5 nejlepších špionážních románů

Čtenáři milují napětí a krimi. Když to okořeníte několika vraždami nejlépe s politickým pozadím, máte recept na úspěch. Navíc prostředí tajných služeb je vodou kalnou a hlubokou tak, že v ní může plavat ledacos. Čas od času se tak z temných hlubin vynoří román, s kterým je radost strávit ponuré podzimní víkendy.

Skutečně dobrý špionážní román se pozná podle dvou věcí: ještě dlouho po přečtení máte velmi nepříjemný pocit, když se na displeji telefonu objeví neznámé číslo volajícího. A za druhé, je většinou autor knihy médii obviněn ze spolupráce s některou z tajných služeb.

To dokonale sedí na Toma Hayese, který čtenářům naservíroval slušnou porci napětí svým úžasným počinem Já poutník. Od okamžiku, kdy se poutník vydal na cestu, nenechal nikoho na pochybách o svých kvalitách. Svým vypravěčským talentem strhl autor vše živé, čemu se kniha dostala do ruky. V kontextu aktuálních světových hrozeb ze strany afgánských teroristů po jedenáctém září je vyprávění skutečně sugestivní. Zároveň autor poodkrývá zákulisí práce tajných služeb do jejich surové nahoty a spekulace o jeho podílu na špionáži jsou skutečně na místě. Naštěstí už filmaři koupili práva a snad se dožijeme i stejně zdařilého filmového zpracování.

Stejně jako tomu bylo se snad nejpovedenější špionážní ságou kolem Jasona Bournea. I Robert Ludlum byl mnohokrát nařčen z dvojího života agenta tajné služby. Ani on ani CIA se k této otázce nehodlají vyjadřovat, takže si čtenář může domýšlet cokoliv. Filmové zpracování třech knih o agentovi se ztrátou paměti bylo více než povedené. Matt Damon dal Jasonovi tvář, paměť nikoliv, a tak je tahle série takřka nekonečná. I přes hodně vysoko nasazenou filmovou laťku udržuje kniha velmi kvalitní příběh, svižný děj, napětí a neočekávané zvraty. Čtenář se nenudí a především se neztrácí ve špionážních hrách.

KOUKNI SE  Dobré knihy z lékařského prostředí, které vás dostanou jak chřipková epidemie

Pokud chcete někomu pod stromeček naježit špionážní román a v tématu trochu plavete, neuděláte chybu osvědčenou klasikou od Frederika Forsytha. V jeho curiculum vitae najdete i zmínky o práci pro tajnou službu. Už svou prvotinou Den pro Šakala dokázal, že v tomhle ringu je těžkou váhou. Příběh nájemného vraha s přezdívkou Šakal se dočkal mnoha filmových podob. Román však zůstává díky jedinečnému vypravěčskému umění Fredericka Forsytha skutečnou lahůdkou. Nenadálé zvraty, pečlivost a poměrně svérázné chápání happyendu jsou pro autora příznačnými a činí jeho romány výjimečnými.

S úspěchem jeho prvotiny rozhodně nepřišel sladký spánek na růžích. Forsyth drží krok i dnes. Afghánec je toho důkazem. A jde, jak jinak, o Al-kaidu.

Letadla občas padají a Nelson DeMille ví, že občas za tím je pěkně špinavá hra. Noční pád je jedním z nejlepších špionážních románů posledních 12ti měsíců. V příběhu tragédie letu TW 800 rozehrává napínavou hru reality a vytříbeného vypravěčství. A nemyslete, že tuhle knihu můžete jen tak odložit a dočíst druhý den….

Brzké stmívání a počasí, že by psa nevyhnal? To je přesně ta část roku, kdy je nejlepší nechat se prostřednictvím těch nejúžasnějších románů přenést například do Afghánistánu, kde je půda proklatě horká a tajný agent na každém kroku.

 

Kristina Doubravová

Úvodní foto: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five + two =