7 improvizací ve filmech aneb co ve scénáři nenajdete

V tomto článku jsem se zaměřil na situace či rozhovory, které herci pozměnili v síle okamžiku. Došlo nejen ke změnám v rozhovorech ale i v konkrétních, především, bojových situacích. Některé improvizace jsou téměř nepatrné natolik, že si toho ani nikdo nevšimne. O to větší je překvapení, že danou událost či pronesenou větu nezahráli. Nýbrž vyplynuly ze situací. Tak se na to podíváme. 7 improvizací ve filmech, které byste ve scénářích hledali marně.

Harry Potter a Tajemná komnata

Přesně tak. I takto mladí herci se potkali se situací, kterou v síle okamžiku pozměnili. Konkrétně Harry (Da1niel Radcliffe) vyřkl větu, kterou ve scénáři nenajdete. Najdete ji ke konci filmu. V okamžiku, kdy do Brumbálovy pracovny vejde Lucius Malfoy. Po krátkém dialogu mezi ním a Brumbálem se Lucius otočí na Harryho a pronese. „Doufám, že pan Potter tady bude vždy aby zasáhnul.“ Místo původního zarytého mlčení Harry Potter s ledovým klidem pronese. „Nebojte, já budu.“

Rychle a zběsile 6

Ani této světoznámé sérii se nevyhnula improvizace, která ovšem je znát. K první dochází po automobilové honičce. Když zpátky v centrále řeší co a jak dál. Herec Tyrese Gibson (Roman) pronese. „Kámo, koukej na to auto. To mohlo být moje čelo!“ Herecký kolega Chris Ludacris30870 Bridges (Tej) vyřkne neočekávanou poznámku. „Né, tak vysoké tvoje čelo není.“ V bezprostředním momentě, kdy odchází Tej ze scény, je vidět jak si Roman šahá na čelo, aby si ho poměřil.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Ke druhé neplánované vsuvce dojde na závěr filmu. Když jsou všichni hlavní protagonisté na zahradě u svého domu, přichází agent Hobbs (Dwayne Johnson). Romanovi to nedá a rýpne si větou. „Mio, raději schovej dětskej olejíček.“ Hobbsova reakce je čistou improvizací. „A ty schovej to svý prdelatý čelo.“ Tudíž vyprsknutí smíchu u Teje a Romanův údiv nad reakcí jsou nehrané.

Pán prstenů: Společenstvo prstenueaf3657ea3_87253422_o2

Tentokrát nejde o to, co herec pronesl, ale udělal. Při prvním střetu s tlupou skřetů, kdy Boromir (Sean Bean) umírá. V poslední scéně bojuje Aragorn (Viggo Mortensen) s jedním ze skřetů. Poté co ho skřet odhodí, vytáhne si do nohy zabodnutou dýku a je připraven ji hodit, dojde k naprosto spontánní reakci Aragorna. V podstatě odpálí vrženou dýku mečem pryč. Ze scény to není úplně patrné, ale zásah nebyl nutný, protože dýka letěla cíleně těsně vedle.

Thor

I ve filmthor-movie-odinu od Marvelu najdeme jednu improvizovanou situaci. Jde o moment, ve kterém si Odin (Anthony Hopkins) a Thor (Chris Hemsworth) vyměňují urážky. Nadejde okamžik, kdy se chce do jejich rozhovoru vložit Loki (Tom Hiddleston), Odin jej okřikne tak tvrdě a nahlas, že to ani jeden z nich nečekali. To byla drobná, ale silná improvizace. Hned poté Odin na chvíli ztichne (těžko říct proč, jelikož žádné tiché místo právě v tomto dialogu ve scénáři není) než opět začne mluvit.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

40 let panic

Ano i v komedii dochází k improvizaci. Ve filmu 40 let panic se o celý nehraný dialog postarali Seth Rogen a Paul Rudd. Ve scéně kdy Andy (Steve Carell) volá Trish (Catherine Keener) ohledně naplánování schůzky45314_40-let-panic_image_620x349, hlavní protagonisté hrají konzolovou mlátičku na televizi. Celý jejich rozhovor se stočí k několikaminutové improvizaci, když si vymění několik stejně začínajících vět. „Víš, jak poznám, že jsi gay…?“ Tohle režisér Apatow ve filmu neměl v plánu.

Pán prstenů: Dvě věže

V pokračování Pána prstenu došlo také k improvizaci beze slov. Když se trpaslík Gimli, elf Legolas a Aragorn dostanou k hromadě spálených skřetích těl, prvotně zjišťují, že jejich dva hobití přátelé jsou nejspíš mrtví. Viggo Mortensen překvapí nejen diváky ale i sám sebe jak silně na situaci zareaguje. Nejen, že řádně zařve. Ještě předtím, kopne do ocelové skřetí helmy. Tato silně emotivní improvizace stála Mortensena dva nehty na noze.

Dobyvatelé ztracené archy/Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Nehraná sit1436135013uace v tomto počinu se stala ikonickou a ve filmu vypadá velice vtipně. Jak známo, většinu nepřátel Indiana Jones (Harrison Ford) zlikviduje pomocí biče a pěstí. Ve scéně na náměstí v Egyptě se proti němu postaví maskovaný padouch s mečem. Jelikož Ford byl v těchto dnes natáčení nemocný a ne úplně fit, zaimprovizoval. Padouch předvádí comba s mečem, Ford si otře čelo, vytáhne zbraň a jednoduše ho zastřelí. Přesně tento moment nebyl vůbec sehraný. Přesto se z toho stal nejikoničtější a nejvtipnější moment filmu. Ve scénáři byste to vážně hledali marně.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

 

Ondřej Blahut

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eighteen + nineteen =