10 nejlepších bojových scén ve filmu všech dob

10 nejlepších bojových scén

O akčních filmech si říkejte, co chcete. Ale někdy filmaři dokáží vykouzlit skutečně nezapomenutelný zážitek jen z několika lidí, kteří si navzájem chtějí namlátit. Připravili jsme pro vás žebříček 10 nejlepších bojových scén, u kterých vám někdo neustále musí připomínat, abyste dýchali.

10. Matrix (1999)

Matrix je milníkem v žánru kyberpunkových sci-fi filmů a stal se celosvětovým fenoménem. Za úspěchem celé trilogie Matrix stojí bratři Wachowští (dnes po operativní změně pohlaví již sestry Wachowské). Studio bylo uchváceno originálním scénářem, který čerpal inspirace z počítačových her, anime, Alenky v říši divů nebo i samotné Bible. Matrix si získal řadu diváků především díky nápadité akční choreografii plné vizuálních efektů, které předběhly dobu.

Jako nejlepší akční scénu z tohoto filmu jsme vybrali závěrečný souboj Nea s agentem Smithem ve stanici metra. Od úvodní bullet-time přestřelky, až po kung-fu chvaty v souboji na blízku, je tento souboj detailně propracovaný a díky tomu, že je dlouhý, naprosto uspokojí vaše touhy po tom vidět dva týpky, jak ze sebe vymlátí duši. V této scéně se spojují prvky žánru sci-fi, nadlidsky rychlé pohyby, ale i napínavé zpomalené záběry. Za skvělou choreografii v této scéně vděčíme hongkongskému tvůrci jménem Yuen Woo Ping.

 

Navíc se tento souboj může chlubit několika opravdu nečekanými zvraty a tímto epickým zakončením.

9. Zuřící býk (1980)

Oblíbené filmy o boxu jako Rocky mají úžasné bojové scény. Ale kdybych měl ze všech boxovacích scén vybrat jen jednu, která by měla být ta nejikoničtější, vždycky bych sáhnul po závěrečném souboji z filmu Zuřící býk. Tento souboj, který režíroval génius Martin Scorsese, nám nabídnul umělecký pohled na bojový styl boxera Sugara Ray Robinsona, který je spíše velmi expresivní a bohatý na šílené pohyby, než aby byl realistický.

Tento souboj je výjimečný, protože všechny kamery jsou umístěny uvnitř ringu, což jde proti natáčecím technikám, které většinou preferují vizualizaci souboje tak, jak by ho viděl divák z hlediště. Navíc Robert De Niro trénoval box se samotným Jakem LaMottou. Tyto tréninky trvaly celé měsíce a tisíce cvičných kol v boxu. De Niro si taky zkusil tři oficiální boxové zápasy, z nichž dokonce dva vyhrál. LaMotta po natáčení řekl, že by z De Nira mohl udělat profesionálního boxera, kdyby měl zájem. Ale Niro dal přednost herecké kariéře.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

8. Ong-bak (2003)

Ong-bak je moderní akční film, který byl natočen v Thajsku. Ong-bak je výjimečný tím, že všechny akční scény jsou velmi temné a brutální. Tyto akční scény si získaly velkou popularitu díky skvělému mixu akrobatických prvků s parkour pohyby a různými bojovými uměními. Diváci si hlavně oblíbili ostré údery lokty a koleny, které jsou základem bojového umění Muay Thai, které se stalo inspirací pro některé bojové scény v tomto filmu. Tvůrci snímku Ong-bak se při natáčení obešli bez jakýchkoliv vizuálních efektů a díky tomu vypadají údery velmi realisticky a drsně.

7. Bourneovo ultimátum (2007)

Roztřesená kamera Paula Greengrasse s miliony střihy a neskutečnou dřinou v editaci si zaslouží velký obdiv v jakémkoliv filmu s Jasonem Bournem (Matt Damon). Do našeho seznamu jsme ale vybrali bojovou scénu z Bourneova ultimáta, kde si to Bourne rozdá se zabijákem Deshem. V tomto souboji nenajdete žádnou epickou hudbu, která by zdůrazňovala napětí. Tato scéna nic takového nepotřebuje. Na tomto souboji totiž spolupracoval choreograf, který pomáhal vytvářet některé ikonické souboje Bruce Leeho. Když k tomu přidáte nelítostnou brutalitu a elegantní chytrost v používání nejrůznějších zbraní a okolních předmětů, je jasné, že výsledek vás zaručeně uspokojí.

6. Hrdina (2002)

Hong Kong je továrna na skvělou choreografii akčních scén. A Hrdina, nejvýdělečnější hongkongský film všech dob, je toho důkazem. Každý souboj je jako dialog mezi bezejmennou postavou (Jet Li) a králem. Souboje v tomto filmu jsou specifické používáním netradičních barev, zvláště bílé, žluté a modré.

Šestá příčka v našem žebříčku nejlepších soubojů ale patří souboji, pro který je typická zašlá šedá barva. Režisér Yimou Zhang udělal revoluci v novodobých akčních scénách. A to hlavně díky netradičnímu zakomponování zbraní a originálnímu bojovému stylu se sečnými zbraněmi. Nejpodivnější na tomto souboji je, že se celý odehrává v myslích hlavních hrdinů. Oba bojovníci se snaží navzájem zabít mečem a kopím, ale vše je to pouhá fantazie obou hrdinů. Choreografii pro tuto scénu zpracoval legendární Yuen Woo Ping.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

5. Kill Bill (2003)

Kill Bill je jeden z nejslavnějších a nejkrvavějších filmů Quentina Tarantina. Do našeho žebříčku jsme z tohoto filmu vybrali akční řežbu mezi hlavní hrdinkou a hromadou bojovníků v černém, kteří ji obklíčí. Tento souboj je zvrhlý, brutální a krev stříká všemi směry. Geniální je mistrná práce se zvukem, ať už jde o zvuk, kdy Kill Bill vyrve jednomu bojovníkovi oko, nebo dupání záporáků, kteří se hrnou po schodech nahoru. Tato scéna má výhodu, že jedna postava se musí vypořádat s nespočetnou bandou bezejmenných bojovníků, kteří padají k zemi jako zralé hrušky po každém úderu mečem, který uštědří.

4. Tygr a drak (2000)

Snímkem Tygr a drak se dostal do širšího povědomí zahraničních diváků známý režisér Ang Lee, který má na svém kontě tři Oskary. Poprvé si zlatou sošku Akademie odnesl právě za film Tygr a drak za nejlepší zahraniční film. Díky tomuto filmu se dostal do Hollywoodu skvělý choreograf Yuen Woo Ping, kterému vděčíme za spoustu ikonických akčních scén. Díky filmu Tygr a drak se do hollywoodských filmů dostalo bojové umění wuxia. Navíc je Tygr a drak jediným filmem o bojových uměních, který kdy dostal nominaci na Oskara za nejlepší film.

Z tohoto filmu jsme vybrali bojovou scénu mezi Ziyi Zhang a Michelle Yeoh. Tento souboj je velmi povedený díky tomu, jak rychlé jsou pohyby obou bojovníků, i když mají v rukou jakkoliv těžké zbraně. Dodnes je tento souboj považován za nejlepší filmové zpracování bojového umění wuxia všech dob.

3. Zóna smrti (2005)

Hlavním hrdinou v další legendární akční scéně je herec Donnie Yen. Toho můžete znát z filmů Ip man, Rytíři ze Šanghaje, Tenkrát v Číně 2 nebo Hrdina. Jeho nejikoničtější bojová scéna je ale z filmu Zóna smrti, který je méně známý oproti těmto zmíněným filmům. 

V předposlední bojové scéně ve filmu Zóna smrti se Donnie Yen utká s Wu Jingem. Donnie Yen byl také choreografem této scény. Při přípravě na tuto scénu spolu Yen a Jing bojovali naostro a zkoušeli, kdo je koho schopen dříve uhodit. Tento souboj je specifický v tom, že byl skoro celý improvizovaný a jeho natáčení zabralo jen pár hodin. Což je velmi výjimečné, protože obvykle natočit dobrou akční scénu trvá týdny nebo měsíce. Oba bojovníci se chtěli doopravdy navzájem uhodit, a tak tento souboj vypadá velmi realisticky a surově.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

2. Legenda o opilém mistrovi (1994)

Je jasné, že do tohoto žebříčku musí patřit nějaký souboj s Jackie Chanem. Dokonce by se dal vytvořit celý žebříček nejlepších soubojů Jackieho Chana. Takže je nesmírně těžké vybrat jen jeden nejlepší. Nakonec druhé místo v tomto žebříčku připadlo scéně ve filmu Legenda o opilém mistrovi, která trvá přes deset minut a zahrnuje Jackieho typické legrační pohyby, používání různého vybavení, které mu padne pod ruku i nebezpečně a realisticky vypadající údery. A ze všeho nejvíce je v této scéně užito opilecké bojové umění, které baví diváky dodnes, po bezmála 23 letech od premiéry tohoto slavného filmu. Jackie Chan si za tuto scénu zaslouží zvláštní obdiv, protože v této scéně nejen hrál, ale i režíroval a sestavil pro ni choreografii.

1. Drak přichází (1973)

Koho jiného vybrat na první místo v tomto žebříčku než Bruce Leeho? Bez něj by pravděpodobně tento článek ani neexistoval. Bruce Lee byl průkopníkem filmového bojového umění a díky jeho rychlosti a bezmezné kreativitě se akční filmy pohly o hodně kupředu. Jako jeho nejlepší bojovou scénu jsme vybrali souboj z filmu Drak přichází, kde Bruce Lee bojuje snad proti každému hongkongskému komparzistovi, který v té době pracoval.

Tato scéna disponuje skvělými hlasitými zvukovými efekty. Bruce Lee kope a rozdává nelítostné rány rychlostí blesku. Vážnost této scény je podtržena tím, že zvuk boje nenarušuje žádná hudba ani doprovodné melodie. Navíc se v této scéně na chvíli objevil i mladý Jackie Chan, kterého Bruce Lee skope do klubíčka. Choreografie, kterou v této scéně používá Bruce Lee, není tak kreativní a různorodá jako jiné bojové scény. Ale zato každý pohyb vypadá, jako by vás mohl zabít. Což je podle expertů na bojová umění pravda.

 

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.youtube.com/watch?v=sEnL3ukPauM

https://www.csfd.cz/film/25031-drak-prichazi/komentare/

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

9 − eight =