Recenze: Čtyři dohody: Mít v ruce knihu i karty

Mít v ruce knihu Čtyři dohody a zároveň nové karty, které jsou touto knihou inspirované, je samo o sobě zvláštní zážitek. Kniha moudrosti starých Toltéků je už dostatečně známá a mnoho lidí se do ní pravidelně a rádo noří. Jde o práci s myšlenkami, s omezujícími myšlenkami, které si v sobě pěstujeme či které nám ještě přiživují druzí. Osvobození duše nese osvobození i života jak takového?

A možná, když kniha Čtyři dohody, kdysi před léty vyšla, přála jsem si mít v ruce něco, co mi ještě lépe a přesněji odpoví na mé současné otázky. Ano, k odpovědím dojdete během čtení, ale… ale mít v ruce karty, které jsou prolnuty tímto tématem a které vám díky vlastní intuici odpoví úplně nejpřesněji, je lákavou a uvolňující představou.

Takže jaké to je, sednout si na klidné příjemné místo a začíst se do knihy Čtyři dohody?

Nedá mi to nevzpomenout to, co si ze Čtyř dohod nesu celý život od samého začátku. „Dělejme vše, jak nejlépe dovedeme – za všech okolností našeho života. Nezáleží na tom, zda jsme nemocní nebo unavení, protože děláme vždy vše, jak nejlépe dovedeme, neexistuje způsob, jak bychom to mohli posuzovat… Budeme-li se snažit příliš, ztratíme mnoho energie a výsledek nebude nakonec tak dobrý, jak by mohl být. Když se přepínáme, oslabujeme tělo a jdeme sami proti sobě, dosažení cíle nám trvá déle.  Když budeme dělat méně, než jak nejlépe dovedeme, budeme frustrovaní, budeme se obviňovat a litovat.“

KOUKNI SE  Recenze: Ošklivec - Někdo vrhá slova někdo balvany

A na tom lze postavit život. S touto myšlenkou lze opravdu svůj život změnit, svůj postoj, své naladění. Dnes a denně si můžeme v náhodně otevřených Čtyřech dohodách připomenout duchovní hodnotu života. Náš denní spěch a stres a to, k čemu jsme bičováni všedním dnem způsobuje, že tyhle hodnoty ztrácíme, přestože je naše duše bytostně potřebuje. Neberu tuto knihu jako doslovnou bibli a samozřejmě ji nelze možná v našich podmínkách (zatím) žít dokonale, ale jako léčivý čaj pro duši ano! Proto nápad s kartami vnímám jako velmi podařený, protože v rukou začínají Čtyři dohody ještě lépe ožívat.

TIP: Skvělé je CD provedení v podání vyprávění Jaroslava Duška. Čtyři dohody načetl svým neza

měnitelným hlasem a jsou doprovázeny dechberoucími kytarami…

A jaké to je, sednout si na klidné příjemné místo a rozehrát si v ruce karty Čtyř dohod?

Chce to klid, zaměření a touhu si chvíli odpočinout. Možná jsou Čtyři dohody tak trochu sváteční karty. Ne, nehodí se na denní vykládání, pokud tedy zrovna nemáte čtyřdohodové naladění 24 hodin denně.  Chovám k nim úctu snad už z důvodu, že je mám už řadu let. Jsem ráda, že znovu vycházejí a patří ke stálicím na pultech knihkupectví, protože tam po právu patří. Snad vedle všech těch Louise L. Hay, Doreen Virtue, tvoří takový parádní  kus šamanské a mužské energie, která přináší moudrost až archetypální.

KOUKNI SE  Recenze: Titáni - těžařská romance s vůní divokého západu

A tak si můžu třeba sednout v klidné chvíli a popřemýšlet nad svým životem, který cítím tak nějak nakročený a začínám cítit první chvíle spokojenosti, leč výsledky jsou zatím malé maličké. Asi jako když se naučíte prvních pár maturitních otázek a tušíte, že „pokud nepovolíte, tak na to máte“.

Vytáhla jsem si tyhle kartičky:

„Jsem silou, která nechává rozkvést květinu a oblaka letět oblohou. Jsem silou, která hýbe zemí, posouvá hvězdy na nebi a galaxie v celém vesmíru.“

„Pochybování prověřuje moji víru a ruší kouzlo všech lží a pověr, které dosud ovládaly můj svět. Pochybování používám k tomu, abych znovu získal víru v sebe sama a aby se mi vrátila moje síla, o kterou mě připravily všechny pověry, kterým jsem věřil.“

Jsou to velmi zajímavé karty. Hovoří o tom, že vnitřní síla člověka je obrovská, že je třeba dál pokračovat v nastolené cestě, protože je správná a dodává sílu. A pochyby, které na té cestě každý zažívá, nejsou zpochybněním té cesty, ale přesně naopak – jsou prověrkou toho, nakolik žijeme svoji pravdu. A jsou tu také proto, abychom získaly zpět sílu, které nám právě ty konkrétní pochyb, vzaly.

Není snad lepšího poselství?

Čtyři dohody, ať už jsou v jakékoliv podobě – troufnu si říci – jsou nesmrtelné. Je dobré je znát, je dobré s nimi pracovat… a je dobré je zvát do svého života jako vzácné hosty.

KOUKNI SE  Recenze: Mozky pro armádu

Don Miguel Ruiz je autorem bestsellerů Čtyři dohody (na žebříčku New York Times se udržel jako besetseller více než sedm let), Láska, vztahy a přátelství a Hlas poznání.

Don Jose Ruiz zasvětil svůj život šíření moudrosti dávných Toltéků. V současné době přednáší  a vede semináře v USA a na posvátných místech po celém světě.

Karty vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2017, www.synergiepublishing.com., knihu Pragma, 2001, www.pragma.cz

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno