Dobré knihy akce

 
>
 

Knižní Nej

vydáno 8. 01. 2018

Není mayovka jako mayovka a čínské thrillery jsou nej

Petr May se stal v žánru detektivních thrillerů fenoménem. Pojem „mayovka“ už tak dávno nepatří populárním knihám s Vinnetouem a Old Shatterhandem Karla Maye, ale právě krimi případům z pera Petera Maye. Každá nová „mayovka“ je fanoušky dlouhodobě očekávaná. Dlužno dodat, že Peter May své fanoušky nenechává čekat. Je více než plodným autorem. Není člověk ten, který by se zavděčil všem. May se o to však snaží a tak své spisovatelské dovednosti rozdělil do třech směrů. Jeho srdce patří na vzdálené Hebridy. Studené a nevlídné podnebí je tak blízké severské krimi. Na druhou stranu je jedním tělem s Enzem,  brilantními detektivním talentem ze série Akta Enzo. A duše? Ta patří čínským thrillerům. Americká patoložka a čínský detektiv Li jen řeší zapeklité případy stejně jako svůj velmi složitý a očividně osudový vztah.

Právě čínské thrillery činí „mayovky“ výjimečným zjevem na poli detektivní literatury a zaslouží si pozornost. Peter May jde do hloubky případu i pod kůži Margaret a Li Jena. Orientální kulisy a společenské rozdíly  rodných zemí obou hrdinů jsou exoticky pikantním kořením příběhů. V jednu chvíli nevíte, co je napínavější, zda vyšetřování, nebo  jejich láska.

Pán ohně

Příběh o děsivých vraždách, které spojuje ještě děsivější tajemství. První svazek série čínských thrillerů. Čínský Pán ohnědetektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy vědec zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která je zkušenou odbornicí na uhořelé oběti. Jak odkrývají jednu vrstvu případu za druhou, odhalují pravdu, jež svou děsivostí předčí i jejich nejhorší noční můry.

KOUKNI SE  Knižní nej: 5 knih se zimní tématikou

 

 

Čtvrtá oběť

Cesty Liho a Margaret se vlivem okolností rozdělily, ale vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu

Čtvrtá oběť

je opět svede ke spolupráci, ať už se jim to líbí nebo ne. První tři oběti kdosi omámil drogami, svázal, označil plakátem s přezdívkou a číslem a nakonec zručně sťal. Čtvrtá oběť byla popravena stejně, jenže se jednalo o amerického diplomata čínského původu. Pro všechny je záhadou, proč se Jüan Tchao po několika desítkách let v Americe vrátil do Pekingu, spokojil se s nevýnosným úřednickým postem a pronajal si byt v omšelé části města – především však, proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané. Li s Margaret jsou pravdě na stopě, ale zároveň se tím nebezpečně přibližují k vrahovi, který je připraven obětovat kohokoliv, aby své tajemství uchránil.

 

 

Sál smrti

Margaret Campbellová a Li Jen ve třetím díle čínských thrillerů V hromadném hrobě v Sál smrtiŠanghaji je nalezeno osmnáct znetvořených, rozkouskovaných ženských těl. Li je vyslán na místo, protože objevené mrtvoly mohou mít spojitost se starou nevyřešenou vraždou v Pekingu. Čeká ho pohled na hrůzný zločin, jaký v Číně dosud neměl obdoby. Margaret mezitím musí čelit pochybnostem o divokém vztahu s Lim a jeho vlivu na jejich profesionální spolupráci. Když se však po pohřbu svého otce vrátí ze Spojených států, zjistí, že jakýkoli vztah s Lim, milostný i pracovní, může být nyní v ohrožení. Mej-Ling, zástupkyně velitele místního kriminálního oddělení, s Lim úzce spolupracuje a podle všeho nechce zůstat pouze u toho. Jak může Margaret, „cizí ďábel“, soupeřit se ženou, která je Limu po všech stránkách blíž? Když vyšetřovatelé dospějí k děsivému zjištění, že ženy byly pitvány zaživa, s hrůzou si uvědomí, že mají co do činění s nelidským monstrem. Čím blíže jsou na stopě chladnokrevnému zabijákovi, tím je jistější, že se budou muset postavit nejen jemu, ale i vlastním nočním můrám.

KOUKNI SE  Knihy, které opravdu nechcete dostat k Valentýnu

 

 

Hadohlavec

Čtvrtý díl ze série čínských thrillerů Americká patoložka Margaret Campbellová se vrací domů, kde ji však čeká Hadohlaveckamion plný mrtvých Číňanů a konfrontace s vlastní minulostí. Pekingský detektiv Li Jen je poslán na čínské velvyslanectví do Washingtonu, aby zjistil, proč se jeho krajané udusili v uzavřeném chladicím voze v jižním Texasu. Navíc se opět setká se ženou, která utekla z Číny i z jeho života. Dostanou za úkol znovu spolupracovat a přijít na to, kdo stojí za obchodem s ilegálními čínskými imigranty, který vedl k texaské tragédii. Zjistí, že imigranti byli nedobrovolnými přenašeči smrticího nákladu. Li a Margaret, zápasící s démony společné minulosti, se ocitnou v závodu s časem, aby zneškodnili biologickou časovanou bombu, která hrozí, že zničí nejen jejich budoucnost, ale budoucnost celého lidstva.

Další thrillery Petera Maye najdete najdete na dobreknihy.cz

Kristina Doubravová

 

Tags: , , , , , , , , , ,


o autorovi    Nahoru ↑

    Dobré knihy akce