Recenze: Inferno: Jak dopadla třetí tajuplná výprava do hlubin symbologie?

Známý symbolog Robert Langdon (Tom Hanks) se probouzí v italské nemocnici s třeštící hlavou a amnézií. Neví kdo je, kde je a hlavně ani jak se zde ocitl. S jeho identitou mu pomůže sličná, inteligentní doktorka Sienna (Felicity Jones), se kterou Langdon spojí své síly. Záhy se symbolog ocitá na útěku před nepřáteli, o nichž nic netuší a se stopou k smrtícímu viru, sloužícímu k masovému vraždění a údajnému zabránění přelidnění lidstva. Ten před svou smrtí ukryl jeho vynálezce. Ukáže se však, že Langdon není jediný, kdo prahne po nalezení viru, a že jeho vzpomínky jsou klíčové pro zmaření globálního spiknutí…

inferno-tom-hanks-startled

Na začátku snímku je divák rovnou vtažen do děje brilantními akčními scénami, na kterých se vskutku nešetřilo. Přehledné akrobatické pohyby při soubojích bez třesoucí se kamery ocení jistě každý divák napínavých bojů jeden na jednoho. Režisér si v akčních scénách vychytrale pohrál s barvami a světly, které jednak rozlišují jednotlivé strany, které proti sobě bojují, ale také dodávají na tajemné atmosféře celého snímku. Zvláště oceňuji střídání temnoty se světlem.

Velké plus nelze tomuto snímku upřít za vynalézavou a flexibilní kameru, která snímá celou řadou různých způsobů. Například při výškových scénách se kamera pomalu kýve ze strany na stranu, jako když má člověk závrať, při soubojích zabírá nejrůznější specifické detaily a pokaždé, když má hlavní postava nový postřeh, tak se kamera přímo zaměří na to, co hlavní postava vnímá, aby to divák pochopil bez sáhodlouhých vědeckých monologů.

KOUKNI SE  Recenze: Ještěr je skvělý atmosferický thriller s výsostným výkonem Benicia del Tora

Jako vždy oslnivá hudba mého oblíbeného skladatele Hanse Zimmera krášlí celý příběh a přesně vystihuje atmosféru snímku dnes již klasickou skladbou z prvního dílu celé ságy Chevaliers de Sangreal. Mohutné sborové zpěvy dramatizují historické souvislosti a zvolna hrané pasáže na housle činí pomalé přechody mezi akčními scénami alespoň trochu zajímavé.

inferno-tom-hanks-studies

Herecké výkony v tomto snímku mohou být rozporuplné. Zatímco Toma Hankse od brilantně podaného výkonu nezastavila ani úporná práce na snímku Sully, mám výtky vůči představitelce ex-manželky hlavního hrdiny. Ta rozdává svým mužům rozkazy se zcela prázdným a nudným tónem v hlase a mluví s nimi jako se svými dětmi. Vůbec celá tato postava mi nezapadá do celkové atmosféry snímku a přijde mi zbytečná a nezajímavá. Navíc přetrpět mizernou romantickou zápletku, kterou tato postava zapříčinila, je vskutku Dantovo peklo a to do takové míry, že vás to donutí podívat se na lístek, zda-li jste si nespletli sál.

Zato největším konkurentem na bílém plátně se v tomto snímku stává Irrfan Khan, Ind, kterého můžete znát z hlavní role ve filmu Pí a jeho život nebo také ze snímku Milionář z chatrče. Své nepředvídatelné postavě vdechl jemný nádech britského sarkasmu a díky soubojům s noži poskytl tomuto snímku tolik potřebné napětí.

inferno-irffan-khan
Irrfan Khan jako Harry Sims

Infernu se bohužel nepovedlo setřást ohrané a předvídatelné prvky ze svých předešlých filmů.  Stejný postup při objasnění celé zápletky brání divákovi v prožitku rozuzlení, očekávatelné odhalení záporné postavy zhruba v polovině filmu a prakticky ničím nová parťačka hlavního hrdiny jsou neoriginálními motivy z předešlých filmů, které jistým způsobem fungovaly napoprvé, zde jsou ale filmu na obtíž.

KOUKNI SE  Recenze: Affleckův film Air: Zrození legendy skóruje trojnásobně

Snímek má taktéž potíže s neustáleným tempem. Výborně zpracované akční scény a krátké efektní záběry ze „střípků“ Langdonovy paměti střídají zdlouhavé dialogy a románky, které rozbíjejí veškeré snažení se o poetická tajemství zahalená do mysteriózního kabátu.

Obecně tento snímek oproti ostatním dílům ze ságy zfilmovaných románů Dana Browna nemá čím překvapit. Jedná se o mírně nadprůměrný thriller, který doprovází  výtečná Zimmerova hudba, můžete zde spatřit několik nadprůměrných hereckých výkonů, ale celé tempo filmu se tříští o zdlouhavé přechodné pasáže mezi akčními scénami. Ačkoli začátek vypadá velmi slibně a vychytralé scény osvětlující Langdonovu amnézii jsou efektně zpracované, stejně jako brilantní a napínavé akční scény, celou atmosféru zabíjí předvídatelné prvky z předešlých dílů a několik románků hlavních postav. Ron Howard by se nyní mohl spíše vrátit ke svým životopisným románům, které patří mezi mé oblíbené filmy a takovéto akční thrillery přenechat například Davidu Fincherovi, který se na tento žánr specializuje.

 

Trailer: 

 

Pavel Melotík

 

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
6
inferno-jak-dopadla-treti-tajuplna-vyprava-hlubin-symbologieDalší z akčních thrillerů podle románů Dana Browna nemá čím překvapit. Disponuje sice brilantními akčními scénami, větev si ale podřezává na zdlouhavých pasážích mezi akčními scénami a románcích hlavních postav.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

5 × four =