové stránky: http://italiabar.cz/

Bezlepková nabídka: NE

Cena menu (polévka/předkrm + hl. chod + dezert): od 230 Kč

Cena denní nabídky: od 145 Kč

Prezentace jídla: + +

Obsluha: + + +

Prostředí: + +

Kvalita surovin: + + + +

Celkem: 95 %

 

Na velikosti nezáleží aneb malý kousek Itálie v Brně, ale velký výlet do italské kuchyně s nezapomenutelným zážitkem

Třetí poschodí v obchodním centru OMEGA na Náměstí Svobody je něco jako nástupiště 9 a tři čtvrtě v Harrym Potterovi – stačí jeden krok přes práh restaurace Piazza a rázem se ocitnete v italském světě poblíž kuchyně, ze které se line čistá láska k zemi, kde se výtečná jednoduchost, kterou se u nás učíme chápat, servíruje přirozeně každý den v každé rodině. Kdo si ještě pamatuje na restauraci Piccolo Mondo na Veveří, může teď navštívit její luxusnější a vyzrálejší sestru, která s sebou přinesla ještě větší důraz na kvalitní suroviny a rybí speciality, která už téměř nemluví česky a připravuje italskou kuchyni, která nepotřebuje tlumočení.

pia-04_small
FOTO: Piazza

Restaurací zní italská hudba, na návštěvu do italských provincií Vás s sebou vezmou fotografie na stěnách a zahřeje Vás útulnost luxusního interiéru v teplých odstínech. Dobře umístěné osvětlení často vyvolává pocit, že s Vámi u stolu sedí i italské Slunce, a kdo se u vstupu vydá doprava, může si svoje jídlo vychutnat přímo na benátském náměstí vyobrazeném na velké tapetě. Nekuřácké prostředí odráží onu jednoduchost většiny italských receptů i na dekoru doplněném o detaily v podobě vystavených lahví s kvalitním toskánským vínem a za svůj střed zvolilo bar s chladicím boxem, u kterého Vás kromě profesionální, ale zároveň vřelé, obsluhy uvítají i čerstvé ryby a mořské plody na ledu.

Piazza je jakousi srdeční záležitostí majitelů, kteří své hosty lákají na požitek, jenž se v Itálii prožívá pomalu a přitom s vášní, na čistou přípravu pokrmů, která se obejde bez zbytečného „českého“ zahušťování a chemických ochucovadel, a na osvědčenou klasiku spolupracující s novými kombinacemi a poměrně velkou nabídku ryb a mořských plodů. Přes týden si můžete do Piazzy zajít i na obědové menu za přibližně 120-140 Kč, které se malinko přizpůsobuje českým jazýčkům a prezentuje um kuchařů i jídly, jakými je svíčková na smetaně. Z velké části však poobědváte italsky a k dispozici máte i stálý jídelní lístek, který stojí už jen za přečtení. Grilované tygří krevety na peperoncinu a česneku s ragú z manga, avokáda, koriandru a krevetovou omáčkou či telecí hřbet s tuňákovou omáčkou jako předkrm, grilovaný skvělý jihoitalský sýr caciocavallo v salátu z rajčat, okurek, cibule a oliv s parmskou šunkou či pizza Burrata e Rucola jsou důkazem toho, že skvělý výsledek je záležitostí skvělých surovin, které musíte pouze vhodně seznamovat na talíři, ale nepřekombinovat.

Co se pasty týče, vybere si z nabídky každý – čerstvé rigatoni, rajčatové pappardelle s ragú z jelena, kořenové zeleniny, řapíkatého celeru a červeného vína, se sýrem grana padano nebo houbové tortellini se šafránovou omáčkou z lišek si vychutnají i Ti, co těstovinám příliš neholdují. Ke šťavnatému steaku z tuňáka nařezaného na tenké plátky v sezamovopistáciové krustě na salátku z rukoly nebo ke steaku z vepřové panenky s omáčkou z červeného vína, másla, sušených rajčat a šalvěje si můžete objednat i zajímavé přílohy jako například pečenou kukuřičnou polentu se sušenými rajčaty a chilli papričkami nebo šťouchačky s koprem a ricottou. Dětské menu i dezerty najdete na jídelním lístku také, a kdybyste místo sladké tečky chtěli doprovodit svůj italský zážitek správně ladícím italským aperitivem, vínem či kávou, můžete se spolehnout, že budou stejně italské jako zážitky majitelů a šéfkuchaře, které dávají Piazze právo označit se jako „malá, ale pravá Itálie“ v Brně.

Z lákavých kombinací sázím na jednoduchost, která vždy prozradí, jak moc italsky to s Vámi kuchař myslí – tomatový krém s bazalkovým nočkem ze zakysané smetany. Sladkokyselá čerstvá chuť rajčat zabalená do slaných hoblinek parmazánu, zjemněná smetanou a korunovaná čerstvou petrželkou nepotřebuje nic než čas na vychutnání. Spojení obvykle mírně nahořklé červené čekanky a výrazné gorgonzoly můžete ochutnat v opravdu italském risottu, které Vám svojí skvělou konzistencí, nenáročnou elegantní prezentací a krátkým seznamem použitých surovin dokáže, proč v italské kuchyni většinou méně znamená více. Nasládlá cibule a máslo zjemňují jak čekanku, tak gorgonzolu, ponechávají ale rozvonět sýr a přesvědčují Vás o tom, že takhle vaří Itálie. Švitoření lidí, kteří kolem poledne plní Piazzu, Vás z gurmánského požitku nevyruší – spíše navodí italskou atmosféru společného stolování, které nám tu v Čechách tak nějak malinko vymizelo z každodenního programu.WP_20160308_11_24_54_Pro

Piazza patří bezesporu k restauracím, z nichž si odnášíte více než jen pocit sytosti. Do zážitkové gastronomie Brna přispívá tato restaurace i řadou speciálních akcí, ke kterým patřil například nedávno pořádaný Festival moře, Chřestové speciality, Velikonoční menu, účast na Špilberk Food Festival nebo Zvěřina po Italsku. K označení „pravá“ Itálie bych dopsala ještě „věrná“- věrná lehkosti nejen italské, ale obecně mediteránské kuchyně a nejdůležitější italské rovnici: kvalitní suroviny = vynikající výsledek.

Otevírací hodiny: Po – Ne 11.00 – 0.00

Webové stránky: http://www.piazza.cz/

Bezlepková nabídka: NE

Cena menu (polévka/předkrm + hl. chod + dezert): od 300 Kč

Cena poledního menu: od 109 Kč

Prezentace jídla: + + +

Obsluha: + + +

Prostředí: + + +

Kvalita surovin: + + +

Celkem: 94 %

 

Vivobene Gusto – italské lahůdky z obchodu rovnou na talíř

Jedna z ulic vedoucích od Náměstí Svobody – ulice Běhounská – získala v roce 2014 nového obyvatele, který dokázal spojit 3 patra do 1 ráje pro gurmány. 3 patra a stovka nevídaných i vídaných originálních produktů z celého světa znamenají pro Brno další místo, kde se na vlastní chuťové buňky přesvědčíte, že celá alchymie dobrého jídla spočívá v použití výtečných surovin, jež samy o sobě chutnají nepopsatelně. Celý koncept tohoto podniku, který se vedle vybraných italských restaurací trochu vyjímá, si dává za cíl zpřístupnit cestu k produktům, které si do košíku dáte s radostí, se zvědavostí a s jakýmsi pocitem jedinečnosti. Jedinečné je Vivobene Gusto bezpochyby už tím, že si hned po příchodu v lahůdkách prohlédnete to, z čeho Vám pak v bistru či restauraci denně nachystají snídani, oběd, odpolední menu od 15 do 18 hod., malou svačinu i nutnou denní dávku kávy s dezertem. Jedno je jisté – jakmile jednou překročíte práh, zdržíte se déle, než jste plánovali.

KOUKNI SE  Když chcete psa, je lepší pořídit si psa nebo fenu?

Interiér tohoto nápadu ala 3 v 1 je moderní a vzdušný. Prosklené dveře a velká okna vpouštějí do prodejny v přízemí i bistra v patře spoustu denního světla, které ještě více umocňuje bílé vylíčení stěn a podsvícení regálů prohýbajících se pod výtečným zbožím objasňujícím, proč Italové většinou u jídla nespěchají a protahují požitek z (převážně večerního) menu až do hodinových společenských sešlostí. Pokud Vaše návštěva neskončí s nákupním košíkem v ruce a následně spokojeností u pokladny, vystoupáte několik schodů do menšího bistra s kavárnou laděného do bílo červena nebo sestoupáte do romanticky vyhlížející restaurace s dřevěnými stoly a kamennými zdmi. Nekuřácké prostředí s pohotovou a na první pohled znalou obsluhou, která Vás ani v hojně navštěvované době oběda nenechá hladově čekat u stolu, Vás jistě nezklame.WP_20160322_11_12_39_Pro

Vivobene Gusto není typickou italskou restaurací, nýbrž zázemím, které Vám předloží speciality z různých národních kuchyní a zároveň nezapomíná na kuchyni českou. Obědové menu i stálý jídelní lístek se z velké části skládá z italských jídel, ale v březnu zde byl pořádán například týden mladých mas z regionálních farem a výjimkou nejsou ani degustační večery francouzské kuchyně nebo dny kuchyně thajské. V lahůdkách jsou k mání nejrozmanitější perly italské kuchyně jako sýry pecorino tartufo, taleggio nebo fontina, vedle kterých se usmívají italské uzeniny prosciutto di parma a prosciutto di crudo. V policích stojí vybraná italská vína, stáčený olivový olej, ale i neobvyklé druhy italských těstovin, neskutečné množství pest, olejů a omáček nebo neodolatelné čokolády, sladké italské pečivo panettone nebo offella. Pokud si Váš žaludek žádá jen menší porci velké dávky Itálie, vyhoví Vám kuchyně ve Vivobene nějakým lákavým salátem, panini přichystanými z čerstvé foccaci s limetkovým máslem, marinovaným lososem nebo s parmskou šunkou či mozarellou nebo nějakým domácím čokoládovým dortíkem s italskou kávou. Na seznamu snídaňových pokrmů objevíte nejen vaječné kombinace s italskými šunkami a mortadelou, ale i sandwich s bresaolou, italskou sekanou ze sušených rajčat a lanýžové pasty nebo grilovanou klobásu Salsicciu. Vedle podvečerní sklenky vína si nechte postavit variaci sýrů a šunek přímo z chladicího boxu – čerstvost a rozpoznatelná země původu zaručena.

Přes oběd se z kuchyně roznáší polévka zahrnutá v ceně prvního ze 4 hlavních chodů, místo nichž můžete zvolit i trochu lehčí salát s pancettou, marinovaným lososem nebo s listovým salátem, kozím sýrem, malinovým dresinkem, suš. rajčaty, olivami a kapary. Co se 4 chodů týče, nesmí mezi nimi chybět čerstvé těstoviny nebo gnocchi vyráběné přímo na Běhounské. Sem tam kuchaři zařadí i českou klasiku jako třeba tvarohové knedlíky s borůvkami a čokoládovou omáčkou a gulášovou polévku, ale téměř vždy si zákazník pochutná na čerstvé rybě v zajímavých kombinacích s houbovým závinem a bylinkovou pěnou, s pyré z červené řepy nebo špenátu. Výčet položek na stálém jídelním lístku není až tak dlouhý, ale zato vyvážený a z 99 % italský. Tagliolini s lanýžovou pastou, spaghetti Amatriciana s pancettou, drcenými rajčaty, cibulí a vínem, typické risotto al Funghi, ale i lilek zapečený s mozarellou, rajčaty a parmezánem jsou skvělým italským paprskem v sychravých jarních dnech. Že se Vivobene stará o splnění všech Vašich gurmánských přání, dokazuje i možnost akcí pro skupiny od 5 osob, pro které lze objednat i třeba vietnamské a indické menu, menu sestavené z tropických ryb, humra, a langust nebo ukázku molekulární kuchyně.

Kolem jedenácté usedám ke stolu v patře a i bez hodinek bych brzy sama poznala, že se blíží čas oběda a že tento čas spousta lidí přichází prožít do Vivobene Gusto. Aby ne – díky obědové věrnostní kartičce máte každý 15. oběd na účet podniku. Moje rozhodovací schopnosti selhaly, a tak bloudím mezi čerstvými Tagliolini Prosciutto s cherry a sušenými rajčaty, vínem, máslem a parmezánem, možná až příliš běžnými Gnocchi Pomodoro a rybou, kterou mi nakonec nekompromisně doporučuje pan číšník. A nelituji. Pečený candát s kroupovým risottem a křenovou pěnou pro mě postrádá jen trochu soli, ale i bez solničky by mu nechybělo téměř nic. Nevysušená pečená ryba se šťavnatým masem je stejně jemná jako máslem pohlazené risotto z krup s malými kousky řapíkatého celeru a jiné zeleniny. Po namočení filetu v křenové pěně, které jsem se původně obávala, již chápu, proč na talíři zaujímá významné místo a zároveň trochu obdivuji jakýsi šestý smysl kuchařů pro povedené propojování charakteristických surovin.WP_20160322_11_22_40_Pro

Součástí Vašeho nákupu nemusí být jen těstoviny sušené, ale i čerstvé, které se mohou stát základem Vašeho vlastního kulinářského výtvoru a zároveň zárukou, že se z Vás na okamžik stane kuchař nebo kuchařka skutečně italských pokrmů. Celý smysl tohoto podniku je vepsán už v názvu nevšedního Vivobene Gusto – žít dobře znamená žít s potěšením a chutí, obklopený kvalitními lidmi a kvalitním jídlem. Ve Vivobene Gusto můžete rychle nakoupit v obchodě, svižně vychutnat připravené občerstvení v bistru, anebo pomalu objevovat kouzla italského dědictví v restauraci. Dědictví, které neuvěřitelně snadno získalo velkou roli na podiích národních evropských kuchyní.

Otevírací hodiny: Po – Čt   8.30 – 22.00, Pá – So 8:30 – 24:00

Webové stránky: http://www.vivobene-gusto.cz/

Bezlepková nabídka: v obchodě

Cena menu (polévka/předkrm + hl. chod + dezert): od 250 Kč

Cena poledního menu: od 158 Kč

Prezentace jídla: + +

Obsluha: + +

Prostředí: + +

Kvalita surovin: + + + +

Celkem: 90 %

 

Cattani – Pasta bar se dvěma pobočkami a velkou zásobou receptů

Za 4 roky svého gastronomického působení v Brně se Cattani rozšířilo nejen o další pobočku na Josefské, ale především do povědomí celého Brna, které od té doby rádo mění moravskou klasiku za nenáročnou, rychlou a kreativní Itálii. Dobrá poloha a každodenní obědová nabídka, která se točí tak šikovně, že máte pocit jakoby v Cattani vařili z kuchařky s několika tisíci stránkami nápadů a receptů, jsou očividně magnety, které kolem doby oběda přitahují opravdu velké množství hostů. Název restaurace spojený zřejmě s inspektorem Corradem Cattanim z italského seriálu o sicilské mafii a zároveň s oblíbenou hrou Městečko Palermo dost možná předurčil směr, kterým se tento podnik bude ubírat – z Cattani se stala malá „mafiánská“ rodina, která se rozrůstá o vracející se strávníky, odběratele čerstvých těstovin a neustále se obměňující kulinářské kombinace, které někoho oslní, jiného zklamou, které ale rozhodně probouzejí zvědavost i chutě a které Cattani odlišují od ostatních brněnských restaurací s hlubšími italskými kořeny.

Cattani na Josefské je trochu větší než na Veveří, ale interiér je podobného rázu – dřevěný, moderní a velmi dobře řešený. Ke stolu můžete usednout jak v přízemí, tak v patře, ke klasickým stolům nebo na barové židličky k menším stolkům přímo u oken, z nichž koukáte na rušnou ulici a vychutnáváte si jídlo i paprsky poledního sluníčka, které do restaurace přinášejí dostatek světla. Při čekání na obsluhu, které díky její přívětivosti a přívalové vlně strávníků chápavě prominete její malinko pomalejší tempo, si jistě všimnete originální tapety vytvořené z množství fotografií cizích krajů nebo velké mapy italského města. Už před jedenáctou jsou stoly připravené k obědu, stejně jako džbány s vodou a nabídka napsaná jak na vstupních prosklených dveřích, tak na ceduli uvnitř restaurace. Poměrně hlasitá hudba, hovory kolemsedících a malá vzdálenost stolů na Vás možná zapůsobí tak, jako byste seděli u jednoho velkého stolu – v Cattani to přes poledne zkrátka ožívá pospolitostí a sdílením dobrého jídla. Ti, co si vyberou místo v přízemí, dohlédnou možná až pod ruce kuchařů a do jejich pánví, ve kterých se čerstvá pasta z výrobny propojuje s dalšími surovinami ve výsledek, který dovoluje zahrnout Cattani na seznam italských brněnských restaurací.WP_20160315_10_57_00_Pro

Obědové menu na Josefské je o 1 polévku rozmanitější, jinak můžete zde i na Veveří ochutnat většinou 4 jídla z všelijakých, přímo v restauraci vyráběných, druhů těstovin s mořskými plody, s různým masem i bez masa, s lepkem a někdy i bez lepku, ale vždy s přísadami, kterými Cattani zásobují převážně italští dodavatelé. Ačkoli na Cattani září velký nápis Pasta Fresca, bývají do denního menu zařazena i risotta, gnocchi nebo saláty s focacciou. Dodnes si pamatuji na listový salát s avokádem a krevetkami, stejně jako na polévky, které jsou v Cattani opravdu vyladěné. Zeleninové husté krémy s focacciou se mění v delikatesu díky prostým detailům jako je opečený česnek, pražené mandle nebo noček z ricotty. Bramborový krém s gorgonzolou a podobné delikatesy si můžete dopřát v menší i větší verzi, jako součást obědového menu pak zaplatíte pouze 15 Kč.

KOUKNI SE  Nejdelší a nejkratší život zvířat světa

10 druhů těstovin nakreslených na první straně stálého jídelního lístku a 6 základních receptů – s pestem, Aglio olio e peperoncino, Pomodoro, Funghi, Carbonnara a Gorgonzola con noci – dostanete v Cattani ve dne v noci, obědová, odpolední a večerní nabídka se pak mění každý den. Návštěva Cattani se pro některé stává exkurzí do těstovinárny a ochutnávkou české práce dle italské receptury z italské semoliny, ochutnávkou, která baví. Gnocchi se šalvějovým máslem s lískovými ořechy, houbové fettuccine s bylinkovým máslem a pecorinem, casarecce s řepovým pestem a kozím sýrem, nebo risotto nero se sušenými rajčaty a bazalkou jsou jen příklady toho, co pro Vás Cattani běžně připravuje k obědu. Odpolední a večerní nabídka jsou někdy více propracované, stejně jako víkendová nabídka, která je dost často dražší, ale tematická a má, jak říká sám majitel, „svoji určitou tvář“. Tato tvář je pak buď vegetariánská, zvěřinová, mořská, ale ve většině případů nalíčená podle toho, co udává sezóna. Jako „poslední záchvěv zimy“ pro Vás tak Cattani například vařilo kroupové risotto s játry, pancettou a majoránkou, jindy se perlou menu stalo telecí osso buco nebo zvěřinové secondo jelení kýta s brusinkovou omáčkou a grilovanou polentou. Tiramisu a Panna cotta za 45, ale i typické italské sušenky Cantuccini, kousek sladkého cheesecaku nebo slaného parmezánu doprovodí Vaše italské menu stejně jako sklenka osvěžujícího prosecca za 19 nebo espresso corretto s grappou či sambucou za 55 Kč.

12360178_955712501132957_1849105743848189366_n
FOTO: Cattani

Nejvíce objednávaným jídlem jsou na první pohled rajčatové pappardelle s tuňákem a cuketou, můj oběd v Cattani se ale nakonec po ne příliš dlouhém rozmýšlení skládá z toskánské minestrone a lasagní s bramborovým krémem, špenátem a žampiony. Polévka je jako vždy bezchybná – plná lilku, fazolí, řapíkatého celeru, brambor a další zeleniny, mírně rajčatová, dobře dochucená a servírovaná s čerstvou focacciou. Parmezán, kterým by měla být minestrone posypaná se teplem proměnil v sýrovou nepravidelnou kuličku a bohužel svou chutí připomínal běžný eidam. Ale Cattani vzbuzuje jakousi důvěru, kterou jsem věnovala i číšníkovi, jenž se s ochotou přeptal v kuchyni. Lasagne si každé úterý a čtvrtek mohou na stůl nechat donést i lidé s bezlepkovou dietou a nebudou litovat. Porce je pro většinu lidí opravdu dostatečná, ale je pravdou, že když se rozhlédnete kolem sebe, u většiny hostů nakonec chuť přemluví plný žaludek a talíře zůstávají prázdné. Lasagne s bramborovým krémem, který chuťově připomíná normální bramborovou kaši, s čerstvým špenátem a houbami je na první ochutnání trošku nevýrazný, ale poté, co se parmezán a troška jakéhosi bešamelu setkají se špenátem a lehce osmahnutými houbami, už po solničce sahat nebudete. Čerstvá petrželka je skvěle ladící ozdobou snad každých těstovin, a tak si poznamenávám pouze „více česneku“, který by chutné, ale trochu chuťově obyčejné lasagne nepatrně oživil.

Tento pasta bar učí lidi najít lásku k těstovinám a italskému jídlu obecně a věřte, že toto hledání dost usnadňuje „Cattani-Navigace“, která Vás má vedle této lásky dovést i zpět do Cattani, je skvěle promyšlená a zahrnuje i jedinečnou možnost přiblížit se Itálii v teple českého domova. Do tohoto podniku se totiž můžete zastavit nejen na jídlo, ale i na nákup – balení čerstvé pasty po 300 g za 45 Kč i nejrůznější pesta značky Cattani na Vás čekají každý den, takže se každý Váš den může rozesmát díky příjemně strávené chvíli nad talířem delikátního pokrmu, s jehož přípravou ušetříte dost času, který pak můžete věnovat sami sobě, svým blízkým a radosti z dobrého jídla. To je totiž podle mého dojmu hlavním cílem a zároveň zásadou Cattani.

Otevírací hodiny: Po – Pá   9:00 – 22.00, So – Ne 11:00 – 22:00

Webové stránky: http://www.cattani.cz/

Bezlepková nabídka: ANO

Cena menu (polévka/předkrm + hl. chod + dezert): od 185 Kč

Cena poledního menu: od 114 Kč

Prezentace jídla: + +

Obsluha: +

Prostředí: + + +

Kvalita surovin: + +

Celkem: 90 %

Carpe diem – chutě Itálie servírované s chorvatskou srdečností

Na ulici Kapitána Jaroše se před osmi lety otevřel podnik chorvatské rodiny s italskou i balkánskou kuchyní, Italem a Čechem u plotny, s opravdu domáckou atmosférou a jídelním lístkem, který potěší žaludky Čechů a uspokojí i vytříbené chutě rodilých Italů. Jejich název Carpe diem svolává ke stolu všechny, pro které je vychutnávání života neodmyslitelně spojené s dobrým jídlem.

Tak jako do spousty restaurací v Brně sestoupíte i do tak trochu skrytého Carpe diem po schodišti, jež Vás zavede ke dvěma vchodům. Dveře nalevo jsou vchodem do kuřácké části vymalované do oranžových odstínů se stylovým nábytkem a vkusnou dekorací v podobě dřevěných květin na stolech nebo mušlí na okenních parapetech. Černobílé kresby italských měst, známých míst a památek na stěnách Vás naladí na italské menu, které Vám doporučí usměvavá a pohotová obsluha pobývající za originálním barem připomínajícím výdejní okénko. Velkou výhodou, která se ve spoustě restaurací nevidí, je stavebně oddělená nekuřácká část restaurace, do níž vcházíte jinými dveřmi přes chodbu. Krásně vybavená větší místnost s prosklenou stěnou, přes niž koukáte pod ruce kuchařům, si zaslouží velké plus, stejně jako poměrně velká zahrádka za restaurací, která představuje naprostou oázu klidu v porovnání s tím, co se každý den odehrává na ulici před tímto podnikem. Příjemná hudba a svíčky na stolech patří ke standardu téměř všech hezkých restaurací v Brně, ale v Carpe diem stojí na stole vedle mlýnku na sůl a olivového oleje ještě něco jiného – snad pocit, že jste na chvilku součástí této malé rodiny.WP_20160307_17_32_18_Pro

Carpe diem nabízí pro své hosty jak obědové menu od 89 do 119 korun, tak stálý jídelní lístek. V obou případech tvoří velkou většinu italská klasika doplněná o další pokrmy mediteránské kuchyně. Po pastě alla Carbonara, Sicilské pánvi vitello s grilovanými telecími kousky a dušenou zeleninou nebo pizze, jejíž přísady můžete nejen vybrat z nabídky, ale i kombinovat dle vlastních chutí, si tak můžete objednat například bosenský dezert Tufahija (vařené jablko s ořechovou náplní). Jadranská specialita mušle na buzaru skvěle ladí k mořským plodům a rybám, které u nás byly dlouhou dobu vytlačované představou o italské kuchyni pouze jako o spoustě těstovin a kilech rajčat a pizza těsta. Návštěvníci Carpe diem mohou volit nejen jídlo, ale i jeho velikost – u salátů, pasty a rizota je na výběr ze dvou možností. Ačkoli je nabídka převážně klasická, nebojí se Carpe diem ani nových alternativ a vychází vstříc i lidem s bezlepkovou dietou a veganům, kteří si tak mohou objednat bezlepkové těstoviny nebo pokrmy s veganským sýrem a sojovým masem. V tomto ohledu si ovšem netroufám tvrdit, zda může existovat alternativa pro Itálii, jejíž chutě a vůně jsou prostě nenahraditelné.

Jako první ochutnávám studenou pečenou papriku s česnekem a bílým sýrem podávanou s teplým domácím pečivem. Kombinace balkánského sýra lehce posypaného sušeným oreganem s ostrým čerstvým česnekem na nasládlé křupavé paprice je klasickým lehkým předkrmem, který prostě musí chutnat už jen proto, že propojuje skvělé suroviny, které jsou lahodné i odděleně. Bezlepkové špagety Pomodoro alla milanese uvařené al dente jsou k nerozpoznání od klasických lepkových těstovin. Přirozená sladká chuť čerstvých rajčat a rajčatového suga, za níž se v pozadí ukrývá specifická příjemná nahořklost sušených rajčat a důležitá stopa osmahlé cibulky, je korunovaná trochou strouhaného parmezánu a na tvářích milovníků klasického pomodora vykouzlí stoprocentně úsměv. Risotto noc scampi s rajčatovým sugem, krevetami a parmezánem je dostatečnou náhradou za malé překlepy v jídelním lístku. Rýže uvařená ve vývaru na skus, výborná konzistence celého risotta a s citem použité koření, jež dává vyniknout chuti dobře připravených krevet, jsou zárukou, že nebudete litovat ceny, která se u většin jídel nedostane pod 100 Kč. K espressu nebo cappuccinu si rozhodně dopřejte něco sladkého. Stejně tak domácí jako klima, je i poctivé tiramisu nebo jablečný dort s mascarpone, smetanou a špetkou skořice, který se rozplývá v pochopení, proč se tolik lidí zamiluje do Itálie.  WP_20160307_18_13_24_Pro

Carpe diem Vám dokáže představit Itálii v jejích pravých chutích, které v kuchyni na Kapitána Jaroše vznikají díky tomu, že zásadní suroviny jsou přímo od italských dodavatelů. Více vět už není třeba, stačí, když se člověk porozhlédne po restauraci a vidí, jak si dvojice objednává, aniž by chtěla vidět jídelní lístek. Návrat spokojených návštěvníků je pro každou, nejen italskou, restauraci stejně důležitý cíl jako přísloví Carpe diem.

Otevírací hodiny: Po – Čt   10.30 – 22.00, Pá 10:30 – 23:00 So 17.00 – 23:00

Webové stránky: http://www.carpediem-brno.cz/

Bezlepková nabídka: ANO

Cena menu (polévka/předkrm + hl. chod + dezert): od 300 Kč

Cena poledního menu: od 89 Kč

Prezentace jídla: + +

Obsluha: + + +

Prostředí: + +

Kvalita surovin: + +

Celkem: 88 %

 

 

 

 

 

 

1 komentář

  1. Výborná recenze, díky za ni! Do Brna nejezdím sice moc často, ale jakožto milovník Itálie preferuji italské restaurace. A díky tomuto průvodci už nemusím hledat a pátrat, kam bych si měl zajít na oběd a pak na večeři, když jsem v Brnu na služebce. V jiných městech nebývám s „Itálií“ tolik spokojen, proto si občas s sebou vezu na večer lahvinku vína, třeba https://www.warehouse1.cz/manfredi-il-paradiso-brunello-di-montalcino-docg-3a-%C4%8Derven%C3%A9-v%C3%ADno-6×0-75l-13-5?path=195. Ale díky vašemu průvodci a díky opravdu dobrým brněnským italským restauracím to na služebky do Brna není potřeba.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

20 − 9 =