6 matoucích filmových momentů s opravdu logickým vysvětlením

Jak je známo, filmy mohou být zábavné, děsivé i překrásné na pohled. Někdy nám také mohou zavařit mozkové závity. A to nemluvím teď o nějakých digitálních nebo praktických chybách, kdy na jednom záběru zábradlí je a na druhém už ne. Proč tedy existuje článek na téma 6 matoucích filmových momentů? Protože tyto momenty, které některým z nás určitě vrtaly v hlavách, mají naprosto logické vysvětlení, na rozdíl od většiny podobných filmových nejasností. Pozor, článek obsahuje spoilery, takže pokud jste ještě těchto šest filmů neviděli, tak raději nečtěte dál.

Jurský svět – Proč je Claire pokrytá špínou z ničeho nic?

Matoucí moment

Nejasnost v dinosauřím pokračování se týká ústřední hrdinské dvojice – trenéra raptorů Owena a chladné podnikatelky Claire. Opustili morální a filozofickou debatu prvního Jurského parku a přešli na sexuální narážky a genderovou politiku konce 70. let. Konkrétní matoucí moment ve filmu najdete, když hlavní hrdinové pronásledují geneticky modifikovaného Indominuse Rexe. Ve chvíli, kdy poprvé vstupují do džungle, Claire vypadá jako by vylezla z katalogu H&M. Ale když pár vidíte za pár okamžiků opět, Claire vypadá, jako kdyby spadla do hnoje. Tady nejde o žádný záběr z druhého dne, ale pouze o scénu o sedm minut později. Takže, co se stalo? Je jasné, že džungle nejsou klinicky čisté, tudíž je normální se při procházce zašpiníte. Zvlášť, když si to špacírujete na vysokých podpatcích. Je možné, že to má ještě jiný důvod.

Vysvětlení

Za celou záhadou může stát střih. Je totiž možné, že tvůrci nakonec vystřihli scénu, která by to vysvětlovala a zároveň odkazuje na originální snímek. Co se nejspíš stalo ve vystřižené scéně? Owen řekl, že musí zamaskovat svůj pach dinosauřími exkrementy. Tedy hlavně Claire, protože je žena s hodně výrazným parfémem. A to nás vede k objasnění onoho matoucího momentu, proč v jednu chvíli vypadá Claire jako ze škatulky a o sedm minut později, jako kdyby se potřela bahnem. Proč je vlastně nejspíš tato scéna vystřižená. Pravděpodobně proto, že scéna, kde si Claire rozmazává trus po těle působí trochu nechutně, ale dost eroticky. Stačí, když se podíváte na film a zvlášť na to, kde všude je Claire později špinavá. To si pak dokážete docela dobře představit, jak scéna asi mohla vypadat.

 

Spectre – Jak mohl prsten zázračně odhalit hlavní děj každé bondovky?

Matoucí moment

Mnoho lidí bylo naštvaných na nejnovější snímek Jamese Bonda, Spectre. Navzdory tomu, že film nabízí spoustu automobilových honiček, nádherné ženy a chytlavou ústřední píseň. Také tady najdete jednu matoucí scénu. Bond předává Q super tajný prsten tajemné zlé organizace, podle které se bondovka jmenuje. Q analyzuje prsten pomocí svého notebooku v gondole na vrcholu hory. Je zajímavé, že jeden prsten od náhodného nepřátelského agenta vede Q ke zjištění, že každý záporák v éře Daniela Craiga pracoval právě pro tuto zločineckou organizaci. Otázkou není, proč to tak tvůrci vymysleli. Otázkou je, jak došla Q k takovému závěru. Protože bondovky jsou jediná filmová série, která nezahrnuje kouzla, jak teda prsten „zachránil den“.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Vysvětlení

Pokud se podíváte pozorně na notebook od Q ve chvíli, kdy prohlíží toxikologické zprávy z pitev a zároveň projíždí periodickou tabulku prvků, stěží (ale je to tam) rozeznáte, že toxikologické zprávy ze všech pitev obsahují velmi vzácnou látku, ze které je vytvořený také prsten. To je jasný důkaz toho, že všichni mrtví padouši skutečně pracovali pro Spectre. Tento fakt vysvětluje, jak Q došel ke svému závěru, že všichni darebáci a jejich kumpáni patří pod tuto oraganizaci. I režisér Sam Mendes, řekl že to není úplně čitelné. Ale pokud si film ve správnou chvíli zastavíte a máte po ruce nějakou lupu, tak zjistíte, že to rázem dává smysl.

 

Terminátor: Genisys – Jak se časová osa stala tak matoucí?

Matoucí moment

Kdo by neznal snímek Terminátor: Genisys. Film, který pro mě dost nepochopitelným způsobem údajně málem pohřbil tuto sérii. Nejen nízkými výdělky, ale také velkým množstvím negativních názorů a recenzí. Ale proč vlastně? Já jsem si film nadmíru užil. Lidi nejspíš nejvíce mate neskutečně zmatená časová osa. Film začíná takovým předobrazem k prvnímu Terminátorovi. Odboj najde stroj, který předtím Skynet použije k poslání Terminátora zpět do minulosti. Rozhodnou se poslat do minulosti člověka, který má za úkol ochránit Saru Connorovou, Johnovu matku. Pošlou samozřejmě Kylea Reese. Ve chvíli, kdy probíhá teleportace Kylea, zahlédne jak nějaký náhodný cizinec (nejspíš nová vylepšená infiltrační jednotka Skynetu) zaútočí na Johna Connora. Kyle se přesto objeví v roce 1984. Jenže všechno je jinak. Sara má terminátořího ochránce a Skynet nyní vypadá jako zbrusu nová mobilní aplikace, skrze kterou má později přijít opět k vědomí sebe sama. A co nám ještě ukážou na konci filmu, je naprostý gól. Skynet vypadá jako humanoidní hologram s jakýmsi zdrojem a ne software s kyberprostorem, jak nám to bylo předloženo na konci třetího Terminátora. A to je celé vysvětlení. Protože další pokračování je prozatím u ledu, tak si budeme muset na rozuzlení počkat. Jestli se ho vůbec někdy dočkáme.

Vysvětlení

Vysvětlení, proč je časová osa filmu tak zmatená, jsme se ale dočkali. V jednom rozhovoru scénáristé nejnovějšího Terminátora přišli s vysvětlením. A vzali to od podlahy. Podle nich je humanoidní verze Skynetu z jiné časové linie a cestuje mezi paralelními vesmíry. Tento alternativní Skynet vyvíjí situace v naši časové ose znova a znova, jen proto aby vytvořil budoucnost, ve které konečně zvítězili roboti. To vysvětlení vypadá jako přilévání oleje do ohně, ale když se nad tím zamyslíte, uvědomíte se kolik problémů a nesrovnalostí by to vyřešilo. A teď nemám na mysli toho padoucha, který změnil Johna na buněčné úrovni. Navíc by to mohlo sjednotit celou terminátoří sérii do jedné linie.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Avengers: Age of Ultron – Co je tak důležitého na Thorově magické „vířivce“?

Matoucí moment

Před sestříháním filmu Avengers: Age of Ultron režiséra Josse Whedona měl celkovou stopáž 3 hodin a 15 minut. Nejspíš aby film lépe zapadl do kin a diváci si nemuseli odskakovat na záchod, sestříhal Whedon film na konečných 141 minut. Tím si možná způsobil pár drobných problémů na poli děje. Jeden z těchto matoucích momentů se týká Thora a jeho magické jeskynní „vířivky“. Thorovo tělo začne po chvíli vyzařovat elektrické blesky a samotný Thor začne mít jakési vize. Vize se týkají jednoho Kamene nekonečna, který má v čele zakomponovaný Vision, a druhého modře pulzujícího, se kterým bude mít co do činění v budoucnu. Když se vrátí zpět, přesně ví jak Ultrona porazit. Jenže, kdo mu dal takové informace? A proč musel mít Skarsgarda s sebou, když ten se na koupajícího se Thora jen díval, a navíc blesky, které za chvíli létaly vzduchem, ho mohly zabít?

Vysvětlení

V tomto případě za vším opět hledejte střih. Nebo přesněji zkracování stopáže filmu. Původně byla scéna s Thorovým koupáním mnohem delší. Nápad byl ten, že Thor bude komunikovat s Norny – postavami ze severské mytologie. Ti měli promlouvat jeho ústy. Scénu nejspíš zkrátili také proto, že najímání dalších odborných herců, kteří by představovali Norny, by stálo další peníze. Původní delší scéna tímto faktem vysvětluje, proč šel Eric Selvig do jeskynního jezírka s Thorem. Protože když by někdo začal promlouvat skrze Thora, bylo by zapotřebí někoho, kdo bude klást otázky a reagovat na odpovědi. Delší scéna mohla vypadat trapněji, jak se to zdálo také tvůrců, ale poskytla by pár nových podrobností o Kamenech nekonečna, které se nakonec nedozvíme.

Tomorrowland – Proč se sakra to místo jmenuje Tomorrowland?

Matoucí moment

Tomorrowland vypadá jako několik druhů filmů smíchaných dohromady. Je to rodinné dobrodružství s velkým rozpočtem? Sci-fi snímek s morálním přesahem? Satira na George Clooneyho, když ještě randil s mladšími ženami? Těžko říct. Do dnešních dní vznikla spousta filmů podle atrakcí v Disneylandu. Zatímco film Strašidelný dům je podle atrakce, kterou skutečně můžete navštívit, u Tomorrowlandu (česky Země zítřka) je to jinak. Atrakci známou pod tímto jménem navštívit můžete, ale jde o město budoucnosti. Ve filmu je Tomorrowland městem vytvořeným v paralelní dimenzi, kde pracují pouze ti nejchytřejší. Takže my ostatní, hlupáci, máme smůlu. Fakt, že jde o město v jiné dimenzi, je v rozporu s názvem nejen filmu, ale také samotného města. Takže proč Tomorrowland? A ještě jedna matoucí věc. Jak je to tedy s Tomorrowlandem v Disneylandu? Víme jen , že Disneyland je v tomto filmu a funguje jako jeden ze vstupů do paralelní dimenze.

Vysvětlení

Původně měl paralelní vesmír přímo vazbu Disneylandu na Tomorrowland (Země zítřka). Nejen to. Walt Disney sám sebe pasuje do nedílné součásti filmu. Skrze film odhaluje, že je členem Plus Ultra, tajné společnosti, která vytvořila Tomorrowland. Mezi členy společnosti patří také Jules Verne a Thomas Edison. Už jen fakt, že Walt Disney je jednou z hlavních postav v Disney filmu, vypovídá o sebe-zveličování. A to působí rušivě ve filmu. Právě proto skončila Waltova spojitost se snímkem na podlaze střižny. Navíc, když se objevily zvěsti, že Disney byl aktivní nacista, který je zakladatelem společnosti, která přijímá pouze ty nejčistší, tvůrci vytrhali jakékoliv spojitosti s Disneylandem. Takže film, který se jmenuje po atrakci v Disneylandu, nemá s ní nic společného, kromě názvu.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

 

Star Wars: Síla se probouzí – Hodně vyjasní knižní podoba.

Matoucí moment

Knihy podle filmů můžou být velice zábavné a sdělit nám informace, které ve filmech nikdy nenajdeme. A vzhledem k tomu, že sedmá epizoda Star Wars byla příjemné dobrodružství plné otázek, vznikla knižní podoba snímku, která zdatně odpovídá na některé opravdu zásadní otázky. Kupříkladu takový rozhovor mezi Finnem a Rey. Když bývalý stormtrooper Finn potká budoucí novou hrdinku Rey, zmíní se o Prvním Řádu, který jde po jisté mapě. Mapa udává místo, kde se nachází Luke Skywalker. Rey nadšeně zareaguje stylem, že si doteď myslela, že Luke je mýtus. Stačí se nad tím jen trochu zamyslet a zjistíte, že to zní naprosto uhozeně. Luke Skywalker byl jedním z největších katalyzátorů událostí, které se odehrály teprve před třiceti lety. Je to stejné, jako byste vyrůstali v domnění, že Beatles nikdy neexistovali.

Vysvětlení

Stejná scéna se odehrává také v knize v podobě Finnova vnitřního monologu, když reaguje na to, co Rey říká. Reaguje v duchu na to, že Rey si myslí, že Luke je pouze mýtus. Reaguje způsobem, jako že nevěří vlastní uším, co právě ta holka vypustila z pusy. Sice je Jakku na okraji veškerého dění, ale přesto. Nakonec jediné, na co se Finn zmůže, je říct: „Opravdu?“. V podstatě si Finn myslí, co je za zaostalce, že nezná Lukea Skywalkera, muže, který zničil Hvězdu smrti. Pravdou je, že Jakku je pouštní vrakoviště plné nevědomosti a ubohá holka se nemá jak vzdělávat. Ale nejen to. Kniha také vysvětluje, jak Poe přežil havárii TIE Fighteru, že po něm zbyla jen bunda. Jednoduše se Poeovi bunda v TIE Fighteru zachytila, tak se z ní svlékl a odpotácel se pryč.

Také konec dává v knize větší smysl. Místo zázračného probuzení R2-D2 k životu se Rey zmíní, že chybí část mapy v archívu Impéria, a to probudí R2 ze spánku. Nejspíš při jednom z minulých dobrodružství si R2 stáhl veškeré informace z archívu Impéria, které na konci sedmé epizody spojil s druhou částí mapy, kterou měl BB-8 ve své paměti. Mapa, která vede k ostrovu, kde žije Luke. Škoda je, že ani kniha nepředstaví žádné velké odhalení, jako kdo jsou například rodiče od Rey a podobně.

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.cracked.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × 3 =